خانه / سیاسی / بیوگرافی محمود صادقی نماینده تهران در مجلس +سوابق

بیوگرافی محمود صادقی نماینده تهران در مجلس +سوابق

محمود صادقی (متولد ۲ فروردین ۱۳۴۱) نماینده تندرو و اصلاح طلب تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، دانشیار رشته علم حقوق در دانشگاه تربیت مدرس، وکیل پایه یک دادگستری، دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران، رئیس هیئت مدیره مؤسسه دارایی‌های فکری و فناوری مدرس، نایب رئیس انجمن علمی حقوق مالکیت فکری ایران و عضو حقوقدان کمیته نظارت بر نشریات دانشگاهی، و عضو کمیته اخلاق پزشکی چند موسسه‌است.

نماینده تهران در مجلس لیست امید طرفداران محمد خاتمی سوابق محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی اصلاح طلبان

محمود صادقی داور جشنواره‌های خوارزمی، جشنواره فارابی و چند نشریه‌است. زمینه‌های پژوهشی او حقوق مالکیت فکری، حقوق قرارداد، حقوق زنان و حقوق خانواده، حقوق زیستی و اخلاق زیستی، حقوق فناوری اطلاعات، حقوق انتقال فناوری است. او دکترای حقوق در گرایش حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس داشته و تحصیلات حوزوی خارج فقه و اصول در حوزه علمیه قم دارد.

نماینده تهران در مجلس دهم

در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، محمود صادقی، در لیست سی نفرهٔ ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان: گام دوم در تهران حضور داشت و توانست با کسب ۱٬۱۶۴٬۳۶۸ رأی، در رتبهٔ هفدهم تهران، وارد مجلس دهم شود.

تحصیلات

 • کارشناسی در رشته حقوق قضایی، در سال ۱۳۶۹ از دانشگاه تهران (پردیس قم)
 • کارشناسی ارشد در رشته حقوق خصوصی، در سال ۱۳۷۲ از دانشگاه تربیت مدرس
 • دکترا در رشته حقوق خصوصی، در سال ۱۳۷۹ از دانشگاه تربیت مدرس
 • تحصیلات حوزوی خارج فقه و اصول، حوزه علمیه قم

مسئولیت‌های اجرایی

 • مشاور وزیر علوم از سال ۹۲ تا ۹۴.
 • مدیر کل اداره بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم، از سال ۹۲ تا ۹۴.
 • دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران.
 • مسئول دفتر حقوقی دانشگاه تربیت مدرس ۷۵–۱۳۷۳.
 • مدیرکل فرهنگی دانشگاه تربیت مدرس ۸۰–۱۳۷۷.
 • عضو شورای فرهنگی دانشگاه تربیت مدرس.
 • عضو حقوقدان کمیته نظارت بر نشریات دانشگاهی.
 • عضو کمیته اخلاق پزشکی پژوهشکده ابن سینا.
 • عضو کمیته اخلاق پزشکی دانشگاه تربیت مدرس.
 • عضو کمیته تخصصی گروه مطالعات زنان دانشگاه تربیت مدرس.
 • مدیر گروه حقوق دانشگاه تربیت مدرس.
 • وکیل پایه یک دادگستری (عضو کانون وکلای دادگستری ایران)
 • دبیر علمی اولین همایش ملی مالکیت فکری با رویکرد تجاری سای فناوری، دانشگاه تربیت مدرس.
 • رئیس هیئت مدیره مؤسسه دارایی‌های فکری و فناوری مدرس، از سال ۸۶ تاکنون.
 • نائب رئیس انجمن علمی حقوق مالکیت فکری ایران، از سال ۸۸ تاکنون.

به نظر شما برگزار‌نشدن این جلسه ملاقات رئیس‌جمهوری با هیأت‌رئیسه فراکسیون امید این شائبه را ایجاد نمی‌کند که چون آقای روحانی خیالش از حمایت اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۶ راحت است به درخواست آنها برای این دیدار توجه نمی‌کند؟ 

محمود صادقی : اگر بخواهم صادقانه و بی‌پرده در‌این‌باره صحبت کنم، هرچند ممکن است این اظهارات شفاف مورد تأیید برخی عزیزان همسو، نباشد، ولی به طور یقین حرف دل بسیاری از اعضای فراکسیون امید همین نکته است. برخی از اعضای فراکسیون در صحبت‌ها و گفتمان روزانه‌ای که با یکدیگر داریم، این دغدغه و گلایه را مطرح می‌کنند که رئیس‌جمهوری به ما مثل پول توجیبی نگاه می‌کند و چون خیالش از طیف اصلاح‌طلب و حمایت آنها برای انتخابات سال ۹۶ راحت است، تعامل و نگاهش معطوف به جریان رقیب و طیف مقابل شده که این موضوع در سطح حوزه‌های ستادی هیأت دولت و همچنین حوزه‌های بدنه و فرمانداری و استانداری به خوبی قابل مشاهده است.

مسئول ستاد سعید جلیلی در انتخابات سال ۹۲ در کاشان در گفت‌و‌گو با  فارس،‌ با تکذیب ادعای محمود صادقی درباره هزینه شدن ۲ میلیارد از پول بورسیه‌های وزارت علوم در ستاد جلیلی گفت: از آقای صادقی می‌خواهیم تا هر سند و مدرکی در این باره دارند منتشر کنند تا سیه رو شود هر که در او غش باشد.

وی با بیان اینکه عده‌ای برای رد گم کردن در افکار عمومی بدون هیچ سند و مدرکی به هر که می‌خواهند تهمت می زنند و هر ادعایی را بدون مستندات مطرح می‌کنند، گفت: آقای صادقی برای ادعای خود اگر کوچکترین سند و مدرکی داشت آن را بسیار زودتر از این ارائه می کرد و حالا که صرفا با یک ادعای سیاسی فاقد سند تلاش کرده تا افکار عمومی را منحرف کند، ما از ایشان شکایت می‌کنیم تا در دادگاه به ادعای وی رسیدگی شود.

به گزارش فارس، محمود صادقی نماینده تهران و عضو فراکسیون امید در توییتر خود مدعی شده بود که در سال ۹۲ دو میلیارد از هزینه وزارت علوم در ستاد کاشان سعید جلیلی خرج شده بود.

با ورود دستگاه قضایی به پرونده فساد عظیم صندوق ذخیره فرهنگیان و دستگیری مدیرانی که دولت یازدهم در این صندوق منصوب کرده بود، اصلاح‌طلبان تندرو که طی ماه‌های اخیر تلاش داشتند این فساد را به گردن دولت قبل بیندازند، آچمز شده‌اند.
محمود صادقی نماینده تندروی اصلاح‌طلب مجلس، از جمله چهره‌های حامی دولت یازدهم است که در چند ماه اخیر بسیار تلاش کرد با مصاحبه‌های خود، فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان را به گردن دولت قبل بیاندازد و دولت یازدهم را کاملا از این فساد، تبرئه کند.

صادقی ۱۳ شهریورماه در گفتگو با سایت ایلنا مدعی شد فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان به طور کامل مربوط به دولت احمدی‌نژاد بوده است.

نماینده تهران در مجلس لیست امید طرفداران محمد خاتمی سوابق محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی اصلاح طلبان
صادقی حتی مدعی شد که شهاب‌الدین غندالی مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در دولت یازدهم (که چند روز پیش دستگیر شد) پیگیر مفاسد رخ‌داده در دولت قبل بوده اما کمیسیون آموزش مجلس نهم به پیگیری‌های غندالی در این زمینه بی‌توجهی کرده است.

روزنامه شرق نیز ۱۴ شهریور در مطلبی به نقل از صادقی مدعی شد فساد ۸ هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان مربوط به دولت قبل است.

نماینده تهران در مجلس لیست امید طرفداران محمد خاتمی سوابق محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی اصلاح طلبان
جوسازی‌های صادقی و رسانه‌های زنجیره‌ای اصلاح‌طلب در حالی ادامه داشت که با دستگیر شهاب‌الدین غندالی و چند تن دیگر از مدیران منصوب دولت یازدهم در صندوق ذخیره فرهنگیان از سوی دستگاه قضایی، مشخص شد فساد ۸ هزار میلیارد تومانی این صندوق به دولت یازدهم مربوط بوده است.

همین مسئله، اعتبار ادعاهای افرادی چون صادقی را به شدت زیر سوال برد. با این حال، او روز دوشنبه در گفتگو با یک سایت گمنام اصلاح‌طلب تلاش کرد از این آبروریزی بکاهد.

صادقی در این گفتگو با عقب‌نشینی از ادعاهای پیشین خود که با قاطعیت دولت قبل را متهم فساد ۸ هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان خوانده بود، گفته که آن سخنانش فقط نقل قولی از شهاب‌الدین غندالی رئیس صندوق و قبل از دستگیری وی بوده است.

صادقی همچنین با توجه دستگیری‌های اخیر، پذیرفته که دولت یازدهم در فساد مالی صندوق ذخیره فرهنگیان دست داشته است.

این نماینده اصلاح‌طلب در ادامه گفتگوی جدیدش، سایت ایلنا را به تحریف سخنانش متهم کرده است: « تیتری که نوشته شد به نقل از بنده عنوان کرده بودند که اختلاس ۸۰۰۰ میلیاردی مربوط به دوره قبل بوده است. بنده حتی به نقل از آقای غندالی گفته بودم که همانطور که اقای غندالی و همکارانشان این تخلفات را به مدیران قبلی نسبت میدادند در عین حال خودشان اعتراف میکردند که تخلفاتی هم در این دوره وجود داشته و انکار نمی کنیم.»

نماینده تهران در مجلس لیست امید طرفداران محمد خاتمی سوابق محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی اصلاح طلبان

وی گفته است:‌ در ابتدا احساس کردیم که این موضوع جنبه سیاسی دارد ولی بعد که محتوای موضوع و بازه زمانی را دیدیم که ریشه در گذشته دارد و متاسفانه در این دولت هم ادامه پیدا کرده است و طی اطلاعاتی که داده شد متقاعد شدیم که این موضوع احتیاج به تحقیق و تفحص دارد و بعد از چند جلسه که برگزار شد ما به اتفاق رای دادیم.

بنده با آقای عارف و اعضای فراکسیون که عضو کمیسیون بودند صحبت کرده بودم و هم نظر بودیم و هفته گذشته که در صحن مجلس مطرح شد نمایندگان را تشویق به رای دادن کردیم و فکر میکنم بالای ۲۰۰ نفر رای دادند.
نظر بنده این است که فعلا چیزی محرز نشده و در مقام بررسی است و میزان تخلف در حد شنیده ها است. آن چیزی که مسلم است این است که این تخلفات از گذشته واقع شده و در این دولت ادامه پیدا کرده است.
منبع : ویکی پدیا و مشرق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*