ماجرای ترور احمدی‌نژاد از زبان ریگی / بولدوزر افراطیون اول ویران می‌کند بعد تدبیر! / دستاورد عضویت ظریف در فیس بوک

0

اخبار ویژه روزنامه های کشور در روز شنبه ۱۰ اسفند ۹۲

*کیهان

بولدوزر افراطیون اول ویران می‌کند بعد تدبیر!

وزیر علوم گفت: برای انتخاب رئیس دانشگاه تهران قرار است شورای مشورتی از اساتید این دانشگاه بنشینند و یک نفر را انتخاب و به ما معرفی کنند.فرجی‌دانا در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گزینه‌هایی برای ریاست دانشگاه تهران منتشر می‌شود و برنامه وزارت علوم برای ریاست این دانشگاه چیست؟ گفت: هیچ اسمی از جانب ما نیست. قرار است شورای مشورتی از اساتید دانشگاه تهران بنشینند و منتخب شوند و همه رای می‌دهند و یک نفر را انتخاب و به ما معرفی کنند.وی گفت: مثل آن چیزی که در مجلس داریم. از ۳۰ نفر عضو هیئت علمی یک نفر انتخاب می‌شود و ان‌شاءالله این شورا می‌نشینند و یک نفر را انتخاب می‌کنند. این اولین بار است که این کار را انجام می‌دهیم و امیدواریم با موفقیت همراه باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه آیا تا قبل از عید گزینه ریاست دانشگاه تهران معرفی می‌شود؟ گفت: این مسئله بستگی به این دارد که دوستان چقدر در کارشان جلو روند و برنامه زمانی آن را سرپرست محترم دانشگاه انجام می‌دهد.فرجی که به عنوان گماشته افراطیون در وزارت علوم محسوب می‌شود، پیش از این حدود ۳۰ رئیس دانشگاه و پژوهشگاه را برکنار کرده و در این ناپرهیزی و زیاده‌روی ظاهرا حواسش نبوده که انتخاب این روسا را به عهده شورای مشورتی کذایی بگذارد.ابهام و تردید بعدی، درباره رفتار فرجی‌دانا نسبت به ریاست دانشگاه تهران است. فرجی‌دانا ۱۰ روز قبل با وجود موفقیت‌های کم‌سابقه علمی در دانشگاه تهران در دوران ریاست دکتر فرهاد رهبر و صرفا به خاطر تاثیرپذیری افراطیون، اقدام به برکناری وی کرد و از آن زمان این دانشگاه به سرپرست (دکتر امید از معاونین فرجی‌دانا) سپرده شده است. در این میان باید پرسید اگر قرار بود اساتید دانشگاه و شورای مشورتی درباره ریاست دانشگاه تهران تصمیم بگیرند، چرا وزیر علوم از اساتید دانشگاه تهران نظرسنجی نکرده و راسا اقدام به برکناری دکتر فرهاد رهبر کرده و بعد که صدای اعتراض اعضای هیئت علمی درآمده تظاهر می‌کند که قائل به انتخاب دموکراتیک است؟! بدتر اینکه در میان گزینه‌های مورد نظر فرجی‌دانا، اسامی کسانی چون کولایی از افراطیون متحصن در مجلس ششم و از آلت‌دست‌های حزب مشارکت دیده می‌شود که فاقد کمترین سابقه مدیریت هستند.

نکته جالب بعدی نامزدی جناب سرپرست است که باعث شد سایت امید وابسته به عارف نیز زبان به انتقاد بگشاید و بنویسد: مشخص نیست دکتر امید گفته که هنوز پیرامون ماندن در وزارت علوم یا رفتن به دانشگاه تهران تصمیم نگرفته است.

حسن‌ظن و رای‌اعتماد چند ماه پیش نمایندگان مجلس به فرجی‌دانا – به رغم فقدان صلاحیت‌های علمی و مدیریتی و سیاسی در نامبرده – در حالی صورت گرفت که صاحب‌نظران دانشگاهی و رسانه‌ای بر آلودگی وی به فتنه سال ۸۸ و فقدان استقلال رای نزد فرجی تاکید داشتند. مرور زمان صحت این ارزیابی‌ها را ثابت کرد.

راه‌اندازی تاسیسات پرهزینه برای توزیع موقت سبد کالا!

معاون برنامه‌ریزی استانداری تهران گفت: به دنبال آن هستیم مراکز توزیع کالا در تهران تاسیس کنیم.به گزارش عصر ایران نعمت‌الله ترکی در حاشیه آغاز به کار نمایشگاه‌های بهاره در شهر تهران اظهار داشت: هفته آینده جلسه‌ای با شهرداری داریم تا زمین‌هایی را در اختیار ما قرار دهد و بتوانیم مراکز دائمی توزیع کالا در تهران ایجاد کنیم.وی افزود: تفاهم اولیه با سرمایه‌گذاران انجام گرفته است تا در این زمین‌ها مراکز توزیع را ایجاد کنند.معاون برنامه‌ریزی استانداری تهران گفت: تهران با ۸/۵ میلیون نفر جمعیت باید مراکز دائمی توزیع کالا داشته باشد و صرفا ۲۰ فروشگاه زنجیره‌ای نمی‌تواند پاسخگوی نیاز مردم باشد.وی در عین حال در خصوص زمان توزیع سبد دوم کالا گفت: براساس هماهنگی‌ صورت گرفته وزارت صنعت زمان توزیع را می‌داند و ما در این خصوص اطلاعی نداریم.

این اظهارات در حالی است که معلوم نیست توزیع سبد کالا به عنوان مسکّن تا کی ادامه پیدا می‌کند. با این وصف جای شگفتی است که هزینه‌های هنگفتی برای تاسیس مراکز توزیع کالا در جهت انجام یک کار موقت صورت گیرد. از سوی دیگر طبق اظهارنظر مسئولان ارشد دولت، قرار است اساسا نظام هدفمندی یارانه‌ها دچار تغییر شود و بخش قابل توجهی از یارانه‌بگیران حذف شوند. با این وصف، آیا عقلانی است برای کاری که حاشیه اصلی هدفمندسازی یارانه‌هاست، ساختمان‌ها، و مراکز و بوروکراسی گسترده و جدیدی تاسیس شود؟!

آمریکا انگلیس را تحقیر می‌کند وگرنه از زعفران نمی‌شود بمب ساخت

یک روزنامه معتبر انگلیس، انفعال و تسلیم پذیری دولت این کشور در برابر فشارهای آمریکا و تحریم‌های ضد ایرانی را «تحقیرآمیز» و «آزار دهنده» خواند.روزنامه تلگراف با تأکید بر این که دولت انگلیس به یک ارباب رجوع محض آمریکا تبدیل شده، نوشت: «دولت انگلیس به خصوص در زمینه تجارت با ایران و به تبع آن اعمال قانون دولت آمریکا علیه شهروندان انگلیسی که نقض آشکار حاکمیت ملی انگلیس است، از حق شهروندان خود دفاع نمی‌کند. دولت کامرون بدون هیچ اعتراضی کنترل تجارتش با ایران را به یک اداره آمریکایی به نام «اداره کنترل دارایی‌های خارجی» در وزارت خزانه‌داری آمریکا سپرده است. این فقط افراد حقیقی انگلیسی نیستند که از سوی آمریکا به جرم تجارت با ایران تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند بلکه شرکت‌های خصوصی و بانکها هم هدف همین آزارها و ارعاب آمریکا قرار دارند. این اداره تا به حال بانک‌های بزرگ انگلیسی را تحت تعقیب قرار داده و این بانک‌ها بابت تجارت با ایران مجموعاً بیش از یک میلیارد دلار جریمه به وزارت خزانه‌داری آمریکا پرداخت کرده‌اند، در حالی که رفتاری مغایر قوانین انگلیس انجام نداده‌اند.»

تلگراف با برشمردن بانک استاندارد چارترد، لویدز، بارکلیز، «اچ‌اس‌بی‌سی و شرکت پی‌پال» می‌نویسد: مصداق عینی مداخله آشکار آمریکا در تجارت انگلیس، شرکت بین‌المللی انگلیسی به نام پی‌پال است که زعفران ایرانی را در انگلیس به فروش می‌رساند. این شرکت از سوی اداره کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا یک پیام ایمیل تهدیدآمیز دریافت کرده و متهم به نقض قوانین آمریکا شده است. این در حالی است که اقدام این شرکت انگلیسی کاملاً منطبق با قوانین دولت انگلیس بوده و منعی قانونی نداشته است؛ مبلغ قرارداد هم به پوند پرداخت شده است. خریدار یک شهروند انگلیسی است و کاری که انجام داده در کشورش کاملاً قانونی است و او از سوی کشوری بیگانه مجرم محسوب شده است.

روزنامه معروف چاپ لندن در ادامه خاطرنشان کرد: سستی و انفعال دولت انگلیس در قبال این قلدری و زورگویی دولت آمریکا و دخالت در قوانین داخلی انگلیس حقیقتاً آزار دهنده است. این وظیفه دولت انگلیس است که از حق شهروندان حقیقی و حقوقی خود دفاع کند و مانع از دخالت قدرت‌های خارجی در سیستم تجاری کشور شود.تلگراف در پایان می‌نویسد: آزار دهنده‌ترین بعد قضیه این است که هیچ یک از سیاستمداران انگلیسی به دخالت و زورگویی آشکار آمریکا اعتراض نمی‌کنند. «دیوید کامرون» نخست‌وزیر و «ویلیام هیگ» وزیر خارجه اتحادیه اروپا را متهم به نقض حق حاکمیت ملی انگلیس می‌کنند؛ اما هنگامی که این نقض آشکار از سوی آمریکا صورت می‌گیرد، کاملاً سکوت می‌کنند. این، نوعی از حقارت و پستی است که حتی مارگارت تاچر نیز به آن تن نمی‌داد.

سوریه جنگ را برد هر چند که غرب کنار تروریست‌ها بود

یک روزنامه انگلیسی اذعان کرد: سوریه جنگ را برده است.روزنامه تلگراف در تحلیلی به قلم پیتر ابورونت نوشت: برخلاف اظهارات مقامات انگلیسی و آمریکایی، سوریه جنگ ۳ ساله را برده است، هر چند که تثبیت اوضاع مدتی زمان می‌برد.نویسنده خاطرنشان کرد: کشوری که امنیت و ثبات خاورمیانه را تهدید می‌کند ایران نیست بلکه عربستان، هم‌پیمان نزدیک انگلیس است که از جنبش‌های تکفیری حمایت مادی می‌کند.تلگراف معتقد است: نظام اسد باقی خواهد ماند و غرب نمی‌تواند نظام اسد را سرنگون کند و یا با القاعده بجنگد بلکه می‌تواند با مشارکت سوریه با القاعده مبارزه کند نه با همکاری با نظام سعودی که از القاعده حمایت مالی می‌کند.تلگراف رژیم سعودی را به خاطر حمایت از جریان‌های تکفیری تهدیدی برای ثبات در خاورمیانه توصیف کرد.

حضرتعالی کجا بودید؟!

شیخ آلت دست فتنه‌گران در سال ۸۸ نسبت به ضعیف شدن فرهنگ امام خمینی(ره) اظهار نگرانی کرد.به گزارش سایت جماران، آقای صانعی در ملاقاتی گفته است: «عده‌ای فرصت‌طلب که در مبارزه نبودند به دنبال این هستند که فرهنگ مخالف امام امت(ره) و ضد انقلاب را به نام حمایت از ایشان حاکم کنند. اینان در حقیقت با امام و انقلاب دشمنی دارند و همیشه حرکتشان به نفع یک عده‌ای است که با حرکت انقلاب و نهضت سازگاری نداشتند، متاسفانه می‌بینیم چنین جریان‌هایی در حال تقویت شدن هستند.»صانعی اگرچه توضیح نداد که منظورش از «عده‌ای فرصت‌طلب» چه کسانی است؟ ولی باید گفت که وی نه تنها به هنگام حرمت‌شکنی فتنه‌گران علیه اسلام، جمهوری اسلامی و حضرت امام خمینی(ره) کمترین موضعی نگرفت، بلکه از برخی سران فتنه نیز همانند آمریکا و رژیم صهیونیستی و رژیم انگلیس حمایت کرد. درست به همین دلیل، فتنه‌گرانی که روی عنوان اسلام در شعار جمهوری اسلامی خط کشیده و به تصویر حضرت امام و مراسم سوگواری عاشورای حسینی(ع) بی‌حرمتی کرده بودند و می‌گفتند «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است»، از جمله در حمایت از صانعی شعار داده و می‌گفتند «روحانی واقعی، منتظری- صانعی»؟!

گفتنی است آقای صانعی چند سال قبل، سخنان حضرت امام(ره) را تحریف کرده بود که متاسفانه بعد از تذکر کیهان و مقایسه آنچه صانعی نقل کرده بود با آنچه به صورت مکتوب در صحیفه حضرت امام(ره) آمده بود، نه فقط آقای صانعی حاضر به عذرخواهی از مردم و ساحت مقدس حضرت امام(ره) نشد، بلکه مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(ره) که مسئولیت پیشگیری از تحریف نظرات امام راحل(ره) را دارد نیز کمترین اعتراض و عکس‌العملی از خود نشان نداد.

۶۰ درصد مردم آمریکا از اوباما ناامید شده‌اند

ناامیدی از باراک ‌اوباما در میان مردم آمریکا شدت گرفته و رو به تصاعد است.به گزارش خبرگزاری فرانسه، براساس تازه‌ترین نظرسنجی که یک هفته پیش از سوی شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس و روزنامه نیویورک تایمز انجام گرفت فقط ۳۰ درصد مردم آمریکا از عملکرد اوباما رضایت دارند اما ۶۰ درصد آنها اعلام کرده‌اند از برنامه‌های اوباما ناامید شده‌اند.به گفته برخی کارشناسان عدم موفقیت باراک اوباما در اجرای مرحله اصلی اصلاحات اقتصادی و همچنین برخورد انفعالی دولت وی در رابطه با مسائل مهم خاورمیانه مانند پروسه صلح اعراب- اسرائیل و یا بحران سوریه، از مهمترین دلایل اصلی این ناامیدی به شمار می‌رود.پیشتر مجله آمریکایی «کومنتری» نیز در یک نظرسنجی اعلام کرد، ۵۴ درصد آمریکایی‌ها از اوباما ناراضی هستند و این تعداد همچنین جان‌ کری را بدترین وزیر امور خارجه تاریخ ایالات متحده آمریکا توصیف کردند.

*خراسان

مجوز دولت برای اشتغال ۸ بازنشسته دیگر

بر اساس مصوبه وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک که پس از تایید رییس جمهور، توسط اسحاق جهانگیری به دستگاههای مربوطه ابلاغ شده، مقرر شده است ۸ نفر بازنشسته دیگر به استناد قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مجوز اشتغال به کار به مدت یک سال از زمان به کارگیری را داشته باشند که از این تعداد، ۵ نفر در نهاد ریاست جمهوری و ۳ نفر در صندوق توسعه ملی مشغول به کار خواهند شد.

حضور ۱۴ عضو کابینه در کمیسیون بررسی مشکلات تهران

بر اساس مصوبه دولت که مقرر کرده بود کمیسیونی ویژه برای بررسی مشکلات تهران و سایر کلانشهرهای کشور تشکیل شود، وزیران راه و شهرسازی، اطلاعات، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح،  ورزش و جوانان، جهاد کشاورزی،  نیرو،  بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کشور، رییس سازمان حفاظت محیط زیست،  معاونان علمی و فناوری و برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور به عضویت این کمیسیون درآمده اند.

*ایران

دستاورد عضویت ظریف در فیس بوک

خبر اول این که علی اکبر جلالی استاد شناخته شده فناوری اطلاعات در همایش ملی «استان مجازی» یکی از دلایل موفقیت محمدجواد ظریف در مذاکرات ۱+۵ را مرهون عضویت او در شبکه‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: اتفاق خوبی که در این مذاکرات افتاده به دلیل این است که ایشان در صفحه فیس‎بوک عضو هستند، اگر ایشان فیس‎بوک نداشت شاید اتفاق ۱+۵ را شاهد نبودیم. به گزارش فارس، جلالی همچنین جزئیاتی از حضور محمد جواد ظریف در فیس‌بوک ارائه کرد و گفت: ۲ میلیون کاربر از کشورهای خارجی سخنان محمد جواد ظریف در صفحه فیس‎بوک را از طریق جست‌وجوگر گوگل مشاهده کردند.  وی با بیان اینکه دولت همکاری مناسبی در مورد فیس‎بوک داشته است، تصریح کرد: با تلاش دولت تدبیر و امید عضویت در فیس‎بوک جرم نیست.

گمانه زنی درباره جانشین ضرغامی

خبر دیگر این که دوره قانونی ریاست عزت الله ضرغامی بر سازمان صدا و سیما رو به پایان است. اما تعدد چالشهای پیش آمده میان این سازمان و دولت یازدهم علاوه بر بدهی‌ها و شرایط اقتصادی نابسامان آن سبب شده است که موضوع جانشینی ضرغامی بیش از پیش مورد توجه رسانه‌ها قرار گیرد، پایگاه خبری تحلیلی روز نو در گزارشی با نابسامان خواندن وضع مالی صدا و سیما و اینکه این سازمان علاوه بر بدهکاری هزار میلیارد تومانی با عدم اقبال در زمینه سیاسی و فرهنگی و اجتماعی هم دست به گریبان است، از رحمانی فضلی وزیر کشور و سید محمد حسینی وزیر سابق فرهنگ ارشاد به عنوان گزینه‌های احتمالی نام برد و نوشت: «سازمان دچار مشکلات ساختاری است و اگر این مشکلات بزرگ حل نشود، چندان تفاوتی ندارد که سکان این کشتی به گل نشسته به چه شخصی سپرده شود.»

آزادی ۱۴ زندانی حبس ابد

شنیدیم که  «علی مجدآرا» رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی از آزادی ۱۴ زندانی حبس ابد گچسارانی به همت نهاد ریاست‌جمهوری و به مناسبت برگزاری راهپیمایی بزرگ خانواده در این شهرستان خبر داد. به گزارش فارس، علی مجدآرا همچنین از جمع‌آوری مبلغ ۶۰ میلیون تومان از سوی مردم این شهرستان در این مراسم خبر داد و گفت: رئیس ستاد دیه کشور نیز اعلام کرده است که به مناسبت برگزاری این مراسم، تعداد ۳۰ زندانی غیر عمد گچسارانی را آزاد خواهیم کرد.

دیدار احمدی‌نژاد با حامیان رسانه‌ای‌اش

با خبر شدیم که جمعی از فعالان رسانه‌ای نزدیک به محمود احمدی‌نژاد چندی پیش با وی دیدار کردند. به گزارش سایت خبری امید، در این دیدار نسبتاً طولانی که حدود ۳۰ نفر از فعالان رسانه‌ای حامی محمود احمدی‌نژاد حضور داشتند درباره فعالیت‌های رسانه‌ای تیم احمدی‌نژاد تصمیماتی اتخاذ شد و برنامه‌هایی برای حضور مؤثر در فضای مجازی و رسانه‌ای مکتوب مورد بررسی قرار گرفت.

حمایت «فیشر» از حق غنی‌سازی هسته‌ای ایران

خبر رسیده که «یوشکا فیشر» وزیر امور خارجه پیشین آلمان با انتشار مقاله‌ای در سایت «پروژه سندیکایی» مذاکره را تنها راه حل مسأله برنامه هسته‌ای ایران دانست و نوشت: «هیچ کسی نمی‌تواند باور کند که جنگ راه حل موضوع برنامه هسته‌ای ایران باشد. بنابراین، تنها راه حل توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران با احترام به حق این کشور برای برخورداری از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای است.»

قطع دسترسی دانشگاه‌ها به ISI به دلایل سیاسی

دست آخر این که  یک مقام مسئول در وزارت بهداشت از قطع دسترسی دانشگاه‌های ایران به ISI به دلایل سیاسی خبر داد و گفت: در حال حاضر هیچ دانشگاه ایرانی به ISI دسترسی ندارد چرا که تامسون رویترز به دلایل سیاسی ایران را تحریم کرده است. به گزارش روز نو، «پیام کبیری» رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت در ادامه افزود: ما در حال بررسی امکان دسترسی به سه مجموعه اطلاعات علمی دیگر هستیم که در صورت توافق نهایی امکان دسترسی آن‌ها را هم برای دانشگاه‌های علوم پزشکی فراهم می‌کنیم.

*تهران امروز

ماجرای ترور احمدی‌نژاد از زبان ریگی

گروهک تروریستی وابسته به عبدالمالک ریگی قصد داشت عملیاتی را به نام علمیات «چاه جمال» که در واقع عملیات سوءقصد به جان رئیس‌جمهور بود، در جریان سفر استانی محمود احمدی‌نژاد به سیستان‌وبلوچستان در سال ۱۳۸۶ به اجرا بگذارد. به گزارش فرهنگ‌نیوز، عبدالمالک ریگی تروریست معدوم شرق کشور در فیلمی که به تازگی منتشر شد با اعتراف به نقشه و برنامه‌ریزی جهت ترور محمود احمدی‌نژاد در زمان ریاست‌جمهوری وی، روش ترور موردنظر خود در این نقشه را که برگرفته از آموزش‌های گروه تروریستی القاعده، دست‌پرورده آمریکا بود، تشریح می‌کند.

جلوی رانت دانشگاه ایرانیان را بگیرید

ایسنا: مصطفی کواکبیان نماینده سابق مجلس در نشست روسای دانشگاه‌های غیرانتفاعی با بیان اینکه بی‌عدالتی در آموزش عالی و دانشگاه‌های پیام نور بیداد می‌کند اظهار کرد: بی‌عدالتی در میان خود دانشگاه‌های غیرانتفاعی نیز وجود دارد که از وزیر علوم می‌خواهیم جلوی رانت دانشگاه ایرانیان را بگیرد.

*جمهوری اسلامی

* با اینکه همجنسگرایی بطور واضح در دین یهود ممنوع اعلام شده اما ۸۳ درصد از یهودیان آمریکایی از ازدواج همجنسگرایان حمایت کردند.نظرسنجی جدید نشان می‌دهد اکثریت مردم آمریکا که بیشتر آنها را یهودیان آمریکایی تشکیل می‌دهند، از ازدواج همجنسگرایان حمایت می‌کنند. به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) بنقل از پایگاه اینترنتی عاروتض شوا، نتایج نظرسنجی جدید منتشر شده نشان می‌دهد که اکثریت آمریکایی‌ها از ازدواج همجنسگرایان حمایت می‌کنند و با وجود اینکه همجنسگرایی بطور واضح در یهودیت ممنوع شده ولی ۸۳ درصد از این تعداد را یهودیان آمریکایی تشکیل می‌دهند. این نظرسنجی که ۴۵۰۰ آمریکایی را شامل می‌باشد توسط مؤسسه تحقیقاتی غیرحزبی مذهب عمومی انجام شده است. این آمار نشان دهنده رشد قابل توجه نسبت به ۱۰ سال اخیر می‌باشد. موضوع عجیب دیگر که در این نظرسنجی مشخص شد افزایش این حمایت‌ها در میان آمریکایی‌هایی است که به کلیساها و کنیسه‌ها می‌روند. در اسراییل، موضوع ازدواج همجنسگرایان توسط آدی کول از نمایندگان کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی به کنست این رژیم تحمیل شده است، وی همچنین در تلاش است تا ازدواج موقتی را در فلسطین اشغالی قانونی کند.

* افراد ناشناس دومین نوار صوتی منتسب به فساد مالی “رجب طیب اردوغان” نخست‌وزیر ترکیه را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. منابع خبری ترکیه اعلام کردند در این نوار صوتی منتسب به نخست‌وزیر ترکیه، اردوغان پیشنهاد رشوه در یک معامله تجاری را نمی‌پذیرد و خواستار پول بیشتری است. در این نوار صوتی منتسب به نخست‌وزیر ترکیه، وی عنوان کرده است مبلغ توافق شده باید پرداخت شود. نهاد نخست وزیری ترکیه و مقامات دولتی تاکنون درخصوص این نوار صوتی واکنشی نشان نداده‌اند. در آخرین ساعات دوشنبه شب گذشته نیز یک نوار صوتی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که ادعا می‌شود گفت و گوی تلفنی، “رجب طیب اردوغان” نخست‌وزیر ترکیه با فرزندش بلال اردوغان به عنوان یکی از متهمان عملیات ارتشا و فساد در ۲۶ آذر ماه سال جاری است. در این گفت و گوی تلفنی اردوغان به فرزند خود می‌گوید پول‌هایی را که در منزل دارد، فوراً از خانه خارج کند. نهاد نخست وزیری ترکیه بلافاصله بعد از انتشار این نوار صوتی، با صدور اطلاعیه‌‌ای، این نوار را ساختگی و نادرست خواند و تصریح کرد به شدت با این اقدام کثیف برخورد قانونی خواهد شد. معترضان دولت آنکارا در پی انتشار این نوارهای صوتی منتسب به نخست‌وزیر ترکیه در برخی از شهرهای ترکیه دست به تظاهرات زده و خواستار استعفای اردوغان شده‌اند.

* کمبود نیروی انسانی و مخالفت حریدی‌ها با اعزام آنها برای انجام خدمت سربازی، مقامات ارتش رژیم صهیونیستی را در مقابل تنگناهای سختی قرار داده است. یهودی‌های حریدی رژیم اسرائیل در اعتراض به اجبار آنها برای رفتن به خدمت سربازی برای ارتش این رژیم، روز یکشنبه دست به تظاهرات خواهند زد. به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از پایگاه خبری عرب ۸۴، حریدی‌ها تلاش دارند از خلال این تظاهرات که اسم آنرا “اعتراض یک میلیون” نام نهادند، فشار بر مقامات سیاسی و نظامی رژیم اشغالگر قدس برای عدم سربازگیری از آنها جهت خدمت در ارتش، افزایش دهند. براساس این گزارش حریدی‌ها با رفتن به خدمت سربازی براساس قوانین تصویب شده در این زمینه به شدت اعلام مخالفت می‌کنند و این مساله را عاملی برای دور شدن آنها از انجام وظایف اصلی خود براساس گفته‌هایشان می‌دانند.حریدی‌ها پیش از این بدلیل فعالیت در مدارس به اصطلاح مذهبی از هرگونه خدمت سربازی در ارتش معاف بودند و این مساله خشم طبقات دیگر جامعه صهیونیستی را برانگیخته است. حریدی‌ها متعصب‌ترین فرقه یهودیان هستند که معتقدند تنها وظیفه آنها عمل به دستورات تورات است و اعمال دیگر از جمله فعالیتهای اقتصادی را جایز نمی‌دانند و تقریباً ۱۰ درصد جمعیت یهودیان اسرائیل را تشکیل می‌دهند.

*قدس

آمریکا هزینه می‌پردازد

ایرنا: آمریکا اعلام کرده است که ۷۵۰ هزار یورو به عنوان بخشی از بودجه درخواستی آژانس اتمی برای انجام اقدامهای مربوط به موافقتنامه هسته ای با ایران را می‌پردازد.

وزیر خارجه لهستان به اصفهان رفت

فارس: رادوسلاو شیکورسکی، وزیر خارجه لهستان در اولین مقصد سفرش به جمهوری اسلامی ایران به شهر اصفهان رفت و در صفحه توییترش نوشت: «سفر به ایران را از شهر زیبای اصفهان شروع کرده‌ام. شگفت‌انگیزه!»

به درک واصل شدن ۱۷۵ تروریست تکفیری

باشگاه خبرنگاران: ۱۷۵ نفر از تروریستهای تکفیری مسلح در سوریه طی مسیری که زیر پای آنها به جای شن و ماسه بمب سی ۴(C4) کار گذاشته شده بود، در سه ثانیه به درک واصل شدند. روز پنجشنبه تصاویری از به درک واصل شدن این ۱۷۵ تروریست تکفیری گروهک الجیش در فضای مجازی پخش شد.

خروج نام ۱۱مدیر کشتیرانی از فهرست تحریم

قدس آنلاین: علاءالدین سادات رسول، مدیر دفتر حقوقی و دعاوی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، از قطعیت حکم خروج نام ۱۱ تن از مدیران این شرکت از فهرست تحریمها خبر داد.

تهران و پکن خواهر خوانده شدند

ایسنا: موافقتنامه خواهرخواندگی پایتختهای ایران و چین توسط محمدباقر قالیباف و وانگ آن‌شون، شهردار پکن امضا شد.

پرسش جهانگیری از مردم

مهر: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، در صفحه فیس بوک خود نوشت: پرسش من از شما دوستان این است که با توجه به مجموع شرایط، پیشنهاد شما برای سقف درآمدی یارانه بگیران چقدر است و چه سقف درآمدی از خانوارها، باید از دریافت یارانه صرف نظر کنند؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ