اسپرسو چیست؟ راهنمای خرید بهترین دستگاه قهوه اسپرسو

2

اسپرسو دوبل ، بهترین مارک قهوه اسپرسو ، انواع اسپرسو ،خواص اسپرسو ،دستگاه قهوه اسپرسو  ، بهترین قهوه ساز ، دستگاه قهوه ساز اسپرسو ،بهترین دستگاه اسپرسو صنعتی ، راهنمای خرید اسپرسو ساز خانگی ،بهترین میکس قهوه اسپرسو

اگر با نحوه انتخاب و خرید دستگاه اسپرسو ساز نسپرسو آشنایی ندارید نگران نباشید. اصلاً می دانید اسپرسو چیست؟ با اسپرسو ساز آشنایی دارید؟ شرکت نستله را می شناسید؟ نسپرسو را چطور؟ تفاوت قهوه با اسپرسو در چیست؟

اسپرسو ، کاپوچینو و اکثر قهوه های ایتالیایی در ایران محبوب هستند و در تمام کافی شاپ ها سرو می شوند . جالب است بدانید که پایه تمامی این قهوه ها اسپرسو است و جالب تر اینکه خود ایتالیایی ها اصلا لغتی به نام اسپرسو ندارند ! در ایتالیا به اسپرسو به سادگی می گویند ” قهوه ” . تلفظ ایتالیایی آن هم “کافّه ” است با تشدید روی حرف ف .

اگر اسپرسو به معنای دقیق کلمه را می خواهید باید آماده باشید که پول سنگینی برای دستگاههای اسپرسو ساز خرج کنید که احتمالا نمونه اش را در کافی شاپ ها زیاد دیده اید . این دستگاه ها برای درست کردن اسپرسو از آب با فشار بالا استفاده می کنند . ماشین های اسپرسو ساز خانگی ، حتی آنهایی که گران هستند به پای این دستگاهها حرفه ای نمی رسند چون نمی توانند مثل آنها فشار آب کافی تولید کنند .

یک اخطار کوتاه : یک فنجان کوچک اسپرسو ، معادل ۸ فنجان بزرگ قهوه معمولی ، کافئین دارد . خوردن ۸ فنجان بزرگ قهوه را برای خود به عادت روزانه تبدیل نکنید مگر اینکه بخواهید کل روز بیش فعالی داشته باشید .

اسپرسو در واقع نوعی قهوه است. ابتدا آب به نزدیک نقطه جوش می رسد. این آب با فشار زیاد از میان پودر قهوه (دانه های پودر شده قهوه) عبور می کند. نتیجه کار یک نوع قهوه بسیار غلیظ و با میزان کافئین بالاست. می توان گفت اسپرسو بیشترین طرفدار را در بین انواع قهوه در جهان دارد. در حال حاضر دستگاه هایی وجود دارد که به صورت چند منظوره یا فقط برای تهیه اسپرسو ساخته می شوند. این دستگاه ها را اسپرسو ساز می نامند.

دستگاه اسپرسو ساز نسپرسو یکی از محصولات بسیار پرطرفدار آنهاست که تحت عنوان نسپرسو به جهان عرضه می شود. نستله یکی از قدرتمندترین شرکت ها و پیشرو در زمینه دستگاه اسپرسو ساز است. در سال ۲۰۱۱ شرکت نستله در فهرست فورچون جهانی ۵۰۰ (Fortune Global 500) رده نخست سودآورترین شرکت جهان را به خود اختصاص داد.

همه دستگاه های نسپرسو از یک نوع کپسول قهوه نسپرسو استفاده می کنند. هر کپسول نیز برای ساخت یک فنجان اسپرسو کاربرد دارد. این کپسول ها با پودر قهوه مخصوص شرکت نستله پر شده اند. البته استفاده همه دستگاه های اسپرسو ساز از یک نوع کپسول به معنای این نیست که استاندارد ساخت اسپرسو در همه آنها یکسان است.

نسپرسو و قابلیت کاپوچینو ساز

جدای از کیفیت ساخت قهوه، نوع تهیه آن نیز می تواند متفاوت باشد. کاپوچینو (Cappuccino) ترکیبی از اسپرسو، شیر داغ و کف شیر است. کاپوچینو نیز بسته به ترکیب اسپرسو، شیر و کف شیر، اسامی متفاوتی از جمله کاپوچینوی تر، خشک و کاملاً خشک دارد.

اگر میزان کف اندک باشد و مقدار شیر زیاد باشد آن را کاپوچینوی تر می نامند. اگر مقدار کف زیاد بوده و اندازه شیر اندک باشد آن را کاپوچینوی خشک می خوانند. در صورتی که شیر در کار نباشد و تنها ترکیبی از اسپرسو و کف شیر داشته باشیم آن را کاپوچینوی کاملاً خشک می نامند.

برخی مدل های نسپرسو دارای سیستم کف ساز برای ساخت کاپوچینو در اسرع وقت هستند. این در حالی است که تعدادی دیگر از دستگاه های اسپرسو ساز نسپرسو فاقد این سیستم هستند. آنها فقط قابلیت ساخت اسپرسو را دارند.

قیمت اسپرسو ساز نسپرسو

بسته به امکانات موجود دستگاه نسپرسو قیمت آن متفاوت است. هزینه لازم ممکن است از ۴۰۰ هزار تومان شروع شده و به ۴ میلیون تومان یا رقم های بالاتر نیز برسد. ابتدا باید امکاناتی که از دستگاه طلب می کنید را شناسایی نمایید. امکاناتی از قبیل مخزن آب بزرگ تر، ظرفیت میزان کپسول های خالی، اندازه های متفاوت ساخت اسپرسو، برنامه ریزی قهوه مورد علاقه و سیستم کف ساز در قیمت اسپرسو ساز نسپرسو تأثیرگذار خواهد بود. برخی دستگاه ها با ظاهری متفاوت و لوکس عرضه می شوند که این مورد نیز بر قیمت نهایی محصول مؤثر است. اگر تنها نوشیدن اسپرسو برایتان کافی است لازم نیست بیش از حدود ۶۰۰ هزار تومان برای دستگاه خود هزینه کنید.

البته قیمت کپسول های قهوه نسپرسو را نیز باید مد نظر داشته باشید. قیمت این کپسول ها معمولاً از پودر قهوه بیشتر خواهد بود. پودر قهوه در دستگاه های قهوه جوش استفاده می شود.

اسپرسو ساز ارزان قیمت یا گران قیمت؟

همه دستگاه های نسپرسو از یک نوع کپسول نسپرسو استفاده می کنند. با این تفسیر باید طعم و نتیجه نهایی بیشتر آنها یکسان و نزدیک به هم باشد. گنجایش نگهداری کپسول های خالی و منبع ذخیره آب در مدل های ارزان قیمت کمتر است. این بدین معنی است که فاصله دفعات پر کردن مخزن کمتر خواهد شد. همان طور که قبلاً اشاره شد ساخت کاپوچینو نیز یکی از اساسی ترین عوامل ایجاد تفاوت قیمت اسپرسو ساز نسپرسو است.

میزان توان دستگاه نیز با وات تعیین می شود. هرچقدر این میزان بیشتر باشد زمان کمتری برای ساخت اسپرسو نیاز دارید. همچنین دستگاه های با توان بسیار بالا برای استفاده در کافی شاپ های کوچک مناسب هستند و نیازی به هزینه اضافی در این خصوص نخواهید داشت. دستگاه های نسپرسو بسته به نوع کاربری در اندازه ها و توان متفاوت عرضه می شوند. نمونه های رومیزی و کوچک برای اتاق کار و محیط های کوچک مناسب خواهند بود.

نوشیدنی های باکلاس میزان کافئین انواع قهوه موکاپات چیست قیمت موکاپات قیمت دستگاه قهوه اسپرسو قهوه چیست قهوه اسپرسو چیست طرز تهیه نوشیدنی طرز تهیه کاپوچینو راهنمای خرید خواص قهوه خواص اسپرسو چگونه قهوه مصرف کنیم ترکیبات کاپوچینو بهترین مارک قهوه اسپرسو بهترین قهوه ساز بهترین قهوه انواع قهوه

اسپرسو ساز نسپرسو برای دوست داران کاپوچینو

نمونه های ارزان قیمت نسپرسو تنها قادر به ساخت اسپرسو خواهند بود. در صورتی که طرفدار پر و پا قرص کاپوچینو هستید هزینه این طرفداری را نیز باید بپردازید. دستگاه های نسپرسو برای ساخت کاپوچینو از شیر استفاده می کنند. نمونه های ارزان قیمتی هم وجود دارند که باید برای آنها کپسول شیر (مانند کپسول نسپرسو) تهیه کنید.

البته در نظر داشته باشید که می توان دستگاه کف ساز شیر را به صورت جداگانه نیز خریداری کرد. لذا اگر یک نسپرسو ارزان قیمت در خانه دارید نگران نباشید. کافی است دستگاه کف ساز شیر را به صورت جداگانه تهیه کنید.

نمونه های گران قیمت با عنوان لاتیسیما (Latissima) دارای کف ساز شیر برای تهیه کاپوچینو هستند. قیمت آنها معمولاً بیش از یک میلیون تومان خواهد بود.

نوشیدنی های باکلاس میزان کافئین انواع قهوه موکاپات چیست قیمت موکاپات قیمت دستگاه قهوه اسپرسو قهوه چیست قهوه اسپرسو چیست طرز تهیه نوشیدنی طرز تهیه کاپوچینو راهنمای خرید خواص قهوه خواص اسپرسو چگونه قهوه مصرف کنیم ترکیبات کاپوچینو بهترین مارک قهوه اسپرسو بهترین قهوه ساز بهترین قهوه انواع قهوه

راهنمای خرید اسپرسوساز های رو گازی ( موکاپات )

اگرچه شاید طعم اسپرسویی که از موکاپات ها به دست می آید با طعم اسپرسوساز های برقی کاملا متفاوت است، ولی این نوع اسپرسو نیز مورد علاقه افراد بسیاری، مخصوصا علاقه مندان به تلخی زیاد است. در بین برندهای مطرح موکاپات، بدون شک نام بیالتی سال ها است که می درخشد. بیالتی با فراوانی طرح و ایده های نو، بازار کلی اسپرسوساز های روگازی را در دست گرفته است. و به جرات می توان گفت هیچ برندی توانایی رقابت با این تولید کننده ی ایتالیایی را ندارد. نتیجه ی کیفیت عالی ساخت، قهوه خروجی خوش عطر و طعمی است که به هیچ عنوان با قهوه ی خروجی موکاپات های دیگر مخصوصا برند های چینی قابل مقایسه نیست.

مواردی که برای خرید موکاپات ها باید توجه کنید:

برند: برند موکاپات خریداری شده ، شاید مهم ترین موردی است که باید به آن توجه کنید. قطعا بین یک برند ایتالیایی مثل بیالتی با برندهای بی نام و نشان چینی تفاوت کیفیت فراوانی وجود دارد. البته نا گفته نماند که بعضی از مدل های برند بیالتی نیز درچین تولید می شود اما جنس بدنه و نظارتی که بر روی آن می شود باعث شده تا کیفیت آن مرغوب بماند. در بین برندهای دیگر موجود در بازار برند گت Gat ایتالیا نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. برندهای جانبی مانند فلر Feller آلمان نیز کیفیت خوبی از خود نشان داده است.

جنس بدنه: جنس بدنه از موارد اصلی و مهم انتخاب یک موکاپات خوب است. معمولا بدنه های موکاپات یا از استیل ضد زنگ و یا از آلمینیوم تشکیل شده است. اگر برند مطمئنی انتخاب کردید خیالتان از بهداشتی بودن آلمینیوم استفاده شده در موکاپاتتان راحت باشد. معمولا با توجه به نظارتی که اتحادیه اروپا بر روی کالای مرتبط با نوشیدنی و خوراکی دارد بهداشتی بودن جنس بدنه ها تضمین شده است. موکاپات هایی که از استیل ساخته شده نیز از نظر بهداشتی قابل دفاع ترند اما به دلیل خاصیت استیل و انتقال سریع تر گرما، قهوه تهیه شده در این موکاپات ها تلخ تر است و باید هنگام تهیه اسپرسو با آن ها حواستان باشد قهوه بوی سوختگی نگیرد

ظرفیت : حتما ظرفیت موکاپات خود را به اندازه نیاز و مصرف خود انتخاب کنید. چرا که فیلترهای موکاپات در هر بار استفاده باید کاملا پر شود وگرنه قهوه ای رقیق و بد طعم را تجربه خواهید کرد. همچنین اگر مقدار آب استفاده شده کمتر از ظرفیت دستگاه باشد قهوه غلیظ و فوق العاده تلخی خواهید داشت. برای مثال اگر در هر بار استفاده بیشتر از دو فنجان قهوه استفاده نمی کنید، سراغ ظرفیت های بالاتر از ۲ فنجان نروید.

کارایی و مدل موکاپات: موکاپات ها نیز روز به روز پیشرفت می کنند. بنابراین حتما قبل از سفارش به مدل و کارایی موکاپات توجه کنید. برای مثال کسانی که اسپرسو با کرمای زیاد می خواهند می توانند از دو مدل بیالتی بریکا و بیالتی موکا کرم استفاده کنند. البته لازم به ذکر است که مدل بیالتی موکا کرم توقف تولید شده است و این مدل از برندهای جانبی دیگری همچون Feller در دسترس است.

نوشیدنی های باکلاس میزان کافئین انواع قهوه موکاپات چیست قیمت موکاپات قیمت دستگاه قهوه اسپرسو قهوه چیست قهوه اسپرسو چیست طرز تهیه نوشیدنی طرز تهیه کاپوچینو راهنمای خرید خواص قهوه خواص اسپرسو چگونه قهوه مصرف کنیم ترکیبات کاپوچینو بهترین مارک قهوه اسپرسو بهترین قهوه ساز بهترین قهوه انواع قهوه

راهنمای خرید اسپرسوساز های برقی خانگی غیر اتوماتیک

تجربه نوشیدن یک اسپرسوی با کیفیت در خانه و یا محل کار، می تواند بسیار لذت بخش باشد. شاید به جرات بتوان گفت در بین دستگاه های با صرفه ی خانگی – اگر با دقت انتخاب شوند – دستگاه هایی هستند که این تجربه رابرای شما بوجود بیاورند. با توجه به تنوع برندهای موجود و گاهی شگفتی آفرینی برندهای کم نام و نشان تر، و یا دور از انتظار بودن برند های معروف تر، باید برای خرید این نوع دستگاه ها توجه بسیاری کرد. در ادامه نکاتی را که لازم است قبل از خرید اسپرسوسازهای خانگی مد نظر داشته باشید را با هم مرور می کنیم

مواردی که برای خرید اسپرسوسازهای خانگی باید توجه کنید:

  1. توان دستگاه و فشار بخار

توان دستگاه اسپرسوساز عبارت است از: قدرتی که برای تولید یک فنجان قهوه با کیفیت زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین کیفیت یک قهوه ، کرمایی که روی آن ایجاد می شود، و در نهایت مهم ترین جز یک دستگاه اسپرسوساز، موتور و نتیجتا توان موتور است. دومین جز بسیار مهم یک اسپرسو ساز پمپ تولید بخار است که قدرت های متفاوتی دارد، و در تولید بخار آب و آب جوش اثر گذار است. در بین اسپرسوسازهای خانگی زیر یک ملیون تومان موجود در سایت قهوه ایلیا به ترتیب توان و فشار بخار میتوان به دستگاه های زیر اشاره کرد:

اسپرسوساز همسول  با قدرت ۱۳۵۰ وات و فشار بخار ۱۵ بار

اسپرسو ساز نوا ۱۴۹ ، نوا ۱۴۸، و گاستروبک ۴۲۶۰۶ با قدرت ۱۲۵۰ وات و فشار بخار ۱۵ بار

اسپرسو ساز دلونگی ECP 35.31 با قدرت ۱۱۰۰ وات و فشار بخار ۱۵ بار

اسپرسو ساز و قهوه ساز دلونگی BCO240 با قدرت ۱۷۵۰ ( برای دو دستگاه قهوه ساز و اسپرسو ساز که در اصل حدود ۱۰۰۰ وات به اسپرسو ساز می رسد ) و فشار بخار ۱۵ بار

اسپرسو ساز نوا ۱۳۹ و نوا ۱۴۰ با قدرت ۱۰۰۰ وات و فشار بخار ۱۵ بار

اسپرسوساز و قهوه ساز دلونگی BCO264 با توان ۹۰۰ وات و فشار بخار ۱۵ بار

اسپرسوساز کاخلر یا قدرت ۹۰۰ وات و قشار بخار ۱۵ بار

  1. پرتا فیلتر و طراحی فیلتر ها

پرتافیلتر یک دستگاه نشان دهنده سطح کیفی آن دستگاه است. قسمت پلاستیکی و استیل و وزن یک پرتافیلتر ضامن استقامت دستگاه شما خواهد بود. سبد پرتافیلتر ها از دو نوع فشرده و غیر فشرده تشکیل شده اند که اکثر اسپرسوسازهای خانگی از سبد های فشرده استفاده می کنند. بنابراین طراحی سبدهای فشرده یک پرتافیلتر نیز میتوان مورد اهمیت باشد به گونه ای که کرمای تشکیل شده بر روی قهوه تا حدود زیادی می تواند نشات گرفته از همین امر باشد. لازم به ذکر است طراحی پرتافیلتر هر دستگاه بازه ی عملکرد آن دستگاه را نیز مشخص می کند. به طوریکه بعضی برند ها با تغییراتی که در طراحی فیلتر ها می دهند امکان استفاده از پد قهوه و یا کپسول قهوه را نیز در کنار پودر قهوه فراهم می سازند.

از نظر طراحی و کیفیت سبد قهوه، پرتافیلتر و همچنین کیفیت آن،‌ دستگاه های اسپرسوساز خانگی به صرفه موجود در سایت قهوه ایلیا را می توان به صورت زیر رده بندی کرد:

اسپسوساز همسول با طراحی منحصر به فرد فیلتر و همراهی پرتافیلتر دوم برای استفاده از کپسول

اسپرسوساز گاستروبک با طراحی و جنس با دوام دسته

اسپرسوسازهای دلونگی با کیفیت ساخت بالا

اسپرسوسازهای نوا با طراحی فیلترهای فشرده

اسپرسوساز کاخلر با طراحی فیلترهای با دوام

  1. جنس بدنه و کیفیت ساخت

قطعا ضامن سلامت و کیفیت هر دستگاهی،‌جنس بدنه و کیفیت ساخت آن دستگاه است. اسپرسوسازهای خانگی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. علاوه بر ظاهر زیباتر و حس خوبی که هر دستگاه با کیفیت می دهد، عمر دستگاه نیز به کیفیت بدنه و مواد تشکیل دهنده آن مربوط است.

می توان دستگاه های موجود را از نظر کیفیت بدنه و ساخت به صورت زیر رده بندی کرد:

اسپرسوسازهای گاستروبک ۴۲۶۰۶ و نوا ۱۴۹ با بدنه ی استیل و صفحه گرم کن فنجان استیل

اسپرسوسازهای دلونگی و اسپرسوساز همسول با کیفیت ساخت بالا، پلاستیک با کیفیت و مونتاژ بسیار خوب که زیبایی خاصی به محل کار و یا آشپزخانه شما می بخشد

اسپرسوساز کاخلر و نوا ۱۳۹ و ۱۴۰ به دلیل استفاده بیشتر از پلاستیک در رده های آخر قرار می گیرند

  1. عملکردهای دستگاه

قطعا عملکرد بیشتر یک دستگاه رابطه مستقیم با محبوبیت و به صرفه بودن آن دستگاه دارد. بعضی از دستگاه های اسپرسو ساز مانند دستگاه های دلونگی BCO264 و BCO240 علاوه بر اسپرسو با کیفیت مطلوب و نازل بخار آب، قابلیت تهیه قهوه فیلتری ( فرانسه ) را نیز فراهم می سازند. در کل دستگاه های موجود خانگی را می توان بر اساس قابلیت بدین صورت رده بندی کرد:

قهوه ساز و اسپرسو ساز دلونگی BCO264 و BCO240 با قابلیت تهیه قهوه فیلتری، اسپرسو، با قهوه پودر و پد، و نازل بخار جهت تهیه کاپوچینو و لاته

اسپرسو ساز همسول با قابلیت تهیه اسپرسو با پودر قهوه، پد قهوه، و کپسول قهوه ( کپسول نسپرسو ) و نازل بخار جهت تهیه کاپوچینو و لاته

اسپرسو ساز دلونگی ECP 35.31 با قابلیت تهیه اسپرسو با پودر و پد قهوه و همچنین نازل بخار جهت تهیه کاپوچینوو و لاته و تهیه آب جوش

اسپرسو ساز گاستروبک ۴۲۶۰۶ و نوا ۱۴۹ و ۱۴۸ و ۱۴۰ با قابلیت تهیه اسپرسو با پودر قهوه و همچنین نازل بخار جهت تهیه کاپوچینو و لاته و تهیه آب جوش

اسپرسوساز نوا ۱۳۹ و کاخلر با قابلیت تهیه اسپرسو با پودر قهوه و همچنین نازل بخار جهت تهیه کاپوچینو و لاته

انتخاب نهایی

در نهایت بهتر است مواردی که از اسپرسو ساز نسپرسو خود می خواهید را مشخص کنید. برخی از مدل های نسپرسو دارای کف ساز دستی متصل به دستگاه هستند. مدل مایستریا (Maestria) این گونه است. همان طور که اشاره شد در برخی دیگر مانند لاتیسیما، سیستم کف ساز در خود نسپرسو تعبیه شده است و تنها باید برای ساخت کاپوچینو یک دکمه را فشار دهید. گزینه های ارزان قیمت دیگری همچون اینیسیا (Inissia) نیز بدون خاصیت ساخت کاپوچینو هستند. مواردی که از دستگاه خود انتظار دارید را مشخص کرده و از نوشیدن اسپرسو و کاپوچینوی خود لذت ببرید.

اسپرسو نوشیدنی سرشار از کافئین و آنتی اکسیدان است. کافئین برای افزایش تمرکز، قدرت حافظه و پیشگیری از دیابت نوع دوم فوق العاده است. از طرفی آنتی اکسیدان موجود در اسپرسو خطر سکته های مغزی و گرفتگی عروق را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

خانم های باردار با مشورت پزشک و به میزان بسیار اندک اسپرسو و انواع دیگر قهوه را مصرف کنند.

ساتین

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 2 )
  1. سئو سایت می گوید

    واقعا مفیده این قهوه….

  2. مژده می گوید

    قهوه‌ای که با موکاپات درست می‌شه، اسپرسو نیست!