خانه / بورس و سهام / آمارهای شگفت انگیز از رونق بورس کالا

آمارهای شگفت انگیز از رونق بورس کالا

رکود تورمی دولت را زمین گیر کرده است، تقریبا هیچ بازاری به‌دلیل اعمال سیاست‌های انقباضی برای کنترل تورم از رکود در امان نمانده است، اما بورس کالا آمار‌های شگفت انگیزی را در ۳‌ماه نخست به ثبت رسانده است، مدیرعامل بورس کالا ضمن ارائه آمار عملکرد بورس کالا در ۳‌ماه نخست از رشد ۲۸۳درصدی معاملات رینگ کشاورزی خبر داد.

به گزارش همشهری، بورس کالا رفته رفته جای خود را در اقتصاد باز می‌کند، بررسی آمار معاملات بورس کالا در 3‌ماه نخست سال بسیار جالب است و نشان می‌دهددر شرایطی که همه بازار‌های سرمایه‌گذاری در ایران در رکود به‌سرمی‌برند معاملات بورس کالا در 3‌ماه نخست سال نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته رشد کرده است. بورس کالا یک بازار تمام عیار اولیه است که به‌صورت واقعی قیمت محصولات را کشف می‌کند. به این ترتیب رشد معاملات بورس کالا در 3‌ماه نخست در شرایطی که سایر بازار‌ها در رکود به‌سرمی‌برند نشانه‌های امید بخشی از فضای رونق در اقتصاد می‌دهد که به‌نظر می‌رسد نیاز به تحلیل و بررسی‌های علمی بیشتری در این زمینه است.

جزئیات معاملات بورس کالا

برای اینکه از وضع معاملات بورس کالا در 3‌ماه نخست سال باخبر شویم سراغ مدیرعامل بورس کالا رفتیم، حسین پناهیان ضمن تأیید رشد معاملات بورس کالا در 3‌ماه نخست سال آمار معاملات این بورس را به تفکیک ارائه کرد و گفت: در 3ماهه نخست سال‌جاری در مجموع 15هزارو 100میلیارد تومان محصول مورد مبادله قرار گرفته است که به غیراز تالار فلزات که عرضه محصولات مس و آلومینیوم متوقف شده، بقیه بازار‌ها به‌ویژه محصولات کشاورزی با رشد زیادی مواجه شده‌اند. او ادامه داد: در 3ماهه نخست امسال در مجموع 4900تن محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی در بورس کالا مورد مبادله قرار گرفته که این میزان نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته 8 درصد رشد نشان می‌دهد.او افزود: سال گذشته در بخش محصولات فلزی 5800 میلیارد تومان محصول دادوستد شدکه این میزان در سال‌جاری به 4900میلیارد تومان رسیده است.

از او درباره دلایل نزول ارزش معاملات تالارفلزات پرسیدیم که وی توضیح داد: دلیل اصلی کاهش ارزش معاملات محصولات فلزی در بورس کالا توقف معاملات آلومینیوم و مس بود که معاملات این محصولات نیز آغاز شده است. در تالار فلزات 4900میلیارد تومان محصول مورد مبادله قرار گرفته است که این میزان نسبت به سال گذشته کاهش نشان می‌دهد. او همچنین درباره میزان معاملات آتی بورس کالا افزود: در 3‌ماه نخست امسال در مجموع 465هزارقرارداد آتی به ارزش 5200میلیارد تومان منعقد شده است که به لحاظ ارزش 8و به لحاظ حجم 32درصد رشد نشان می‌دهد. به گفته پناهیان معاملات تالار صادراتی کیش هم در سال‌جاری با 17درصد رشد به 1140میلیارد تومان رسیده است.

رشد مبادلات کشاورزی

مدیرعامل بورس کالا در ادامه به رشد امیدوار‌کننده محصولات کشاورزی در بورس کالا اشاره کرد و گفت: سال گذشته در مجموع 5میلیارد و 100میلیون تومان محصول در طول 3‌ماه در تالار کشاورزی مورد مبادله قرار گرفت، درحالی‌که این میزان در سال‌جاری با 283درصد رشد به 19میلیاردو 700میلیون تومان رسیده است. از پناهیان پرسیدیم دلیل رشد محصولات کشاورزی در 3‌ماه نخست چه بوده است که او پاسخ داد: یکی از دلایل آن اجرای آیین‌نامه ماده 33قانون بهره‌وری کشاورزی با همکاری وزارت جهادکشاورزی بود که منجر به رونق معاملات محصولات کشاورزی شده است، در واقع رشد مناسب معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالا در نتیجه همکاری صمیمانه این وزارتخانه اتفاق افتاد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*