چگونه با کرفس لاغر شویم ؟

0

اطراف ما با گزینه‌های زیادی برای لاغری شکم و کاهش وزن پر شده است. سوال این است که کدام یک از این راهکار‌ها واقعا نتیجه می‌دهد و به لاغری کمک می‌کند؟ کدام یک شواهد علمی دارد و مورد تایید متخصصین تغذیه است؟ یکی از ترفند‌هایی که به تازگی به عنوان راهی برای کاهش وزن معروف شده، لاغری با کرفس است. شبکه‌های اجتماعی پر شده است از فواید و لاغری به کمک آب کرفس. اما آیا واقعا آب کرفس بر کاهش وزن تاثیر گذار است؟

منابع غذایی ویتامین K مجله سلامت متخصص تغذیه لاغری شکم کرفس و لاغری خوردن اب کرفس و لاغری خواص کرفس خواص سبزیجات بهترین متخصص تغذیه بهترین رژیم لاغری آب کرفس و لاغری شکم آب کرفس و لاغری

فواید کرفس برای سلامت بدن

کرفس جزء سبزیجات بسیار مفید و سرشار از ویتامین C، ویتامین K و پتاسیم می‌باشد. تحقیقات نشان داده‌اند که کرفس می‌تواند با سرطان و بیماری‌های کبدی مقابله کرده و به کاهش التهابات (به خصوص التهابات ناشی از بیماری‌های زوال مغزی) و همچنین به بهبود سلامت قلب و عروق کمک کند.

فواید کرفس برای لاغری

محدود کردن کالری دریافتی برای کاهش وزن ضروری است و جایگزین کردن غذا‌هایی که کالری بالایی دارند با کرفس می‌تواند به لاغری کمک کند.

حالا این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان با رژیم کرفس لاغر شد؟

۱. کالری کمی دارد: کرفس به دلیل داشتن کالری بسیار پایین و فیبر بالا برای کاهش وزن مفید است. به همین دلیل می‌توانید بدون آنکه بیش از سهمیه روزانه‌تان کالری دریافت کنید، کرفس بخورید. یک فنجان کرفس خرد شده حدود ۱۶ کالری دارد که تقریبا یک درصد از سهمیه کالری روزانه است. هر ساقه بزرگ کرفس فقط ۱۰ کالری دارد. کرفس پخته شده کمی کالری بیشتر یعنی حدود ۲۷ کالری در هر پیمانه دارد. اما باز هم کرفس پخته شده فقط دو درصد سهمیه کالری روزانه را به خود اختصاص می‌دهد.

۲. حاوی فیبر است: کرفس مواد مغذی زیادی دارد و برای کاهش وزن مفید است. برای مثال کرفس حاوی مقدار زیادی فیبر می‌باشد. نوعی کربوهیدرات که به کاهش و کنترل اشتها کمک می‌کند. بر خلاف این که کرفس کالری زیادی ندارد، اما با کمک فیبر مقدار زیادی آب جذب و به پر شدن شکم کمک می‌کند. غذا‌هایی که فیبر زیاد دارند باید بیشتر جویده بشوند؛ به همین دلیل غذای‌تان را دیرتر قورت می‌دهید و بدن مدت طولانی‌تری را صرف جذب و تجزیه آن‌ها می‌کند.

غذا‌هایی که نیاز به جویدن زیاد دارند ناخودآگاه باعث می‌شوند کمتر غذا بخورید. با اینکه یک فنجان کرفس حدود ۱ درصد از سهمیه کالری روزانه‌تان را می‌گیرد، اما در عوض ۶ درصد از فیبری که روزانه باید مصرف کنید را تامین می‌کند. کرفس پخته شده فیبر بیشتری دارد و با خوردن آن حدودا ۱۰ درصد از فیبر روزانه را دریافت می‌کنید. اگر کرفس را آب می‌گیرید، باید بگوییم متاسفانه فیبر و مزیت‌های فیبر برای لاغر شدن را از دست می‌دهید. همچنین بیشتر از آنچه که قصد داشتید کالری دریافت می‌کنید. یک فنجان آب کرفس حدود ۸۰ کالری دارد. وقتی اسم کاهش وزن درمیان است بهترین کار این است که سبزیجات را بخورید به جای اینکه آب آن‌ها را بگیرید.

منابع غذایی ویتامین K مجله سلامت متخصص تغذیه لاغری شکم کرفس و لاغری خوردن اب کرفس و لاغری خواص کرفس خواص سبزیجات بهترین متخصص تغذیه بهترین رژیم لاغری آب کرفس و لاغری شکم آب کرفس و لاغری

۳. حاوی مواد معدنی و ویتامین‌های مفید است: با خوردن کرفس مقدار قابل ملاحظه‌ای ویتامین K، تقریبا ۳۷ درصد از نیاز روزانه برای یک فنجان کرفس خام و ۷۱ درصد از نیاز روزانه برای یک فنجان کرفس پخته را تامین می‌کنید. ویتامین K برای لخته شدن خون و سلامتی استخوان‌ها مفید است. کرفس پتاسیم بدن را تامین می‌کند. پتاسیم برای بهبود عملکرد اعصاب و سلامت قلب وعروق مفید است. یک فنجان کرفس خام ۸ درصد و یک فنجان کرفس پخته شده حدود ۱۲ درصد از پتاسیم روزانه مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. کرفس حاوی فلانوئید نیز هست. فلانوئید نوعی آنتی اکسیدان است که در بیشتر گیاهان و سبزیجات خوراکی دیده می‌شود. حالا سوال اصلی اینجاست که آیا آب کرفس نیز به اندازه کرفس مفید است یا خیر؟

آیا آب کرفس برای لاغری مفید است؟

آب کرفس تبدیل به یک کالا برای گرم کردن بازار رژیم غذایی شده است و ادعا می‌شود که به سم‌زدایی بدن کمک می‌کند. همه ما انسان‌ها با یک سم‌زدای بسیار قوی به دنیا آمده‌ایم. کبد یک سم زدای بسیار قوی است که در بدن ما قرار دارد. بدون وجود کبد تمام عملکرد اعضای بدن حتی قلب و مغز مختل می‌شود. اکثر افراد کبد و اهمیت آن را برای بدن فراموش می‌کنند. برای سالم نگه داشتن کبد فقط کافی است سبزیجات بخورید، ورزش کنید و وزن مناسب داشته باشید.

گرفتن آب کرفس باعث می‌شود بسیاری از مواد معدنی آن از دست برود. یکی از مهم‌ترین مواد معدنی که با گرفتن آب کرفس از بین می‌رود، فیبر است. فیبر برای لاغری و کاهش وزن نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. فیبر باعث می‌شود برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید. با اینکه شکر موجود در کرفس زیاد نیست، اما کمک می‌کند که قند خونتان کم کم بالا بیاید. هر ۸ اونس آب کرفس حدود ۷۰ کالری دارد که شامل ۱۱ گرم شکر می‌شود.

این فقط برای زمانیست که شما آب کرفس خالص بخورید، نه آب کرفسی که با آبمیوه‌های دیگر مخلوط شده باشد. بیشتر آب کرفس‌‎هایی که در بازار به فروش می‌رسند با آبمیوه‌های دیگر مخلوط شده‌اند و حاوی مقدار بالایی کالری و قند هستند.

چند میان وعده با کرفس برای لاغری

از کرفس به عنوان میان وعده استفاده کنید تا در طول روز و بین وعده‌های غذایی احساس گرسنگی نداشته باشید. کرفس را می‌توان با حمص به عنوان یک میان وعده سالم و کم کالری نوش جان کرد. برای ایجاد تنوع می‌توانید حمص را با مزه‌های مختلف درست کنید. مثلا با سیر کبابی یا با کاری و فلفل قرمز طعم جدید و دلپذیری به حمص ببخشید. کرفس را به جای چیپس و با سس‌های مختلف مانند سس سالسا نوش جان کنید. با جایگزین کردن دو ساقه بزرگ کرفس با یک بسته چیپس چیزی حدود ۲۴۰ کالری کمتر دریافت می‌کنید. با یک حساب و کتاب ساده می‌توان گفت اگر این کار را برای یکسال ادامه دهید ۴ کیلو بیشتر لاغر می‌کنید.

غذا‌هایی با کرفس برای لاغری

از کرفس برای افزایش حجم غذایتان استفاده کنید بدون اینکه کالری بیشتری بخورید. کرفس و هویج خرد شده می‌توانند حجم غذا را بالا ببرند. به عنوان مثال قبل از اینکه گوشت را به حالت همبرگر در بیاورید آن را با هویج و کرفس مخلوط کنید. این ترفند می‌تواند طعم بهتری به غذایتان بدهد. کرفس خرد شده را تفت دهید تا قهوه‌ای رنگ شود. آب اضافی را کنار بگذارید. سپس آن را به گوشت اضافه و با یکدیگر مخلوط کنید.

همچنین می‌توانید کرفس خرد شده را به سوپ اضافه و یا بدون اضافه کردن کالری زیادی به غذا از کرفس خرد شده در سالاد تن ماهی و یا مرغ استفاده کنید تا حجم غذایتان زیاد شود. حتی می‌توانید ساقه‌های کرفس را به تکه‌های متوسط در بیاورید و بعد با آن‌ها را با روغن زیتون آغشته و در آخر کبابشان کنید. قبل از اینکار کرفس را با رزماری و نمک دریا طعم دار و به عنوان یک دورچین خوشمزه در غذا نوش جان کنید.

چند نوشیدنی با آب کرفس برای لاغری

منابع غذایی ویتامین K مجله سلامت متخصص تغذیه لاغری شکم کرفس و لاغری خوردن اب کرفس و لاغری خواص کرفس خواص سبزیجات بهترین متخصص تغذیه بهترین رژیم لاغری آب کرفس و لاغری شکم آب کرفس و لاغری

در مطالب بالا از آب کرفس و مزایا و معایب آن گفتیم. حال اگر باز هم تمایل دارید تا آب کرفس را بگیرید باید بگوییم گرفتن آب کرفس بسیار ساده است، اما بهتر است به نکات زیر توجه کنید.

  • یک دسته کرفس حدود ۴۵۰ گرم آب می‌دهد.
  • اگر از مخلوط کن برای گرفتن آب کرفس استفاده می‌کنید و بعدا آن را از صافی رد کنید.

طرز تهیه آب کرفس برای لاغری

برای تهیه آب کرفس کافیست به ترتیب زیر عمل کنید:

  • کرفس را خرد کنید و داخل آبمیوه گیری و یا مخلوط کن بریزید.
  • بعد از گرفتن آب کرفس، اگر دوست دارید آن را از صافی رد کنید.

۱. آب کرفس، خیار و سیب طرز تهیه این آبمیوه مانند طرز تهیه آب کرفس است. برای داشتن طعم بهتر می‌توانید به خیار، کرفس و سیب مقداری آب لیمو و زنجبیل اضافه کنید.

۲. آب کرفس و لیمو اگر طعم خیار را در آبمیوه دوست ندارید، می‌توانید آب کرفس و لیمو بخورید. آبلیمو، کرفس و زنجبیل را با هم مخلوط و یک چهارم لیوان آب به آن اضافه کنید.

۳. آب آناناس، خیار، کرفس و جعفری این آبمیوه طعم بسیار خوبی دارد. هر مقدار آناناس که دوست دارید با کرفس، خیار، جعفری، زنجبیل و آب لیمو در آبمیوه گیری بریزید؛ و بعد مخلوط را بعد از آماده شدن از صافی رد کنید. آب کرفس این روز‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده و خیلی از افراد به خوردن آن وسوسه می‌شوند. خیلی‌ها ادعا می‌کنند با اینکه گرفتن آب کرفس بسیاری از مواد مغذی آن را از بین می‌برد، اما باز هم به کاهش وزن کمک می‌کند!

منابع غذایی ویتامین K مجله سلامت متخصص تغذیه لاغری شکم کرفس و لاغری خوردن اب کرفس و لاغری خواص کرفس خواص سبزیجات بهترین متخصص تغذیه بهترین رژیم لاغری آب کرفس و لاغری شکم آب کرفس و لاغری

اما حقیقت این است که درباره فواید آب کرفس مبالغه شده است. تحقیقات نشان داده کرفس فواید زیادی دارد و به کاهش وزن کمک می‌کند، اما هیچ شواهد علمی وجود ندارد تا ثابت کند آب کرفس نیز در کاهش وزن تاثیر و یا فایده‌ای برای بدن دارد. اگر دوست دارید آب کرفس را امتحان کنید، نوش جان. اما اگر قصد کاهش وزن دارید بهترین راه ورزش و خوردن غذای سالم است.

منبع : مجله دکترکرمانی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ