خانه / حوادث / جزییات مرگ تلخ دختر جوان افغانی در بیمارستان شیراز +عکس

جزییات مرگ تلخ دختر جوان افغانی در بیمارستان شیراز +عکس

«لطیفه رحمانی» دختر ۱۲ ساله افغان که برای پیوند کبد در بیمارستان نمازی شیراز بستری بود به‌دلیل ممنوعیت عمل پیوند برای مهاجران غیر مجاز در ایران در گذشت.
این دختر افغان که دچار مشکل کبد شده بود، با تشخیص پزشکان برای نجات از مرگ باید تحت عمل جراحی پیوند کبد قرار می‌گرفت. به‌همین خاطر دختر نوجوان را در بیمارستان نمازی شیراز بستری کردند و پدرش حاضر شد طی عمل جراحی با اهدای جزئی از کبد خود به دختر نوجوانش او را از مرگ نجات دهد. اما پزشکان جراح بیمارستان نمازی شیراز به‌دلیل غیر مجاز بودن اقامت این پدر و دختر افغان درایران از انجام عمل پیوند کبد خودداری کردند. سرانجام لطیفه روی تخت بیمارستان جان سپرد. پدر لطیفه روز جمعه در این باره گفت: حدود دو هفته دخترم در بیمارستان نمازی شیراز بستری بود تا اینکه امروز در برابر چشمان گریان ما جان سپرد.پدر دخترک گفت: دخترم با پای خودش وارد بیمارستان شد و او را به امید پیوند کبد ونجات از مرگ بستری کردیم. ولی حالا حتی جنازه‌اش را هم تحویل‌مان نمی‌دهند و می‌گویند باید ۱۷ میلیون تومان به حساب بیمارستان واریز کنیم تا جنازه دخترمان را تحویل بدهند. به گفته پدر لطیفه مسئولان بیمارستان، غیر مجاز بودن اقامت این خانواده افغان، نداشتن تمکن مالی و نبود تخت خالی برای عمل جراحی را مانع جراحی پیوند این دختر ۱۲ ساله افغان عنوان کرده‌اند!

لطیفه، قربانی سیرسریع بیماری
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز اعلام کرد: «لطیفه رحمانی» بیمار تبعه افغان که از هجدهم مرداد برای دریافت خدمات درمانی در بیمارستان نمازی شیراز بستری شده بود، با وجود تکمیل روند درمانی، به علت سیر سریع بیماری، جان خود را از دست داد.
عضو تیم پیوند بیمارستان نمازی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در این باره گفت: این کودک ۱۲ساله، هجدهم مرداد، با تشخیص بیماری ویلسون‘(Wilson) و سیروز کبدی، از دزفول در بیمارستان نمازی بستری شده است.دکتر «سامان نیک اقبالیان» با بیان اینکه بیمار در همان روز به بخش گوارش کودکان انتقال یافته است، افزود: با توجه به شرایط بیماری، به صورت همزمان درمان‌های دارویی و بررسی‌های پزشکی برای انجام پیوند کبد لطیفه انجام می‌شود. در این مدت، تمامی اقدامات مورد نیاز برای بیمار انجام شده و در ادامه روند درمانی، به علت بدتر شدن وضعیت لطیفه، بسرعت به بخش ICU کودکان منتقل می‌شود.در زمان بستری، بیمار چندین بار توسط گروه پیوند هم در بخش گوارش کودکان و هم در بخش ICU معاینه شده که از نظر پزشک معالج، به هیچ عنوان امکان پیوند وجود نداشته است و بیست و هشتم مرداد، به دلیل افت بیشتر فشارخون، بیمار دچار ایست قلبی شده و جان خود را از دست می‌دهد.

هزینه پیوند کبد دختر افغانی بیمارستان نمازی شیراز افغانی در ایران اخبار شیراز
عضو تیم پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به لزوم انجام بررسی‌های کامل پزشکی، پیش از انجام هرگونه عمل پیوند، اضافه کرد: با توجه به سیر سریع و شدت بیماری، شرایط لازم پزشکی پیوند کبد، از بستگان درجه یک لطیفه برای او فراهم نبود.او همچنین با اشاره به آمار بالای افراد در انتظار عمل پیوند در تمامی مراکز پیوند دنیا، یادآور شد: در تمامی این مراکز، امکان انجام پیوند، تنها برای بخشی از فهرست افراد مورد انتظار فراهم می‌شود و متأسفانه، شاهد مرگ عده‌ای از بیماران، در طول طی شدن این مدت زمان هستیم. ظهرشنبه نیز پس از پیگیری مددکاری بیمارستان برای ترخیص جسد، هزینه‌های بیمارستان رایگان و جسد به خانواده رحمانی تحویل داده شد.او با بیان اینکه انجام پیوند کبد این دختر افغان، هیچگونه ارتباطی با ملیت بیمار نداشته است، اضافه کرد: بیمارستان نمازی شیراز، همواره به عنوان مرکزی برای ارائه خدمات درمانی به بیمارانی از سایر کشورهای منطقه، شناخته شده است و در این مورد هم، سیر سریع بیماری، مانع از انجام پیوند کبد، از یکی از بستگان او شده است.
منبع: روزنامه ایران

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*