خاصیت های مصرف سوپ در وعده افطار

0

سوپ یکی از رایج‌ ترین خوراکی‌ های وعده افطار در میان روزه‌ داران است. یک پیاله سوپ رقیق و گرم می‌تواند دستگاه گوارش را برای پذیرش مواد غذایی بعد از ساعات طولانی آماده کند و با منعطف کردن دستگاه گوارش و روده‌ ها جلوی ابتلا به یبوست را بگیرد.

لیست غذاهای ماه رمضان فواید سوپ در ماه رمضان فواید روزه داری سلامت نیوز سلامت روزه دار رژیم غذایی مناسب روزه داران خواص سوپ در طب سنتی بهترین مواد غذایی در ماه رمضان بهترین غذا برای ماه رمضان بهترین سوپ برای افطار

۱. پیشگیری از پُرخوری

متاسفانه بعضی از روزه‌داران به‌دلیل پُرخوری در وعده افطار دچار برخی از عارضه‌های گوارشی مانند دل‌درد، سوء هاضمه یا ریفلاکس می‌شوند. مصرف یک پیاله سوپ رقیق و گرم می‌تواند فیبر غذایی مناسبی به بدن برساند و با پُر کردن حجم قابل‌قبولی از معده باعث پیشگیری از پُرخوری، خصوصا پیشگیری از خوردن غذاهای سنگین در وعده افطار شود. به این ترتیب، علاوه بر کاهش پیدا کردن مشکلات گوارشی با استفاده از این غذای ساده، امکان ابتلا به اضافه‌وزن در افراد روزه‌دار هم کاهش پیدا می کند.

۲. دریافت ریزمغذی‌ های کافی

معمولا انواع سوپ از یک یا دو نوع صیفی، چند نوع سبزی، مقداری غلات یا حبوبات، عصاره گوشت یا مرغ و مقداری از گوشت قرمز یا مرغ تشکیل شده‌اند. بنابراین، سوپ‌های مختلف می‌توانند تامین‌کننده ویتامین‌ها، املاح و فیبر غذایی مورد نیاز بدن روزه‌داران باشند. به‌علاوه، سوپ‌های حاوی عصاره گوشت یا مرغ و یا سوپ‌های حاوی گوشت قرمز و سفید، حجم قابل‌قبولی از پروتئین و چربی را به‌عنوان سوخت برای بدن تامین می‌کنند و می‌توانند انرژی ازدست‌رفته روزانه را بازگردانند.

۳. پیشگیری از کم‌ آب شدن بدن

از آنجایی که انواع سوپ، مخصوصا سوپ‌های رقیق، حاوی سبزی‌ها و صیفی‌ها و آب فراوانی هستند، بنابراین مصرف آنها در وعده افطار می‌تواند آب ازدست‌رفته بدن در بدن روزه‌داران را تامین کند و باعث پیشگیری از کم‌آبی در بدن آنان و پیشگیری از اُفت انرژی آنها شود. البته به یاد داشته باشید که بهتر است سوپ‌های مصرفی در وعده افطار کاملا رقیق و سرشار از سبزی‌ها یا صیفی‌های مختلف باشند. بنابراین، بهتر است در سوپ‌های افطاری از حجم کمتری از غلات یا حبوبات استفاده کنید.

بهترین سوپ‌ ها برای وعده افطار کدامند؟

در میان سوپ‌های مختلف می‌توان از سوپ گوجه‌فرنگی، سوپ مرغ و سوپ‌های حاوی عصاره گوشت به‌عنوان بهترین سوپ‌ها برای وعده افطار نام برد. این سوپ‌ها به‌دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان‌های فراوان می‌توانند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن روزه‌داران شوند. سوپ گوجه‌فرنگی از ترکیب پوره گوجه‌فرنگی، جو پرک،‌ آب مرغ و جعفری تهیه می‌شود. سوپ مرغ را هم می‌توان با ترکیب گوشت مرغ، آب مرغ، مقداری رشته فرنگی یا نودل، هویج، گشنیز و جعفری تهیه کرد. برای تهیه سوپ مرغ هم می‌توان از پوره گوجه‌فرنگی یا رب گوجه‌فرنگی خانگی کمک گرفت. برای تهیه سوپ‌های برپایه آب گوشت هم می‌توان از جو پرک یا جو درسته، ‌پیاز داغ، هویج، جعفری و کمی شیر استفاده کرد. این سوپ‌ها می‌توانند تامین‌کننده ریزمغذی‌های مختلف مورد نیاز برای بدن روزه‌داران باشند و به‌تنهایی برای یک وعده افطار آنها غذای کاملی فراهم سازند.

منبع : سلامت

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ