ثروتمندترین کشورهای نفتی معرفی شدند

0

نشریه فوربس در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی وضعیت اقتصادی و سرانه درآمدی ۱۰ کشور نخست در فهرست ثروتمندترین نفتی‌های جهان پرداخته است.

به گزارش «فوربس»، معمولا این تصور عمومی وجود دارد که کشورهای نفتی کوچک‌تر مردمان ثروتمند‌تری دارند اما با نگاهی دقیق‌تر به وضعیت سرانه درآمد، بیکاری و فقر ملی می‌توان بررسی کرد که صرف نظر از ابعاد یک کشور آیا ثروت در میان تمامی مردم به یکسان توزیع شده است یا خیر. در فهرست ۱۰ کشور ثروتمند نفتی جهان نام عراق در جایگاه دهم قرار گرفته است. درآمد نفتی آن کشور به ۵۱۵ هزار و ۳۸۴ دلار به ازای هر شخص تبدیل می‌شود.در این کشور میزان سرانه تولید ناخالص داخلی ۴۶۰۰ دلار، نرخ بیکاری ۱۶ درصد و جمعیت فقیر ۲۸۵ درصد ارزیابی شده است. پیش از عراق، برونئی با درآمد نفتی ۵۲۱ هزار دلار به ازای هر شخص در جایگاه نهم است.

نرخ بیکاری در این کشور تنها ۷/۲ درصد است و سرانه تولید ناخالص داخلی آن ۵۰ هزار و ۵۰۰ دلار است. در این کشور ۴ درصد مردم در فقر زندگی می‌کنند. در این فهرست نام کانادا در جایگاه هشتمین کشور ثروتمند نفتی جهان قرار گرفته است. ذخایر نفتی و گازی در این کشور منجر به درآمد برابر با ۵۶۵ هزار و ۴۹ دلار برای هر کانادایی می‌شود. در حال حاضر ماسه‌های نفتی منبع اصلی درآمد انرژی کانادا به شمار می‌روند.

سرانه تولید ناخالص داخلی در این کشور ۴۱ هزار و ۵۰۰ دلار، نرخ بیکاری‌اش ۳/۷ درصد و جمعیت فقیر آن ۴/۹ درصد است. در فهرست فوربس نام لیبی در جایگاه هفتم قرار گرفته است. درآمد سرانه نفتی در این کشور ۸۶۱ هزار و ۱۰۱ دلار است اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که هیچ گاه درآمد نفتی سرشار لیبی به معنای واقعی میان مردم توزیع نشده است.

در این فهرست نام عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین کشور تولید‌کننده نفت در جهان در جایگاه ششم قرار گرفته و ذخایر نفتی و گازی این کشور به سرانه درآمدی ۱۲/۱ میلیون دلار به ازای هر فرد مبدل می‌شود. سرانه تولید ناخالص داخلی در عربستان سعودی ۲۵ هزار و ۷۰۰ دلار است و نرخ بیکاری در این کشور ۷/۱۰ درصد اعلام شده است. آمار رسمی از میزان جمعیت زیر خط فقر در این کشور وجود ندارد. فوربس نام ونزوئلا را در این فهرست در جایگاه پنجم قرار داده است.

به لحاظ میزان ذخایر نفتی ونزوئلا را می‌توان خلیج فارس قاره امریکا دانست. جایگاه چهارم در این فهرست به ترکمنستان تخصیص یافته است. ذخایر نفتی و گازی این کشور در دریای خزر برابر با ۵۴/۱ میلیون دلار به ازای هر شخص است.

با وجود دارایی‌های نفتی سرشار این کشور مردمان فقیری دارد. سرانه تولید ناخالص داخلی ترکمنستان ۸ هزار و ۵۰۰ دلار، نرخ بیکاری آن رقم سرسام آور ?? درصد و جمعیت زیر خط فقر آن ۳۰ درصد است. امارات متحده عربی در جایگاه سوم این فهرست قرار گرفته است. این کشور کوچک و سرشار از منابع انرژی است. سرانه دارایی نفتی و گازی در امارات ۶۳/۱ میلیون دلار است.

این کشور که دوبی و ابوظبی را دارد دارای سرانه تولید ناخالص داخلی برابر با ایالات متحده امریکاست اما هنوز هم در این کشور فقر به طور کامل ریشه‌کن نشده است.

سرانه تولید ناخالص داخلی در امارات ۴۹ هزار دلار، نرخ بیکاری ۴/۲ درصد و جمعیت افراد زیر خط فقر در این کشور ۵/۱۹ درصد است. فوربس دراین گزارش نام کویت را در جایگاه دوم قرار داده است. جمعیت این کشور برابر با شهر شیکاگو در امریکاست. دارایی‌های نفتی و گازی این کشور به ازای هر فرد ۱۴/۴ میلیون دلار است. نرخ سرانه تولید ناخالص داخلی ۴۳ هزار و ۸۰۰ دلار و نرخ بیکاری کویت ۲/۲ درصد برآورد شده است.

آمار رسمی از نرخ جمعیت فقیر در این کشور وجود ندارد. در این فهرست نام قطر در جایگاه ثروتمندترین کشور نفتی جهان قرار گرفته و دارایی‌های نفتی این کشور به ازای هر فرد ۰۱/۶ میلیون دلار برآورد شده است. سرانه تولید ناخالص داخلی در این کشور ثروتمند عربی در خلیج فارس ۱۰۲ هزار و ۸۰۰ دلار و نرخ بیکاری در این کشور تنها ۵/۰ درصد است. آمار رسمی از تعداد افراد فقیر در این کشور وجود ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ