خانه / آخرین اخبار / الشن مرادی (استاد شطرنج) به آمریکا پناهنده شد؟ +عکس

الشن مرادی (استاد شطرنج) به آمریکا پناهنده شد؟ +عکس

الشن مرادی ابدی Elshan Moradi (متولد ۱ خرداد ۱۳۶۴ در تهران) استاد بزرگ شطرنج اهل ایران است. وی در سال ۲۰۰۴ درجهٔ استاد بین‌المللی را گرفت و در سال ۲۰۰۵ سومین شطرنج‌باز ایرانی، پس از احسان قائم‌مقامی و امیر باقری شد که درجهٔ استاد بزرگ را کسب می‌کند مرادی در سال ۱۳۸۰ در ۱۶ سالگی با امتیاز ۱۰ از ۱۱ (نمایش ریتینگ ۲۷۱۲) قهرمان شطرنج ایران شد. وی در المپیاد شطرنج ۲۰۰۴ (میز دو)، ۲۰۰۶ (میز چهار)، ۲۰۰۸ (میز دو) و ۲۰۱۰ (میز دو) عضو تیم ملی ایران بوده‌است. مقام یازدهم قهرمانی جوانان زیر ۲۰ سال جهان از دیگر عناوین اوست. وی در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه یک مدال برنز در بخش کلاسیک تیمی (به همراه احسان قائم‌مقامی و آتوسا پورکاشیان)، در بازی‌های آسیایی داخل سالن ۲۰۰۷ ماکائو دو مدال برنز یکی در بخش انفرادی کلاسیک و دیگری در تیمی سریع (به همراه احسان قائم‌مقامی، همایون توفیقی، شادی پریدر، شایسته قادرپور و میترا حجازی‌پور)، در بازی‌های آسیایی داخل سالن ۲۰۰۹ کوانگ‌نین یک مدال برنز در شطرنج برق‌آسای تیمی (به همراه احسان قائم‌مقامی، مرتضی محجوب، آتوسا پورکاشیان، شادی پریدر و شایسته قادرپور) و در بازی‌های جهانی ورزش‌های فکری ۲۰۰۸ پکن یک مدال برنز در شطرنج سریع تیمی مردان کسب کرده‌است.

همسر الشن مرادی پناهندگی آمریکا بیوگرافی الشن مرادی استاد شطرنج اخبار شطرنج Elshan Moradi

آخرین ریتینگ او در سپتامبر ۲۰۱۲ معادل ۲۵۷۵ بوده که او را در ردهٔ ۳۱۵ بین شطرنج‌بازان فعال جهان، ۳۱ در آسیا و ردهٔ اول بین شطرنج‌بازان ایرانی قرار می‌دهد.

او فارغ‌التحصیل دبیرستان علامه حلی تهران و مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف است.

از جمله رکوردهای او مبارزهٔ هم‌زمان با ۵۵ نفر در سال ۸۴ در دانشگاه صنعتی شریف است که به تساوی با ۴ نفر و برد از بقیه بازیکنان انجامید. در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۵ نیز مسابقه‌ای خیریه‌ای در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد و مرادی به طور هم‌زمان با ۱۲۰ نفر به رقابت نشست که نتیجهٔ آن ۷ تساوی و برد باقی افراد بود. این مسابقه بزرگ‌ترین مسابقهٔ شطرنج هم‌زمان ایران در آن زمان بود.

الشن مرادی در سال ۲۰۱۲ با آمریکا مهاجرت کرد و در حال حاضر دانشجوی دکترا در رشته مدیریت سامانه‌های اطلاعاتی در دانشگاه صنعتی تگزاس است. تیم شطرنج دانشگاه تگزاس تکنولوژی به همراه الشن مرادی قهرمان شطرنج دانشگاه‌های آمریکا در سال های۲۰۱۲و۲۰۱۵ شد. وی در حال حاضر عضویت خود در فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران را به حالت تعلیق درآورده است.

همسر الشن مرادی پناهندگی آمریکا بیوگرافی الشن مرادی استاد شطرنج اخبار شطرنج Elshan Moradi

فهرست رتبه بندی بین‌المللی اول ماه می میلادی شطرنج منتشر شد و در این فهرست خبری از نام الشن مرادی، استاد بزرگ کشورمان بین ورزشکاران ایرانی نبود.

مرادی که در حال حاضر دانشجوی دانشگاه تگزاس آمریکا است در درخواستی از فدراسیون جهانی عضویت خود در فدراسیون شطرنج کشورمان را به حالت تعلیق درآورد و در سایت فدراسیون جهانی و در پروفایل این شطرنج‌باز مقابل گزینه فدراسیون مربوط نام فدراسیون جهانی شطرنج درج شده است.

این در شرایطی است که مثلا مقابل نام فدراسیون احسان قائم مقامی گزینه فدراسیون شطرنج ایران درج شده است. با این شرایط و درخواست عجیب الشن مرادی از فدراسیون جهانی شطرنج به نظر می‌رسد این ورزشکار قصد اخذ پناهندگی کشور آمریکا را دارد.

مهرداد پهلوان‌زاده رئیس فدراسیون شطرنج با تایید این خبر اظهار داشت: این مسئله به درخواست الشن مرادی صورت گرفت و وی برای این که این اتفاق رخ دهد شخصا از فدراسیون جهانی درخواست کرده است.

در زیر می‌توانید تفاوت پروفایل مرادی، احسان قائم مقامی و یک شطرنج باز آمریکایی را در سایت فدراسیون جهانی ببینید:

همسر الشن مرادی پناهندگی آمریکا بیوگرافی الشن مرادی استاد شطرنج اخبار شطرنج Elshan Moradi

همسر الشن مرادی پناهندگی آمریکا بیوگرافی الشن مرادی استاد شطرنج اخبار شطرنج Elshan Moradi

همسر الشن مرادی پناهندگی آمریکا بیوگرافی الشن مرادی استاد شطرنج اخبار شطرنج Elshan Moradi

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*