رفع بوی بد پا با روش‌ های خانگی

0

بوی پا همچون بوی بد بدن و بوی بد دهان، مشکل ناخوشایندی است و موجب خجالت زدگی فرد در جمع می‌ شود. اما علت بوی بد پا چیست؟

بسیاری از ما گاهی مشکل رطوبت، عرق و بوی پا را تجربه می‌کنیم، اما برای عده‌ای دیگر این پدیده به مشکلی دائمی و آزاردهنده تبدیل شده است. بوی پا می‌تواند جنبه‌ های مختلف زندگی فرد را تحت تأثیر قرار بدهد. در مکان‌ هایی که فرد مجبور است کفش خود را درآورد، بوی بد پا موجب خجالت او خواهد شد.

مجله سلامت متخصص طب سنتی علت بوی بد پا طب سنتی سلامت نیوز سلامت پا راههای جلوگیری بوی بد پا بوی بد پا نشانه چیست بوی بد پا طب سنتی بوی بد پا را چگونه از بین ببریم بهداشت پاها

روش‌ های رهایی از بوی پا

تعریق زیاد پا معمولا با بررسی نشانه‌ ها و آزمایش‌ هایی روی پا تشخیص داده می‌شود. پاپزشک (پزشک متخصص بیماری‌ های پا) می‌تواند با انجام آزمایش نشاسته-ید تعریق بیش‌ از حد پا را تشخیص دهد. در این روش پزشک محلول ید را بر کف پا می‌ مالد و وقتی خشک شد، روی آن نشاسته‌ ذرت می‌ پاشد. اگر تعریق پا بیش‌ از حد باشد، نقاطی از پا به رنگ آبی تیره در می‌ آیند.

با استفاده از نکات زیر، خودتان در خانه می‌توانید از شر بوی پا رها شوید:

نکات بهداشتی را رعایت کنید

هر روز حتما پاهایتان را بشویید و بعد همه‌ قسمت‌های پا مخصوصا لای انگشتان‌ تان را بطور کامل خشک کنید. سپس تکه‌ ای پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید و لای انگشت‌ هایتان را با آن مرطوب کنید. استفاده از برس پای ضدباکتری نیز می‌تواند به درمان بوی پا کمک کند. اما اگر دچار ترک پا یا اگزمای پوستی هستید، از این برس‌ ها استفاده نکنید.

ناخن‌ هایتان را همیشه کوتاه و تمیز نگاه دارید. این کار از بروز قارچ ناخن (یکی از انواع قارچ پوستی) جلوگیری می‌کند.

از پودرهای جذب‌ کننده‌ رطوبت استفاده کنید

وقتی پاهایتان را تمیز و خشک کردید، می‌توانید از پودرهایی مانند جوش شیرین، نشاسته‌ ذرت و پودر بچه استفاده کنید. این پودرها به‌خوبی رطوبت را جذب می‌کنند.

از محلول‌ های طبیعی ضد قارچ استفاده کنید

مجله سلامت متخصص طب سنتی علت بوی بد پا طب سنتی سلامت نیوز سلامت پا راههای جلوگیری بوی بد پا بوی بد پا نشانه چیست بوی بد پا طب سنتی بوی بد پا را چگونه از بین ببریم بهداشت پاها

محلول‌ های ساده‌ای که در ادامه معرفی می‌شوند، به شما کمک می‌کنند بوی بد پاهایتان را از بین ببرید.

  1. برای درمان موقتی بوی پا می‌توانید از سرکه سیب استفاده کنید. برای این کار یک سهم سرکه سیب را با دو سهم آب ترکیب کنید و پاهایتان را در آن قرار بدهید تا با از بین بردن باکتری‌ ها، به کاهش بوی پا کمک کنید. سرکه سیب با خاصیت ضدقارچی‌ اش با بوی پا مبارزه می‌کند.
  2. استفاده از چای نیز می‌تواند به درمان بوی پا کمک کند. ۴ تا ۵ عدد چای کیسه‌ای را در یک لیتر آب بریزید. می‌توانید از چای کیسه‌ای ساده یا چای کیسه‌ای نعنایی استفاده کنید. چای را به روش همیشگی‌ تان درست کنید. سپس اجازه بدهید خنک شود و پاهایتان را به‌مدت ۲۰ دقیقه در آن قرار بدهید. این کار را هر روز انجام دهید.
  3. روش دیگر برای از بین بردن بوی پا، استفاده از نمک‌ هاست. برای این کار نصف فنجان نمک کوشر یا یک‌ چهارم فنجان نمک اپسوم (سولفات منیزیم) را در ۴ فنجان آب بریزید و به‌ مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پاهایتان را در آن قرار بدهید. این روش تأثیر مثبتی در افزایش سلامت پوست و کشتن قارچ‌ ها دارد و به پیشگیری از بیماری‌ های پوستی و درمان بوی پا کمک می‌کند.

در همه‌ روش‌ های بالا پس از اتمام کار، پاهای خود را کاملا خشک کنید.

کفش‌ تان را عوض کنید

هر روز یک کفش خاص نپوشید. این کار به جلوگیری از ایجاد بوی پا کمک شایانی می‌کند. وقتی که از ۲ یا ۳ جفت کفش استفاده کنید، به کفش‌‌هایتان فرصت می‌دهید که قبل از استفاده‌ بعدی کاملا خشک شوند.

پوشیدن کفش‌ های چرمی به پاهایتان اجازه‌ تنفس می‌دهد و در جلوگیری از ایجاد بوی بد پا بهتر از کفش‌ های پارچه‌ای عمل می‌کند. همچنین پوشیدن صندل و کفش‌ های باز نیز می‌تواند از ایجاد بوی پا جلوگیری کند.

جوراب بپوشید و آن‌ ها را بطور مرتب عوض کنید

پوشیدن جوراب، مخصوصا جوراب‌ هایی که رطوبت را به‌ خوبی جذب می‌کنند مانند جوراب‌ های نخی، پشمی یا ترکیب نخی و پشمی، ضروری است. جوراب‌ های نخی و پشمی بهتر از جوراب‌ های نایلونی هستند. برخی جوراب‌ های ورزشی منافذی دارند که به جریان هوا و جلوگیری از تعریق پاها کمک می‌کنند.

منبع : مجله دلتا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ