گل گاو زبان چه خواص درمانی دارد؟

0

گل گاو زبان گیاهی است که تقریباً تمامی اجزاء آن  خاصیت دارویی دارند. از دانه‌های گل گاو زبان نیز روغن تهیه می‌کنند.

نحوه دم کردن گل گاوزبان مضرات گل گاو زبان متخصص طب سنتی طب سنتی سلامت پوست و مو سلامت پوست دست سلامت پوست در طب سنتی درمان گیاهی سرماخوردگی خواص گل گاوزبان برای تقویت کلیه چی بخوریم

خواص درمانی گل گاو زبان

گل‌ گاو زبان طبع گرم و خشک دارد؛ این گیاه تقویت‌ کننده اعصاب و روان و حواس پنجگانه است؛ گل گاو زبان در بهبود اختلال حواس نیز استفاده می‌شود؛ مخلوط گل گاو زبان با عسل برای رفع سرماخوردگی، تنگی نفس و گلودرد مفید است؛ عرق گل‌گاو زبان امراض سوداوی و وسواس را درمان می‌کند.

بهبود سرفه، سرماخوردگی و آسم با گل گاو زبان

دَم‌کرده گل گاوزبان با کمی لیمو عمانی، برای مقابله با سرماخوردگی مفید است.

این گیاه همچنین در درمان سرفه مزمن، وقفه تنفسی و آسم خفیف نیز استفاده می‌شود. افرادی که دچار سرفه‌های خشک هستند باید روزانه ۲ تا سه بار دَم‌کرده مخلوط گل گاو زبان، بابونه، سنبل‌الطیب و گل شقایق را میل کنند.

شربت تهیه شده از دَم کرده گل گاو زبان نیز خاصیت خلط‌آوری دارد بنابراین برای درمان سرفه استفاده می‌شود.

فواید گل گاو زبان برای پوست، مو و ناخن

عصاره برگ گل گاو زبان پوست خشک را نرم و خارش‌ های پوستی را برطرف می‌کند.

تقویت کلیه‌ها با گل گاو زبان

دَم‌کرده گل گاو زبان کلیه‌ ها را تقویت و بی‌ اختیاری ادراری را نیز درمان می‌کند.

طرز تهیه دمنوش گل گاو زبان

برای تهیه دمنوش گل گاو زبان باید ۲ تا پنج مثقال از این گیاه را با نیم لیتر آب جوش روی حرارت غیر مستقیم بخار کتری یا سماور بگذارید و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه دَم بکشد، بهتر است پس از دم‌کشیدن ۱۰ دقیقه بماند سپس آن را میل کنید.

موارد منع مصرف دمنوش گل گاو زبان

مصرف این گیاه در مقدار زیاد یا طولانی‌مدت، به علت داشتن مواد شیمیایی خطرناکی به نام آلکالوئید‌های پیرولیزیدینی (PAS) می‌تواند باعث ایجاد سرطان کبد شود؛ همچنین به علت داشتن آلکالوئید‌های پیرولیزیدینی (PAS) زنان باردار باید از استفاده از این گیاه خودداری کنند، زیرا این احتمال وجود دارد که نوزاد ناقص متولد شود.

مادرانی که در حال شیردهی به نوزاد خود هستند نیز باید از مصرف گل گاو زبان خودداری کنند، زیرا این ماده شیمیایی خطرناک می‌تواند از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود.

استفاده از روغن گل گاو زبان ممکن است مدت زمان خونریزی را افزایش دهد به همین علت مصرف آن بر روی زخم‌ها باید با احتیاط انجام شود؛ افرادی که عمل جراحی انجام داده‌اند نیز باید حداقل تا ۲ هفته پس از جراحی از استفاده از این گیاه خودداری کنند.

مصرف دمنوش گل گاوزبان می‌تواند باعث افزایش فشارخون در برخی افراد شود. به همین علت افراد بهتر است آن را با چند قطره آب‌لیمو ترش میل کنند همچنین از نبات هم برای شیرین کردن این دمنوش می‌توان استفاده کرد.

مصرف این گیاه همراه با دارو‌های سیستم عصبی مرکزی مانند ضد افسردگی‌ها، ضد اضطراب‌ها، آرام‌بخش‌ها، خواب‌آور‌ها و آنتی‌هیستامین‌ها خطرناک است.

منبع : باشگاه خبرنگاران

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ