روش های پیشگیری از تشکیل سنگ صفرا

0

صفرا کیسه کوچکی در قسمت پایین کبد است که در فرایند هضم نقش دارد. کیسه صفرا مستعد تجمع مواد و تشکیل سنگ است. پیشگیری از تشکیل سنگ صفرا نیازمند این است که اصول و سبک سالم زندگی کردن را در سالیان متمادی زندگی‌تان اجرا کنید.

مجله سلامت عوامل بیماری های کیسه صفرا صفرا در گوارش چه نقشی دارد سنگ کیسه صفرا طب سنتی سلامت نیوز زبان سلامت بدن رژیم غذایی سالم حفظ سلامت بدن جراحی سنگ کیسه صفرا پیشگیری از سنگ صفرا بیماری های کیسه صفرا بهترین مواد غذایی برای سلامت بدن

روش‌ های پیشگیری از تشکیل سنگ صفرا

پیشگیری از تشکیل سنگ در صفرا اولین و اصلی‌ ترین قدم درمانی برای بیماری‌ های کیسه صفرا است. با رعایت این اصول مهم می‌توانید دردهای آزاردهنده و علائمی از قبیل زردی، استفراغ و تب را هیچ‌گاه تجربه نکنید. متعاقب آن نیاز به درمان دارویی یا مداخله جراحی هم نخواهید داشت. اگر فقط و فقط همت کنید تا با رعایت اصول صحیح، در پیشگیری از تشکیل سنگ صفرا موفق باشید.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

پیروی کردن از یک رژیم غذایی مناسب طولانی‌مدت قطعا مهم‌ترین قدم در پیشگیری از این بیماری است. نکات مهم تغذیه در این مقوله شامل موارد زیر است.

  • مصرف میوه‎‌ها و سبزیجات تازه چندین نوبت در شبانه روز
  • محدود کردن مصرف گوشت قرمز
  • عدم مصرف چربی‌های ممنوع از قبیل روغن حیوانی
  • خداحافظی با فست‌فود و نوشابه
  • مصرف غلات سبوس دار
  • پرخوری و کم خوری هر دو ممنوع!

به‌ قدر کافی آب بنوشید

آب سم‌زدای قوی است و برای جلوگیری از تشکیل سنگ صفرا اهمیت دارد. دقت کنید زیاده روی در مصرف آب موجب فشار بر کلیه‌ها می‌شود.

ورزش روزانه را فراموش نکنید

ورزش کردن به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در روز به کاهش کلسترول و حفظ گردش منظم جریان‌ خون کمک می‌کند. نتیجه این امر کاهش احتمال ایجاد سنگ در صفرا است.

وزن متعادل داشته باشید

چاقی یکی از مهم‌ترین عوامل تشکیل سنگ‌های صفراوی است. البته به خاطر بسپارید که کاهش ناگهانی وزن زمینه‌ای قوی برای تشکیل سنگ صفرا ایجاد می‌کند.

مجله سلامت عوامل بیماری های کیسه صفرا صفرا در گوارش چه نقشی دارد سنگ کیسه صفرا طب سنتی سلامت نیوز زبان سلامت بدن رژیم غذایی سالم حفظ سلامت بدن جراحی سنگ کیسه صفرا پیشگیری از سنگ صفرا بیماری های کیسه صفرا بهترین مواد غذایی برای سلامت بدن

خود سرانه دارو مصرف نکنید

استفاده خودسرانه و بیش از حد بعضی داروها از قبیل استاتین‌ها (پایین آورنده کلسترول) و قرص‌های ضدبارداری اثرات منفی بر کیسه صفرا دارد. دارو چه گیاهی باشد چه شیمیایی نمی‌تواند مدام مورد استفاده قرار گیرد.

عادت‌ های اشتباه را ترک کنید

استرس و منفی‌بافی را از خود دور کنید و به انجام ورزش‌های یوگا و آرام‌کننده روی آورید. همچنین لازم است از عادات غلط از قبیل استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی دوری کنید.

منبع : مجله دلتا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ