خانه / آخرین اخبار / بیوگرافی محسن ترکی، داور دربی استقلال – پرسپولیس

بیوگرافی محسن ترکی، داور دربی استقلال – پرسپولیس

محسن ترکی Mohsen Torky (متولد ۲۰ تیر ۱۳۵۲ – بشرویه – قد : ۱۷۸ ، وزن : ۷۰) داور ایرانی فوتبال است. او داوری را به همراه دوستان خود حسن کامرانی‌فر، رضا سخندان و محسن قهرمانی شروع کرد. او از سال ۲۰۰۳ در لیست بین‌المللی قرار دارد. عمده شهرت وی به علت پنج بار قضاوت شهرآورد تهران بین دو تیم استقلال و پرسپولیس بعد از ۱۴ سال حضور داوران خارجی است.

دربی پایتخت دربی استقلال و پرسپولیس تاریخچه دربی بیوگرافی محسن ترکی Mohsen Torky

پس از آنکه مسعود مرادی نفر اول لیست الیت (نخبه) داوری ایران بازنشسته شد دو گزینه برای جایگاه اول داوری ایران مطرح شد؛ محسن ترکی و سعید مظفری‌زاده . اما در نهایت کمیتهٔ داوران محسن ترکی را در سال ۲۰۱۱ انتخاب کرد.

انتخاب برای جام ملّت‌های آسیا

محسن ترکی تمامی تست‌های لازم برای این دوره از مسابقات را با موفقیت پشت سر گذاشت و به عنوان داور ذخیرهٔ اول انتخاب شد. اما یک داور سوریه‌ای در تست‌های آمادگی مردود شد و طبق قوانین AFC باید داور ذخیره با داوری که در تست‌ها مردود شده‌است جایگزین می‌شد اما به یک‌باره اعلام شد یک داور بحرینی جانشین داور مردودی خواهد شد و ترکی به‌عنوان داور ذخیره در این دوره حضور خواهد یافت.

در حالی که گفته می‌شد با توجه به اشتباهات داوری گسترده در لیگ برتر پانزدهم، داوری خارجی دربی را سوت خواهد زد، محسن ترکی قضاوت این دیدار را بر عهده گرفت.

انتخاب محسن ترکی به عنوان کسی که سوت آغاز بازی حساس روز جمعه میان استقلال و پرسپولیس را به صدا در می‌آورد سر و صداهای زیادی به راه انداخت.

دربی پایتخت دربی استقلال و پرسپولیس تاریخچه دربی بیوگرافی محسن ترکی Mohsen Torky

این وظیفه برای چندمین بار است که در سال های گذشته به این داور مشهدی محول می شود. در این بین قضاوت های ترکی برای دو تیم مطرح پایتخت چه در دربی‌ها و چه در بازی‌های دیگر لیگ برتر، نکات و حاشیه های فراوانی داشته است:

۱- محسن ترکی با ۴۱ سال سن تاکنون ۵ بار قضاوت دربی های تهران را برعهده داشته که اولین بار در نیم‌فصل دوم لیگ هشتم بود. جمعه ۲۵ بهمن ماه ۱۳۸۷ داور مشهدی کشورمان بعد از ۱۴ سال حضور در عرصه داوری قضاوت دربی را برعهده گرفت که آن بازی با پنالتی دقیقه ۸۹ علی کریمی با تساوی ۱-۱ به پایان رسید. جدالی که علی علیزاده مهاجم تعویضی استقلال لحظاتی بعد از ورود به میدان توپ را در حالتی عجیب و غریب با دست لمس کرد تا ترکی بلافاصله در سوت خود دمیده و پرسپولیسی ها را از شکست نجات دهد.

۲- در پنج دربی که محسن ترکی داور بود، استقلالی‌ها صاحب دو برد شدند و سه بازی دیگر میادن دو تیم مطرح پایتخت با تساوی پایان یافت. در طول ۴۵۰ دقیقه ترکی ۲۶ بار کارت زرد را از جیب خود خارج کرد که سهم پرسپولیسی ها ۱۵ اخطار و سهم استقلالی ۱۱ کارت بود تا از این حیث هم کفه ترازو به سمت آبی‌های پایتخت سنگینی کند. نکته جالب‌تر این که با قضاوت ترکی در طول بازی هیچ بازیکنی اخراج نشد.

۳- با نگاهی به قضاوت های محسن ترکی در ۱۰ بازی اخیر برای استقلال و پرسپولیس هم آمار جالب توجهی یافت می‌شود از جمله این که استقلالی‌ها با حضور این داور مشهدی همواره نتایج بهتری به ثبت رسانده‌اند. در ۱۰ بازی آخری که ترکی برای استقلال سوت زده این تیم صاحب ۷ برد، ۲ شکست و یک تساوی شده است در حالی که این آمار برای پرسپولیسی‌ها چندان امیدوارکننده نیست چون با قضاوت ترکی، سرخپوشان پایتخت در ۱۰ بازی صاحب ۴ برد، ۴ شکست و دو تساوی شده‌اند.

۴- محسن ترکی همان داوری است که در لیگ یازدهم با دو اشتباه محرز خود باعث برتری استقلال برابر تراکتورسازی شد و از آن پس کمیته داوران ترجیح داد قضاوت‌های تراکتورسازی را به این داور ندهد. این اتفاق توام شد با چند اشتباه ترکی در بازی‌های پرسپولیس تا سرخپوشان پایتخت همواره وی را متهم به طرفداری از استقلال کنند به خصوص بعد از بازی این فصل پرسپولیس برابر استقلال خوزستان در گرمای شدید اهواز که با شکست شاگردان “برانکو” تمام شد در حالی که با دیدن تصاویر تلویزیونی کاملا محرز بود که این داور مشهدی باید حداقل دو بازیکن استقلال خوزستان را اخراج می کرد.


محسن ترکی (زاده ۲۰ تیر ۱۳۵۲ – بشرویه خراسان جنوبی – قد : ۱۷۸ – وزن : ۷۰) داور ایرانی فوتبال است. او داوری را به همراه دوستان خود حسن کامرانی‌فر، رضا سخندان و محسن قهرمانی شروع کرد. او از سال ۲۰۰۳ در لیست بین‌المللی قرار دارد. عمده شهرت وی به علت پنج بار قضاوت شهرآورد تهران بین دو تیم استقلال و پرسپولیس بعد از ۱۴ سال حضور داوران خارجی است.

یک نظر ثبت شده

  1. این داوار کار خودش را کرد …

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*