طرز تهیه باقلا قاتق گیلانی خوشمزه و خانگی

0

باقلا قاتق یک غذای محلی مشهور و بسیار خوشمزه‌ی خطه‌ی شمال ایران است، که جای خودش را در نقاط مختلف کشورمان باز کرده است. این خورش به نام‌های دیگری مثل باقالی خورش یا خورش گل در چمن هم معروف است.

نکات آشپزی جدید خوب ناهار و شام خوشمزه چی بپزم مواد لازم باقلا قاتق مجله آشپزی مثبت فوت و فن آشپزی غذای شمالی طرز تهیه باقلا قاتق خلاقیت آشپزی بهترین سایت آشپزی اخبار آشپزی آموزش آشپزی آشپزی مدرن آشپزی ساده سریع و آسان آشپزی خانگی آشپزی بدون فر

مواد لازم برای طرز تهیه باقالی قاتوق:

پاچ باقلای کشاورزی یا باقلای سبز ۴۰۰ گرم
تخم مرغ ۳ عدد
شوید خشک ۱ پیمانه یا شوید تازه خرد شده ۲ پیمانه
کره یا روغن حیوانى ۴ قاشق غذاخوری
سیر کوبیده شده ۳-۴ حبه
آب ۴ لیوان
نمک، فلفل و زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه باقلا قاتق:

برای طرز تهیه باقلا قاتوق، اگر باقلا یا لوبیا کشاورزى خشک استفاده مى کنید حتما باقلا را از شب قبل خیس کنید تا پوست آن راحت جدا شود. سپس پوست باقالی‌ها را بگیرید. روغن یا کره را در تابه‌ای داغ کنید و در روغن یا کره تفت بدهید.

بعد از کمی تفت دادن باقلا، شوید و کمی زردچوبه و نمک را هم به آن اضافه کنید و هم بزنید تا خوب تفت بخورند.

سپس آب روی آن‌ها بریزید (آب آن باید اندازه‌ی ۲ بند انگشت روی باقالی‌ها را بپوشاند) تا باقالا‌ها نیم پز شوند و زمانی که آب داخل باقلا به جوش آمد تخم مرغ‌ها را به آن‌ها اضافه کنید. در ظرف را بگذارید تا تخم مرغ‌ها کاملا پخته شوند و نباید در غذا هم زده شوند. بهتر است این غذا همراه با کته میل شود.

نکاتی برای طرز تهیه باقالا قاتق:

• پاچ باقلا دو نوع است: پاچ باقلای محلی که پس از پخته شدن شکل خود را حفظ می‌کنند و پاچ باقلای کشاورزی که زودپز هستند و اگر زیاد پخته شود له می‌شود.

• به جای آب می‌توانید از آب مرغ برای طرز تهیه باقلا قاتوق رسمی استفاده کنید. البته استفاده از آب مرغ برای پخت این خورش مرسوم نیست، اما طعم خوشمزه آن را دو چندان می‌کند. اگر آب مرغ ندارید یک عدد عصاره مرغ به آب اضافه کنید و سپس نمک خورش را اندازه کنید.

• شوید اگر خیلی زیاد باشد موجب تلخی غذا می‌شود.

• بهتر است ابتدا تخم مرغ‌ها را در یک ظرف جداگانه بشکنید و زمانی که از سالم بودن آن‌ها مطمئن شدید در خورش بریزید.

• از باقلای مازندرانی استفاده نکنید؛ زیرا این باقلا در تهیه‌ی باقلا وابیج به کار می‌رود.

منبع : بیتوته

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ