خانه / آخرین اخبار / زندگی یک معلول در انباری ۲ متری سرویس بهداشتی پارک +عکس

زندگی یک معلول در انباری ۲ متری سرویس بهداشتی پارک +عکس

در هیاهوی زندگی پر جنب و جوش شهری دیگر کسی به زندگی افراد توان‌خواه و کسانی که چشم به کمک افراد جامعه دوخته‌اند، دقتی ندارد.

گاهی از کنار رویدادها و آسیب‌های اجتماعی به راحتی گذر می‌کنیم بدون آنکه توجهی به آن داشته باشیم، دستانی که در کوچه و بازار، اتوبوس، پارک و لابه لای ترافیک خیابان‌ها به سوی مردم دراز است و کسی فکر این را نمی‌کند که چه چیز باعث این آسیب‌های اجتماعی شده؟

اما کمی آن طرف‌تر از بطن جامعه، دورتر که می‌روی به زاغه‌نشینان می‌رسی، همان مستضعفانی که امام خمینی(ره) درباره آن‌ها می‌فرمودند«به مستضعفان و مستمندان و زاغه‌نشینان که ولى نعمت ما هستند خدمت کنید».

*مهاجرت آخرین تیری که است که رها می‌شود

به محله‌های محروم که می‌رسی، صحنه‌های متفاوتی از جلوی چشمانت عبور می‌کند، زندگی محرومانی که فریاد فقر و گرسنگی‌شان به گوش بالانشینان نمی‌رسید، همان‌هایی که روز به روز به تعداد صفرهای فیش‌های حقوقی‌شان اضافه می‌شود و حتی وقتی از مشکلات جامعه هم خبردار می‌شود، ککشان هم نمی‌گزد.

مهاجرت از روستاها و مناطق محروم به مراکز کلان‌شهرها آخرین تیری است که از طرف کوخ‌نشینان برای رهایی از فقر و بیکاری رها می‌شود، گاه این تیر به هدف می‌خورد و گاه کارتن‌خوابی را برایشان به ارمغان می‌آورد.

*از کودکی با معلولیت خود دست و پنجه نرم کرده

حجت‌الله هم در این میان تیری رها کرده که نهایتاً آبیاری چمن‌های پارکی که در کنار اتوبان است نصیبش می‌شود، از کودکی با معلولیت خود دست و پنجه نرم کرده اما با وجود محدودیتی که داشته در کلاس درس غیرت، همت و تلاشی از خود نشان داده که در میان شهرنشینان کمتر دیده می‌شود.

فیش حقوقی دولتی ها فیش حقوق های نجومی زاغه نشینان دولت تدبیر و امید اخبار اصفهان

زادگاهش روستای دولت‌آباد، روستایی در دهستان پاچه لک غربی از توابع بخش مرکزی شهرستان ازنا در استان لرستان است، روستایی که اگر به ظرفیت‌های کشاورزی و گردشگری آن توجه می‌شد، شاید جلوی مهاجرت اهالی آن به شهرها را می‌گرفت، مهاجرتی که تضمینی برای آینده آن وجود ندارد.

*وقتی روستاها خالی از سکنه می‌شوند

ضعف مدیریت در جلوگیری از مهاجرت‌ به شهرها باعث شده تا به مرور زمان، روستاها، دهستان‌ها و شهرستان‌ها خالی از سکنه شوند، تا جایی که علاوه بر انگیزه اشتغال برای جوانان انگیزه‌های دیگری را نیز برای والدین آن‌ها ایجاد کند تا به مهاجرت روی آورند.

پدر و مادر حجت‌الله در منطقه حصه زندگی می‌کنند، آن‌ها هم مثل حجت‌الله ناچار به گریز از روستای خود شده‌اند و حاشیه‌نشینی در یک کلان‌شهر را به زندگی بومی در روستای خود ترجیح داده‌اند.

فیش حقوقی دولتی ها فیش حقوق های نجومی زاغه نشینان دولت تدبیر و امید اخبار اصفهان

*شب‌هایش را در اتاقی دو متری صبح می‌کند

انباری سرویس بهداشتی پارکی که در حاشیه اتوبان است، تبدیل به محل زندگی روستانشینی شده که قرار بوده با تلاش خود روستایش را آبادتر کند اما اکنون، صندلی، پتو، بخاری برقی و تلویزیون قرضی همه دارایی باغبانی معلولی است که شب‌هایش را در اتاقی دو متری صبح می‌کند.

پای درد دلش که می‌نشینی جملات «از شغلم راضی‌ام» را در کنار سنگینی کار روزانه‌اش می‌شنوی، توان کشیدن لوله آب برای آبیاری چمن‌های پارک را ندارد اما به هر ضرب و زوری هم که شده با پایش لوله آب را می‌کشد تا مبادا در انجام وظیفه خود کوتاهی کرده باشد.

*پایم هم که بشکند شغلم را از دست نمی‌دهم

جمله «پایم هم که بشکند شغلم را از دست نمی‌دهم» هم از زبان حجت‌الله بیرون آمد، جوان مجردی که از یک پا و یک دست معلولیت دارد اما خالقش در کنار این محدودیت، غیرت و همت بلندی به او هدیه داده.

پس از چند ماه نظافت سرویس‌های بهداشتی فضای سبز مجاور پل بزرگمهر، نزدیک به ۸ ماه است که شهرداری برایش در این پارک کارآفرینی کرده تا بتواند برای خود درآمدی داشته باشد.

فیش حقوقی دولتی ها فیش حقوق های نجومی زاغه نشینان دولت تدبیر و امید اخبار اصفهان

«۵ صبح بیدار می‌شوم و تا یک نیمه‌شب کار می‌کنم، قسمتی از روز را فضای سبز را آبیاری می‌کنم و بعد از آن زباله‌های پارک را جمع می‌کنم» برنامه شبانه‌روزی و هفتگی حجت‌الله از زبان اوست.

*بیکاری عامل اصلی مهاجرت

حجت‌الله‌های زیادی روزانه از روستاها و مناطق دورافتاده به دلیل مشکلات زیادی از جمله نداشتن شغل و تأمین معیشت مناسب برای زندگی به شهرها مهاجرت می‌کنند که برای مسؤولان مربوطه غیرقابل چشم‌پوشی است.

این در حالی است که رسول زرگرپور استاندار اصفهان نیمی از افزایش جمعیت شهر اصفهان را ناشی از مهاجرت‌ها می‌داند و بر جلوگیری از تراکم جمعیت در شهر اصفهان تأکید دارد.

وی بر این باور است که با افزایش بی‌رویه مهاجرت‌ها به اصفهان، ارائه خدمات و امکانات شهری برای شهرداری و مسؤولان مدیریت شهری ناممکن خواهد شد.

*شیوع حاشیه‌نشینی در کلان‌شهرها به دلیل سوء مدیریت‌

مهدی جمالی‌نژاد، شهردار اصفهان نیز با تأکید بر لزوم توجه مسؤولان به شهرهای کوچک برای جلوگیری از مهاجرت آن‌ها به اصفهان می‌گوید: اگر وضع مهاجرت به اصفهان به همین منوال پیش برود، شهردار و شورای شهر ۲۴ ساعته هم کار کنند باز مشکلات شهری سر جای خودش است.

فیش حقوقی دولتی ها فیش حقوق های نجومی زاغه نشینان دولت تدبیر و امید اخبار اصفهان

وی می‌افزاید: مهاجرت از شهرهای کوچک باعث افزایش بار مدیریت شهری شده و اگر فکری برای آن نکنیم در آینده شهر و استان یکی خواهد شد.

محمداسماعیل سعیدی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم نیز با انتقاد از وجود ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین در کشور، عمده علت شیوع حاشیه‌نشینی در کلان‌شهرها را مهاجرت بی‌رویه به دلیل سوء مدیریت‌ها می‌داند.

وی با انتقاد از اینکه تاکنون هیچ‌گونه تلاشی برای رفع ریشه‌ای معضل مهاجرت‌ها و به تبع آن حاشیه‌نشینی در کلان‌شهرها انجام نشده، می‌افزاید: نه تنها هیچ‌گونه اقدامی در رابطه با مدیریت این موضوع و کاهش مهاجرت‌ها صورت نگرفته بلکه مسؤولان همان روند گذشته را با بی‌توجهی تمام ادامه داده‌اند.

قصه باغبان معلول، قصه پرغصه‌ایست که درد زندگی هزاران مهاجر در کشور را به نمایش می‌کشد، افرادی که تبدیل به مهاجر نمی‌شدند اگر در روستا و دهستان خود شغلی برای درآمدزایی داشتند.

***********************

گزارش از یوسف الشریف / خبرگزاری فارس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*