بازسازی ساختمان چیست + هزینه نوسازی

0

حتما اصطلاح «بازسازی ساختمان» پیشتر به گوشتان خورده است. اما ممکن است تعریف دقیقی از آن نداشته باشید. یا حتی ممکن است تفاوت دو اصطلاح «بازسازی ساختمان» و «نوسازی ساختمان» را ندانید.

بازسازی ساختمان به چه معناست؟

واژه بازسازی مترادف واژه مرمت می‌باشد. به طور کلی هرگونه عملیاتی که برای مرمت بنا صورت گیرد را بازسازی ساختمان می‌گویند. تمام عملیات‌های مرتبط به بازسازی ساختمان با هدف افزایش طول عمر بنا صورت می‌گیرند و از تخریب آن بنا جلوگیری می‌کنند. نیاز به بازسازی ساختمان‌ها عموما پس از ده سال به چشم می‌آید و اصولا توجه بیشتری به جنبه‌های ظاهری ساختمان از جمله تغییر در نمای ساختمان، نورپردازی و … دارد.

هزینه نوسازی ساختمان هزینه بازسازی ساختمان نوسازی ساختمان نکات اصولی طراحی داخلی دکوراسیون بازسازی ساختمان چیست؟ بازسازی ساختمان اصول طراحی دکوراسیون مدرن

علل بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان علاوه بر دلایل ایمنی نظیر فرسوده شدن دیوارها، یا تخریب کف ساختمان یا حتی فرسایش پله‌ها، می‌تواند دلایلی مانند دل‌زدگی یا خسته شدن از محیط ساختمان را نیز داشته باشد و صرفا جهت زیبایی ساختمان انجام گیرد. حال این بازسازی می‌تواند به طور کلی تمام ساختمان را شامل شود یا تنها بر روی بخشی از ساختمان، مانند آشپزخانه یا پذیرایی انجام شود.

عملیات‌ های مرتبط با بازسازی ساختمان

در ارتباط با بازسازی ساختمان‌ها عملیات متنوعی انجام می‌گیرد. پیش از هرچیزی باید مشکلات ساختمانتان را ارزیابی کرده و با توجه به مشکلات تصمیم بگیرید که آیا خودتان قصد بازسازی ساختمان را دارید یا قصد دارید بازسازی ساختمان را به فردی متخصص در این زمینه بسپارید.

برخی از عملیات‌های مارتبط با بازسازی ساختمان نسبتا ساده‌تر هستند و توسط افراد غیر متخصص نیز قابل انجام می‌باشند. اما از آن‌جایی که ایمنی ساختمان‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است بهترین کار محول کردن این عملیات به افراد متخصص می‌باشد. پس حتی اگر خودتان توانایی انجام یک عملیات ساختمانی مرتبط با بازسازی ساختمان را داشتید، پیشنهاد ما به شما این است که این ریسک را نکنید.

برخی عملیات‌های مرتبط با بازسازی ساختمان عبارتند از:

 • تعمیر ساختمان‌های قدیمی
 • تعمیر مشکلات تاسیساتی ساختمان
 • مرمت کردن نمای ساختمان‌ها
 • تعمیرات مرتبط با کف ساختمان
 • تعمیر کردن دیوار‌های ساختمان
 • تغییرات در نورپردازی ساختمان
 • تغییر ظاهر ورودی ساختمان

تفاوت نوسازی و بازسازی ساختمان

همانطور که گفتیم بازسازی ساختمان به معنای مرمت بخشی از ساختمان به منظور افزایش طول عمر بنا می‌باشد و در این نوع تعمیرات سعی می‌شود کمترین تغییرات بر روی ظاهر کلی بنا صورت گیرد. بر خلاف بازسازی ساختمان، نوسازی ساختمان به عملیات‌هایی گفته می‌شود که در راستای آن‌ها خانه‌ای قدیمی از تمام جهات تغییر می‌کند و در واقع یک خانه‌ی قدیمی به خانه‌ای نو تبدیل می‌شود.

در تغییرات مرتبط با نوسازی ساختمان احتمالا ظاهر ساختمان تا حد زیادی تغییر خواهد کرد و یا حتی نقشه داخلی خانه نیز دچار تغییر خواهد شد. به طور کلی هدف از بازسازی ساختمان افزایش پایداری بنا و هدف از نوسازی ساختمان تبدیل یک خانه قدیمی به خانه‌ای نو و زیباست.

برای انجام چه عملیات‌هایی نیاز به مجوز داریم؟

برخی از عملیات‌های مرتبط با بازسازی و یا نوسازی ساختمان نیازمند مجوز شهرداری بوده انجام آن‌ها بدون در دست داشتن مجوز دارای عواقب و جریمه‌هایی خواهد بود. حتی در برخی موارد مالک موظف به تخریب تغییرات ایجاد کرده می‌باشد. برخی از این عملیات‌ها عبارتند از:

هزینه نوسازی ساختمان هزینه بازسازی ساختمان نوسازی ساختمان نکات اصولی طراحی داخلی دکوراسیون بازسازی ساختمان چیست؟ بازسازی ساختمان اصول طراحی دکوراسیون مدرن

 • تخریب دیوار‌ها و یا تیغه‌های داخلی ساختمان که در صورت تخریب موجب کاهش پایداری ساختمان می‌شوند.
 • جابه‌جایی راه پله‌ها
 • جابه‌جایی دیوار‌های پارکینگ
 • جابه‌جایی بخش‌هایی از ساختمان که طبق ضوابط شهرداری ممنوع است.

از سویی اعمال برخی تغییرات بر روی ساختمان نیازی به داشتن مجوز از سوی شهرداری ندارد و مالک می‌تواند در صورتی که آسیبی به ملک فرد دیگری وارد نشده و یا منجر به نارضایتی کسی نشود، این تغییرات را روی ساختمان ایجاد کند.

برخی از این تغییرات عبارتند از:

 • نقاشی ساختمان
 • سیمان کاری
 • اقدامات مربوط به ظاهر نمای ساختمان
 • تعویض در و پنجره‌ها
 • تعمیرات مرتبط با سرویس‌های بهداشتی
 • نصب کولر و شوفاژ
 • تعمیرات سیم‌کشی و لوله‌کشی ساختمان

هزینه نوسازی ساختمان هزینه بازسازی ساختمان نوسازی ساختمان نکات اصولی طراحی داخلی دکوراسیون بازسازی ساختمان چیست؟ بازسازی ساختمان اصول طراحی دکوراسیون مدرن

مراحل انجام بازسازی ساختمان

پیشتر اشاره کردیم که قبل از انجام هر فعالیتی در ارتباط با بازسازی ساختمان نقشه خانه را به خوبی بررسی کنیم و اقداماتی که قصد پیاده‌سازی آن‌ها را داریم ببشناسیم و لیستی در ارتباط با آن‌ها تهیه کنیم. سپس آن‌ها را به افراد متخصص در این زمینه و یا به یک پیمانکار بسپاریم.

در مرحله‌ی اول باید قسمتی که قصد بازسازی آن را دارید تخریب شود. این عمل ممکن است در ابتدا به نظر ساده بیاید، اما به جرئت می‌توان گفت که این مرحله حساس‌ترین مرحله بازسازی ساختمان می‌باشد و باید توسط افراد کاملا متخصص انجام شود.

هزینه نوسازی ساختمان هزینه بازسازی ساختمان نوسازی ساختمان نکات اصولی طراحی داخلی دکوراسیون بازسازی ساختمان چیست؟ بازسازی ساختمان اصول طراحی دکوراسیون مدرن

در مرحله بعدی که در واقع مرحله ساخت می‌باشد، متخصصان این زمینه باید طبق خواسته‌های مالک یا کارفرما با دقت کامل به ساخت بپردازند. در این مراحل معمولا بهترین انتخاب استفاده از دیوار‌ها و یا سقف‌های ازپیش ساخته شده مانند سقف کناف هستند. تا در زمان کمتر و با تنوع بیشتر انجام پذیرد.

در صورت عدم استفاده از سقف‌های کاذب و ساخت سقف یا دیوار جدید، در مرحله بعد باید بررسی شود که آیا قسمت بازسازی شده نیاز به گچ‌کاری دارد یا خیر؟ درصورت نیاز به گچ‌کاری باید مرغوب‌ترین نوع گچ استفاده شود. زیرا قسمت بازسازی شده بیشتر از سایر قسمت‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

نقاشی قسمت بازسازی مرحله‌ی آخر می‌باشد. البته پیش از نقاشی بهتر است از صاف بودن سطح آن قسمت اطمینان حاصل شود و درصورت صاف نبودن با کشیدن سنباده بر روی آن نقص‌های آن را برطرف شود.

کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه را می‌توانیم یکی از مهم‌ترین آیتم‌های دکوراسیون آشپزخانه بدانیم. کابینت‌های آشپزخانه در جنس‌های مختلفی از جمله فلزی و انواع مدل‌های چوبی تولید می‌شوند. می‌توانید بسته به نیازتان و میزان هزینه‌ای که برای کابینت‌بندی در نظر گرفته‌اید، جنس مناسب کابینت‌ها را به هنگام بازسازی ساختمان در نظر بگیرید. پیش از انتخاب کابینت، حتما انواع مدل‌ها و مزایا و معایب آن‌ها را بررسی کنید تا با آگاهی کامل بتوانید مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. استودیو آشینه تخصص بسیار زیادی در طراحی و بازسازی آشپزخانه با بهترین آیتم‌ها و بالاترین کیفیت دارند.

بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

به هنگام بازسازی ساختمان، باید بازسازی سرویس بهداشتی و حمام را نیز در نظر بگیرید. بازسازی سرویس بهداشتی و حمام می‌تواند شامل تغییر کاشی و سرامیک‌های آن قسمت، تعویض سینک، تعویض شیرآلات و تعویض قسمت‌های مختلف دیگر باشد. پیش از انتخاب هر یک از این اِلِمان‌ها حتما در مورد هر یک به صورت جداگانه تحقیق کنید. سعی کنید کالاهایی را انتخاب کنید که کیفیت و طول عمر زیادی داشته و در کنار این کیفیت، جذابیت زیادی نیز به سرویس بهداشتی و حمام شما ببخشند. بازسازی خانه خود و بازسازی سرویس بهداشتی و حمام را به آسینه بسپارید.

دکوراسیون داخلی و منزل

طراحی دکوراسیون داخلی را می‌توانیم مهم‌ترین تخصص گروه بازسازی و طراحی آشینه بدانیم. طراحی دکوراسیون ادارات نیازمند دانش و مهارت زیادی در طراحی است. اگر قصد طراحی دکوراسیون داخلی اداره یا شرکت خود را دارید، بهتر است به گروه آسینه در این موضوع اعتماد کنید.

فرقی ندارد چه سبکی از دکوراسیون مد نظرتان است، تیم آشینه می‌تواند بهترین طراحی و بازسازی داخلی و دکوراسیون را برای شما انجام دهد. از طراحی اتاق نشیمن گرفته تا طراحی دکوراسیون آشپزخانه می‌توانید از آشینه کمک بگیرید.

هزینه بازسازی ساختمان

هزینه بازسازی و نوسازی ساختمان به عوامل زیادی از جمله میزان تغییرات، نوع تغییرات، دستمزد پیمانکار و نیرو‌های خدماتی، هزینه مصالح، هزینه دریافت مجوز‌ها و … بستگی دارد.

اگر بازسازی ساختمان خود را به پیمانکار و یا شرکت‌هایی که عملیات‌های بازسازی و نوسازی ساختمان‌ها را انجام می‌دهند بسپارید، در ابتدای کار، یک برآورد کلی از هزینه‌ها به شما ارائه خواهد شد. هرچند که با شرایط کنونی جامعه و تغییرات هرروز هزینه‌ها، نمی‌توان اعتماد چندانی به هزینه‌های برآورد شده کرد.

با تمام این‌ها باید بپذیرید که ساختمان‌ها هرقدر هم زیبا به نظر آیند، پس از مدتی نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند. پی در نتیجه بهترین راه در شرایط کنونی و با توجه به قیمت‌های نجومی خانه‌ها برای خرید، بهترین کار بازسازی و یا نوسازی خانه‌های قدیمی است. دقت داشته باشید که عملیات بازسازی ساختمان خود را به متخصص‌ترین افراد در این زمینه بسپارید تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید.

منبع : برترین ها

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ