خانه / آخرین اخبار / هزینه تبلیغات میلیاردی و تلویزیونی برنج های خارجی از کجا تامین می‌شود؟

هزینه تبلیغات میلیاردی و تلویزیونی برنج های خارجی از کجا تامین می‌شود؟

تبلیغ برنج خارجی و به خصوص برنج هندی این روزها در رسانه ها و صدا و سیما به وفور دیده می‌شود. این درحالی است که طبق قانون تبلیغ کالاهای خارجی در جهت حمایت از تولید داخل در صدا و سیما ممنوع است.

واردت برنج خارجی قیمت برنج محسن قیمت برنج آوازه قرعه کشی برنج محسن قرعه کشی برنج آوازه

اما تبلیغات برنج هندی نه تنها ممنوع نیست بلکه شرکت‌های وارد کننده برنج هندی علاوه بر تبلیغات زیاد این نوع برنج اقدام به اهدای جوایز بسیار چشمگیری همچون خودرو و جوایز نقدی میلیونی آن هم به صورت روزانه کردند که باعث تعجت بینندگان این نوع تبلیغات شده است.

بر اساس اطلاعات سازمان خواروبار جهانی (فائو) نرخ جهانی برنج هندی ۳۷۴ دلار در هر تن اعلام شده است. اگر نرخ جهانی برنج را بر اساس دلار آزاد سه هزار تومانی محاسبه کنیم با احتساب تعرفه ۱۲ درصدی واردات برنج و هزینه حمل و نقل نرخ تمام شده آن در ایران حدود ۱۳۰۰ تومان می‌شود. این در حالی است که هم اکنون این نوع از برنج به قیمت چهار هزار تومان در کشور به صورت رسمی به فروش می رسد. بر این اساس سودی بالای ۲۰۰ درصدی نصیب واردکنندگان برنج هندی می‌شود.
اما رانت موجود در واردات برنج هندی بسیار بیشتر از رقم اعلام شده است. دبیر انجمن برنج ایران ضمن تایید مطالب گفته شده از واردات برنج هندی از سوی چند شرکت خاص و با ارز مرجع ۱۲۲۶ خبر داد و گفت: انجمن واردکنندگان برنج در جلسه اتاق بازرگانی اعلام کردند که واردات برنج هندی برای آنها حدود ۱۳۵۰ دلار در هر تن تمام می شود در حالی که بر اساس اعلام فائو نرخ جهانی برنج هندی حدود ۳۷۸ دلار در هر تن است.
جمیل علیزاده افزود: در جلسه اتاق بازرگانی که با حضور انجمن واردکنندگان برنج برگزار شده بود این انجمن قیمت تمام شده واردات برنج هندی را ۱۳۵۰ دلار در هر تن اعلام کرد که با اعتراض اعضای کمیسیون واردات اتاق بازرگانی مواجه شد. براساس اعلام اتاق بازرگانی واردات برنج هندی با ارز مرجع ۱۲۲۶ وارد شده است که انجمن واردکنندگان برنج پاسخی در این خصوص ارائه نکردند.
علیزاده گفت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت سرانه مصرف برنج هر نفر سالانه ۳۷ کیلوگرم است اما وزارت صنعت سرانه هر نفر را ۴۴ کیلو گرم اعلام کرده است که با احتساب همان ۴۴ کیلو گرم وزارت صنعت میزان نیاز به واردات برنج کشور بر اساس میزان تولید داخل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن است اما بر اساس آمار میزان واردات برنج تا هفته اول بهمن‌ماه امسال یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن بود که ۴۰۰ هزار تن بیش از نیاز کشور بر اساس سرانه اعلامی وزارت صنعت برنج وارد شده است.
سراج ۲۴

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*