علت گرانی خودرو در فروردین و اردبیهشت ۹۹ چیست؟

0

بررسی قیمت ها در خصوص خودروهای پرتیراژ و پر متقاضی داخلی اختلاف قیمت ۳۰ تا حتی ۸۰ میلیونی کارخانه ای و بازار را در برخی موارد نشان می دهد.

این روزها هر چند شاهد کاهش شدید تقاضای افراد برای خرید خودرو ناشی از شیوع ویروس کرونا در سطح جامعه هستیم اما بررسی سایت ها، قیمت‌های عجیبی را نشان می دهد؛ به طور نمونه خودرو پراید این روزها بیش از ۷۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

کارشناسان معتقدند یکی از دلایل اصلی این موضوع عرضه کم خودرو از سوی خودروسازان است. به گفته آنان، وقتی شرکت ها نتوانند نیاز بازار را تامین کنند، عده ای سودجو برای خرید هجوم می آورند.

آنان درخصوص قیمت بالای این روزهای پراید عنوان می‌کنند هر کالایی در بازار کم باشد ارزش زیادی می یابد و همین موضوع درخصوص پراید نیز صدق می‌کند.

“سعید موتمنی”، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو پایتخت به ایرنا گفت: وقتی عرضه از سوی خودروسازان کم باشد افرادی که از قبل اقدام به خرید خودرو برای سرمایه گذاری کرده بودند به بازیگران اصلی بازار تبدیل می‌شوند و به دلخواه خود روی کاغذ قیمت می‌دهند.

وی یادآور شد: در هفته های گذشته شاهد بودیم ایران خودرو یک سری خودروهای کارتکسی را با قیمتی بالاتر از قیمت بازار به فروش رسانید که مبنایی جدید برای قیمت خودروهای مدل ۹۹ شد.

موتمنی ادامه داد: همچنین پیش فروش هایی که در روزهای اخیر انجام شده با موعد تحویل اسفند امسال و فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰ است و نمی تواند بر بازار تاثیرگذار باشد.

وی بیان داشت: خودروسازان همچون سال‌های گذشته در فروردین و اردیبهشت به دنبال سیاست افزایش قیمت‌ها هستند و در این راستا از عرضه خود می کاهند.

این مقام صنفی با یادآوری کمبود تقاضا در بازار، تاکید کرد: بازار را عرضه و تقاضا متعادل و متوازن می‌کند، اگر خودروسازان قادر به افزایش عرضه نیستند دولت باید اجازه واردات خودرو بدهد.

وی در عین حال گفت: افرادی که خودرو برای فروش در اختیار دارند نیز به دلیل احتمال افزایش قیمت ها در حال حاضر از فروش امتناع می‌کنند.

موتمنی اظهار داشت: اکنون سه هفته است منتظریم ببینیم موضوع قیمت‌گذاری خودرو در وزارت صنعت چه سرانجامی می یابد و هنوز تعیین تکلیف نشده است.

اشاره موتمنی به صحبت های روز گذشته “محمدرضا کلامی”، سخنگوی ستاد تنظیم بازار وزارت صنعت است که عنوان داشت: محاسبات و سیاست‌های اعضای کمیته ویژه خودرو به جمع‌بندی نرسیده و به همین دلیل تصمیم‌گیری درباره قیمت‌گذاری خودرو به جلسه آینده این ستاد موکول شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ