کمبود ویتامین K و علامت های پنهان آن در بدن

0

دو نوع ویتامین K ۱ و K ۲ شناخته شده است. ویتامین K ۱ نقش مهمی در لخته شدن خون دارد در حالی که نوع دوم برای سلامت استخوان ها، تنظیم رشد سلولی و جلوگیری از کلسیفیکاسیون شریان‌ها موثر است.

برای جلوگیری از کمبود این ویتامین، توصیه می‌شود بزرگسالان به میزان کافی سبزیجات تیره رنگ مانند کلم بروکلی، کاهو و اسفناج، کدو و آب انار مصرف کنند. این غذا‌ها سرشار از ویتامین K ۱ هستند. اما گوشت مرغ، جگر و تخم مرغ سرشار از ویتامین K ۲ هستند.

ویتامین کا یک ویتامین محلول در چربی است بنابراین بهتر است با غذا‌های حاوی چربی‌های سالم آنرا به بدن برسانید. زنان در سنین ۱۹ سال به بعد به روزانه ۹۰ میکروگرم ویتامین کا نیاز دارند. این میزان برای مردان در همین سنین باید ۱۲۰ میکروگرم باشد.

ویتامین k2 ویتامین k1 ویتامین k در چه چیزهایی است نشانه های کمبود ویتامین k منابع غذایی ویتامین K کمبود ویتامین k چه عوارضی دارد سلامت نیوز

خونریزی زیاد : اگر زخم‌های شما خونریزی شدیدی دارند، شما ممکن است دچار فقر ویتامین کا شده باشید. دوره‌های شدید قاعدگی، وجود خون در ادرار یا مدفوع، خونریزی شدید بینی و یا لثه‌ها نیز ممکن است ناشی از فقر این ویتامین باشد.

از دست رفتن قدرت استخوان ها : ویتامین کا می‌تواند در سلامت استخوان‌ها نقش داشته باشد. برخی تحقیقات رابطه بین مصرف بیشتر ویتامین کا و افزایش تراکم استخوان و همچنین خطر کمتر شکستگی‌های لگن را ثابت کرده اند.

مشکلات قلب : هنگامی که سطح ویتامین کا در بدن پایین است، کلسیفیکاسیون عروقی رخ می‌دهد. این عارضه یک عامل خطر برای ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب است. افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه بیشتر در معرض کلسیفیکاسیون عروقی هستند.

بروز علائم آرتریت : در اثر کمبود ویتامین کا، استخوان‌ها و غضروف‌ها تمام مواد معدنی مورد نیاز خود را دریافت نمی‌کنند. این وضعیت، خطر ابتلا به استئوآرتریت را افزایش خواهد دا

کبودی پوست : افرادی هستند که با کمترین ضربه به شدت کمبود می‌شوند. انجام یک آزمایش خون ساده برای تعیین میزان ویتامین کا بدن برای افرادی که از این مشکل شکایت دارند پیشنهاد می‌شود. تشخیص زودهنگام افت ویتامین کا در خون به راحتی قابل کنترل بوده و علائم به سرعت برطرف می‌شود.

دیابت : فقر ویتامین کا در بدن خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می‌دهد و این را محققان هلندی ثابت کرده اند. علت دقیق این که چرا ویتامین کا دارای اثر محافظتی علیه دیابت است، مشخص نشده، ولی شاید به ایکن خاطر باشد که این ویتامین سبب کاهش التهاب و بهبود حساسیت به انسولین می‌شود.

پوکی استخوان : کمبود ویتامین کا با ابتلا به پوکی استخوان مرتبط است. این ویتامین در ساختن یک نوع پروتئین استخوان به نام استئوکلسین نقش مهمی دارد. بهتر است زنان مصرف سبزیجات به ویژه انواع دارای برگ سبز را در اوایل دوران یائسگی یا پیش از آن افزایش دهند.

منبع : ایرنا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ