خانه / بورس و سهام / اتفاقات مهم بازار سهام در روز شنبه / آیا روند نزولی بورس متوقف خواهد شد؟

اتفاقات مهم بازار سهام در روز شنبه / آیا روند نزولی بورس متوقف خواهد شد؟

امروز شنبه هفدهم اسفند با وجود رونق معاملات در یک ساعت ابتدایی بازار، شاهد سقوط بسیاری از نمادها در گروه های کوچک و بزرگ و در نتیجه عقبگرد شاخص های اصلی بازار در ادامه معاملات روزانه بودیم.

روز جاری افت ارزش سهام به ویژه در میان تعداد محسوسی از نمادهای پتروشیمی و پالایشی، فلزی و معدنی ، خودرویی، سیمانی و دارویی در ریزش شاخص ها موثر بودند.همچنین شاخص کل بورس تهران با ثبت افتی 216 واحدی به 78231 واحد رسید. دو نماد “خکار” و “بترانس” بیشترین افزایش قیمت و “شخارک” و “وصنا” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند. همچنین “پارسان” بیشترین تاثیر منفی و “وبملت” بالاترین اثر مثبت را بر شاخص گذاشتند .

 با شروع معاملات هفتگی بورس تهران شاهد رشد شاخص کل بورس به لطف رونق معاملات در برخی گروه های پیشرو همچون بانک و سرمایه گذاری، ساختمانی و تعداد ملموسی از نمادهای فلزی و معدنی و برخی نفتی ها و شیمیایی ها بودیم و رونق نسبی در بعضی از گروه های کوچکتر نیز به این روند دامن زد و در مقابل برخی از نمادهای بزرگ پتروشیمی همچون “فارس” و ” پارسان” فشار محسوسی را در جهت معکوس بر این نماگر وارد ساختند. سیر صعودی شاخص اما بیش از یک ساعت دوام نیاورد و با ریزش ارزش سهام در گروه های پیشرو ابتدای روز و همچنین منفی تر شدن فضای معاملاتی در نمادهای پالایشی و خودرویی و سقوط گروه های کوچکتر باعث گردید که رشد ابتدای روز شاخص رفته رفته خنثی شده و تا پیش از ساعت 11 این نماگر وارد محدوده منفی شود. این سیر نزولی در ادامه معاملات نیز به آرامی ادامه یافت و در ساعت پایانی با بازگشایی “شخارک” در محدوده منفی و معاملاتی پر حجم بر روی این نماد، شاخص بیش از پیش در محدوده منفی پیشروی کرد.

امروز رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با خبرگزاری مجلس شورای اسلامی عنوان کرد که بر طبق شورای فقهی بانک مرکزی،شورای پول و اعتبار نمی‌تواند نرخ سود بانکی را مشخص کند بلکه عرضه و تقاضای در بازار باید این نرخ را تعیین کند. این درحالی است که بحث افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی در هفته های اخیر بسیار داغ بوده است.

همچنین سازمان خصوصی سازی نیز از عرضه سهام سه شرکت دولتی در روزهای پایانی سال از طریق فرابورس خبر داد. بر این اساس قرار است در روز 27 اسفند 49 درصد سهام شرکت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه شهید عباسپور شامل 490 سهم به ارزش پایه هر سهم 54 میلیون و 525 هزار ریال و 70 درصد سهام شرکت ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی شامل 35 میلیون و 928 هزار سهم به ارزش پایه هر سهم 1500 ریال و 100 درصد سهام شرکت تولید نیروی برق سبز منجیل شامل 300 میلیون سهم به ارزش کل پایه 4 هزار و 900 میلیارد ریال در فرابورس عرضه خواهد شد.

در عین حال مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد با راه اندازی سامانه سرت دیسترو(CERT DISTRO)گواهینامه های سهام به سهامداران به صورت غیر حضوری توزیع شده و پس از مراجعه سهامداران به یکی از 20 دفتر منتخب پیشخوان دولت در سراسر کشور و ثبت تقاضا برای صدور گواهی سهام، مراحل اداری و قانونی در این خصوص انجام شده و در پایان، اطلاعات مورد نیاز برای مراجعه به اینترنت و دریافت برگ سهام از طریق پیامک برای درخواست کنندگان ارسال می شود.

 امروز همچنین می توان به افت بسیار جزئی قیمت طلا و کاهش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد ؛ طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 99 هزار تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 3032 تومان در حال معامله است.

 روز شنبه جو منفی و بعضا مبهمی بر بسیاری از صنایع بورسی حاکم بود. درگروه معدنی 5 نماد افت کرده اند. در این گروه صف خرید و فروش خاصی دیده نمی شود . درگروه محصولات شیمیایی 25 نماد سقوط کرده و 3 نماد نیز در آخرین معاملات منفی شده اند. در این گروه “شتولی” باز هم صف خرید محسوسی را پیش روی خود دیده و صف های فروش نه چندان پر حجمی نیز در برخی نمادهای منفی شکل گرفت است . درگروه فلزات اساسی تنها 6 نماد رشد کرده اند. در این گروه بار دیگر “فولاژ” صف فروش نه چندان ملموسی را تجربه می کند و صف های خرید سبکی نیز در برخی نمادهای مثبت دیده می شود. در بخش مخابرات “اخابر” افت کرده و معاملات متعادلی حکمفرماست. در بخش فنی مهندسی “رتکو” سقوط کرده است. در بخش خودرو تنها 3 نماد در محدوده مثبت قیمتی باقی مانده اند. در این بخش “خزامیا” بالاترین صف فروش را دارد. در بخش شرکت های چند رشته ای 3 نماد منفی بوده و معاملات متعدل است. در گروه بانکی 11 نماد در آخرین معاملات افت ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه معاملات متعادلی حکمفرماست. در گروه سرمایه گذاری 7 نماد رشد کرده اند. در این گروه “وبوعلی” صف فروش نه چندان محسوسی دارد. در بخش محصولات نفتی تنها 2 نماد مثبت بوده اند. در این گروه “شنفت” صف خرید سبکی دارد. در گروه دارویی فقط 7 نماد رشد ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند. در این گروه صف خرید “دجابر” پابرجا مانده است. در معاملات بخش غذایی تنها 4 نماد رشد کرده اند. در این گروه صف های خرید و فروش بسیار سبکی به چشم می خورد. در میان قندی ها تنها 2 نماد در محدوده مثبت معامله شده اند. در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک همه نمادها سقوط کرده اند. در گروه ساختمانی 12 نماد رشد کرده اما 5 نماد از میان آنها در آخرین معاملات وارد محدوده منفی شده اند .در این گروه صف های خرید و فروش قابل ذکری به چشم نمی خورد و تنها در برخی نمادها، صف های سبکی شکل گرفته است.در این میان در گروه سیمانی تنها 2 نماد رشد ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند. در این گروه صف های فروش نه چندان ملموسی در بعضی از نمادهای منفی شکل گرفته است.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 405 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد “ستران” و”وبملت” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 123 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”بمپنا” و”ثشرق” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*