گرفتگی و خشکی گردن خطرناک است؟

0

گرفتگی و خشکی گردن یکی از موارد رنج آوری است که ممکن است برای هر فردی در طول زندگی اش رخ دهد. خوشبختانه درد گردن، یک درد مزمن نیست و پس از مدتی برطرف می‌شود.

با این وجود، در برخی موارد نادر، فرد پس از گرفتگی و خشکی گردن نیازمند مراجعه به پزشک است. اگر خشکی گردن در نتیجه یک بیماری غیر از ستون فقرات و عضلات بروز کند، اغلب علائم دیگری در فرد دیده می‌شود که به علائم سندرم پرچم قرمز (Red Flag) شهرت دارد.

مننژیت مغزی مجله سلامت متخصص مغز و اعصاب گرفتگی گردن و سردرد علت گرفتگی گردن و پشت سر علائم گرفتگی گردن چیست سلامت نیوز دیستونی گردن علائم خشکی و گرفتگی گردن تومور مغزی بیماری‌ هایی که با خشکی و گرفتگی گردن ارتباط دارد

در این موارد، به طور معمول دستکم یکی از علائم ذیل پیش یا پس از بروز درد گردن دیده می‌شود. این علائم شامل موارد ذیل است:

۱- تب : که می‌تواند نشان دهنده ابتلا به یک عفونت باشد.
۲- سردرد: به ویژه اگر این سردرد با سردرد‌هایی که در گذشته داشته اید از نظر طول، شدت، و علائم دیگر متفاوت باشد.
۳- حالت تهوع یا استفراغ
۴- تغییر در حالت ذهنی که می‌تواند شامل گیجی یا نوسانات خلقی می‌شود.
۵- مشکلات مرتبط با هماهنگی مانند سرگیجه یا مشکلات در راه رفتن و نوشتن
۶- کاهش وزن که ناشی از تغییرات رژیم غذایی فرد نیست.

بروز این علائم به همراه گرفتگی گردن نشان دهنده آن است که فرد به فوریت نیازمند دریافت خدمات پزشکی است. با این حال، این موضوع ضرورتاً به معنای ابتلا به یک بیماری مرگبار نیست.

مننژیت مغزی مجله سلامت متخصص مغز و اعصاب گرفتگی گردن و سردرد علت گرفتگی گردن و پشت سر علائم گرفتگی گردن چیست سلامت نیوز دیستونی گردن علائم خشکی و گرفتگی گردن تومور مغزی بیماری‌ هایی که با خشکی و گرفتگی گردن ارتباط دارد

رایج‌ ترین بیماری‌ هایی که با خشکی و گرفتگی گردن در ارتباط است شامل موارد ذیل می‌شود:

۱- مننژیت : دلیل اصلی این بیماری عفونت باکتریایی است که می‌تواند باعث بروز التهاب در ستون فقرات و مغز می‌شود. براساس اعلام مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ های آمریکا رایج‌ترین علائم این بیماری تب، سردرد و گرفتگی گردن است که در نخستین مراحل این بیماری خود را نشان می‌دهد.

۲- عفونت : گرچه مننژیت اصلی‌ ترین عامل عفونی است که باعث علائمی مانند گرفتگی گردن می‌شود، اما طیف گسترده‌ ای از عفونت‌ ها می‌تواند باعث بروز این علامت شود.

۳- تومور : تومور‌های مغزی به ویژه تومور‌ هایی که در ناحیه مخچه قرار دارند می‌تواند باعث بروز گرفتگی و خشکی گردن شود.

۴- دیستونی گردن : این اختلال نورولوژی که به گردن کجی مادرزادی نیز شهرت دارد باعث بروز اسپاسم‌ های غیرکنترل عضلات گردن می‌شود. در این حالت گردن فرد به طور غیرطبیعی ممکن است به هر سمتی چرخش داشته باشد.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ