خانه / بورس و سهام / عوارض صادرات سنگ آهن فعلا منتفی شد

عوارض صادرات سنگ آهن فعلا منتفی شد

در حالی که قرار بود دولت از ابتدای سال جاری از صادرات سنگ آهن عوارض بگیرد که براساس تازه‌ترین اخبار منتشر شده این تصمیم فعلا منتفی شده و به این ترتیب سنگ آهن ایران دست کم تا پایان سال جاری می‌تواند بدون پرداخت عوارض از کشور صادر شود.

ایسنا ، اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن را می‌توان جنجالی‌ترین تصمیم دولت یازدهم در حوزه معدن و صنایع معدنی از ابتدای روی کار‌ آمدنش تاکنون دانست. تصمیمی که باعث شد اخبار و گزارش‌های زیادی درباره صنعت سنگ آهن که توانست در سال گذشته در صدر فهرست کالاهای صادرات غیرنفتی کشور قرار بگیرد منتشر شود.

دولت قصد داشت از ابتدای سال جاری از صادرات سنگ آهن دانه‌بندی کشور با هدف تشویق به فراوری این محصول در داخل عوارض بگیرد. در ابتدا قرار بود از صادرات سنگ آهن دانه بندی عوارض 20 درصدی اخذ شده و این رقم طی سال‌های آینده به صورت پلکانی افزایش یابد و از سوی دیگر عوارض صادرات گندله نیز کاهش یابد. با این حال بعدا وزیر صنعت طی نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهوری خواستار اعمال عوارض 30 درصدی روی صادرات سنگ آهن خام شد.

اما در حالی همه چیز برای اعمال عوارض روی صادرات سنگ آهن آماده شده بود و حتی فعالان صنعت سنگ آهن نیز تقریبا از به نتیجه رسیدن تلاشهای خود برای تعویق انداختن تصمیم دولت ناامید شده بودند که ورق در شورای اقتصاد برگشت و درنهایت قرار شد اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن دست کم تا پایان سال جاری به تعویق بیفتد.

آنطور که اعلام شده اصلی‌ترین دلیل به تعویق افتادن عوارض صادرات سنگ آهن رکود شدید در بازار جهانی سنگ آهن و افت شدید قیمت این محصول بوده است. قیمت جهانی سنگ آهن از چندین ماه گذشته تاکنون به شدت افت کرده و همین عامل باعث شده تا بسیاری از معادن سنگ آهن ایران به ویژه معادن بخش خصوصی در آستانه تعطیلی قرار بگیرند.

در نشست چندی پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت با فعالان بخش معدن، قرار شد تا وضع هرگونه عوارض بر روی صادرات مواد معدنی تا پایان سال جاری به حالت تعلیق درآید.

در همین حال رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران نیز در تازه‌ترین اظهارات خود از منتفی شدن اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن خبر داد. به گفته وی براساس نتایج جلسات برگزار شده اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن تا انتهای سال جاری منتفی شده است.

اما منتفی شدن عوارض صادرات باعث تنها یکی از دغدغه‌های صنعت سنگ آهن ایران در ماه‌های اخیر برطرف شود. مهمترین دغدغه این صنعت افت شدید قیمت جهانی و رکود کم‌سابقه در بازار جهانی سنگ آهن است.

به گزارش ایسنا چندی پیش نیز خبرگزاری رویترز در گزارشی مفصل با اشاره به مشکلات ایجاد شده در صادرات سنگ آهن ایران ادعا کرد که کاهش شدید قیمت جهانی سنگ آهن باعث تعطیلی نیمی از معادن سنگ آهن متعلق به بخش خصوصی در ایران شده است.

طبق آنچه این خبرگزاری اعلام کرده صادرات سنگ آهن ایران در ژوئن 2014 به پایین‌ترین سطح طی نزدیک به دو سال اخیر رسیده است. انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران هم خبر داده که صادرات سنگ آهن ایران در ماه ژوئن با حدود 30 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه در سال قبل مواجه شده و به 1.2 میلیون تن رسید که پایین‌ترین رقم از سپتامبر 2012 تاکنون است.

افت صادرات سنگ آهن ایران باعث شده تا رقبا نیم نگاهی هم به گرفتن سهم ایران در بازار چین بیندازند. ایران چهارمین تامین کننده بزرگ سنگ آهن چین در سال گذشته بود و سال قبل 22.4 میلیون تن سنگ آهن به چین صادر کرد این در حالی است که استرالیا با صادرات 417 میلیون تن سنگ آهن به چین در صدر قرار گرفت.

براساس آمارهای گمرک چین صادرات سنگ آهن ایران به چین در ماه ژوئن امسال به کمتر از نصف صادرات ماه می (2.5 میلیون تن) رسید و این میزان صادرات حتی از صادرات ماه آوریل (3.2 میلیون تن) نیز کمتر است.

سنگ آهن در بین کالاهای صنعتی با بیشترین میزان افت قیمت مواجه شده؛ به طوری که امسال قیمت سنگ آهن بیش از 25 درصد کاهش یافته است. نظرسنجی انجام شده از سوی خبرگزاری رویترز در اوایل ماه جولای نشان داد که برخی تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند قیمتها در سال آینده به دنبال بهره‌برداری از طرح‌های توسعه سنگ‌آهن در جهان و ادامه رشد کند اقتصادی چین به کمتر از 80 دلار نیز کاهش خواهد رسید.

تازه‌ترین آمار منتشر شده از سوی گمرک ایران حاکی از آن است که در سه ماهه نخست سال جاری بیش از چهار میلیون و 80 هزار تن سنگ آهن هماتیت دانه‌بندی با خلوص آهن کمتر از 40 درصد به ارزش 284.1 میلیون دلار از کشور صادر شد که این میزان صادرات از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 16 و 3.24 درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش یافته است.

اما در خرداد ماه امسال اوضاع صادرات سنگ آهن بدتر هم بوده؛ به طوری که در سومین ماه فصل بهار صادرات سنگ آهن ایران از نظر وزنی و ارزشی در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل به ترتیب 28.66 و 23.34 درصد کاهش یافت. در خرداد ماه بیش از یک میلیون و 197 هزار تن سنگ آهن هماتیت دانه بندی با خلوص آهن کمتر از 40 درصد به ارزش 85.2 میلیون دلار از کشور صادر شد.

سنگ‌آهن که در سال گذشته توانسته بود برای نخستین بار صدرنشین فهرست کالاهای صادرات غیرنفتی ایران شود، امسال به دلیل عواملی مانند کاهش قیمت جهانی و موضوع عوارض صادرات این عنوان را از دست داده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*