خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس – چهارشنبه ۲۱ آبان

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس – چهارشنبه ۲۱ آبان

شاخص کل بورس امروز ۱۱۸ واحد افت کرد و به رقم ۷۶،۵۸۹ واحد رسید . نماد وبانک با ۲۹ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وپاسار با ۵۲ واحد و وغدیر با ۳۵ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به ۳٫۱۰۳ میلیارد ریال رسید که نماد فخاس۲ با ۳۸۲  میلیارد ریال بیشترین ارزش معامله را از آن خود کرد .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشت و به رقم ۸۶۶ واحد رسید . نماد های پترول  و  شپاس بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای مارون و میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند.

ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱٫۶۸۲ میلیارد ریال رسید .پرشیا۲ با ۳۹۸ میلیارد ریال بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

عبدالناصر همتی در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها ، در خصوص کاهش نرخ سود بانکی متناسب با سیر نزولی تورم در ماه‌های جاری اظهار داشت: شاخص مدنظر برای تنظیم نرخ سود بانکی تورم میانگین است و همچنین تورم مورد انتظار برای یکسال آینده در نظر گرفته می‌شود . وی در واکنش به این نکته که نرخ تورم مورد انتظار برای یکسال آینده ۱۵ درصد برآورد شده است، گفت: اگر بانک مرکزی در ارزیابی‌های کارشناسی خود تورم یکسال آینده را ۱۵ درصد برآورد کرده است، می‌تواند پیشنهاد خود را متناسب با این نرخ به شورای پول و اعتبار ارائه کند . مدیرعامل بانک ملی گفت: بنده معتقدم هنوز میانگین نرخ تورم در حدی نیست که شورای پول و اعتبار بخواهد نرخ سود بانکی را بازنگری کند، باید مطمئن شویم که تا یکسال آینده نرخ تورم کمتر از ۱۸ درصد خواهد بود تا امکان کاهش نرخ سود بانکی ایجاد شود.

مهم ترین اخبار سیاسی

نهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای نیز دیروز (سه‌شنبه) ۲۰ آبان ماه به ریاست ظریف و اشتون و با حضور هیأت‌های مذاکره کننده ایران و شش کشور در مسقط برگزار شد.وزیر امور خارجه کشورمان و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بعد از سه روز مذاکره فشرده و حساس در مسقط امروز به تهران بازگشتند.سید عباس عراقچی بعد از این رایزنی‌ها در جمع خبرنگاران گفت: از آنجا که همه موضوعات به نوعی به هم گره خورده، این کار را سخت‌تر می‌کند و اینکه ما تا سوم آذرماه بتوانیم به نتیجه برسیم کار دشواری است، فرصت کم است، اما ناامید نیستیم.معاون وزیر خارجه کشورمان همچنین عنوان کرد: احتمال دارد در کلان قضیه به توافق برسیم و نمی‌توان گفت پیشرفت یا پسرفتی در مذاکرات داشتیم.عضو ارشد تیم مذاکره کننده همچنین در گفت‌وگویی دیگر با بیان اینکه پیشنهادها و ایده‌هایی که به خصوص از طرف ایران ارائه شده، ظرفیت رسیدن به راه‌حل مورد قبول را دارد، گفت: تا آخرین لحظه پشت میز مذاکره هستیم و معتقدیم رسیدن به تفاهم تا قبل از ۳ آذر شدنی است.

همچنین، یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان پس از پایان این مذاکرات در نشستی خبری خاطرنشان کرد: باید بگویم که در مذاکرات عمان تبادل آرا و رسیدن به یک فهم مشترک برای آماده سازی عناصر مهم توافقنامه مورد انتظار بررسی شد و مذاکرات در مسقط برای اتخاذ تصمیمات نبوده است.وی افزود: ما معتقدیم که نباید این فرصت ها را از دست بدهیم و نباید از اصول و اهداف آن دست برداریم. برخی از مشکلات و اختلافات وجود دارد اما امکان رسیدن به راه حل و توافق وجود دارد و مطمئن هستیم که طرفین بر حصول نتیجه تاکید دارند.البته ، وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سؤالی پیرامون پیشرفت مذاکرات گفت: “باید تا هفته بعد صبر کنید.”

در مورد احتمال تمدید مذاکرات ، دولت عمان خبر داد که طرفین مذاکرات آمده هستند تا حضورشان را در مسقط تمدید کنند تا بتوانند برای حل اختلافات راه حلی پیدا کنند. مذاکرات مدیران سیاسی ایران و گروه ۱+۵ در حالی از امروز در شهر مسقط عمان آغاز می‌شود که طرفین برای رسیدن به توافق جامع تنها تا روز سوم آذر زمان دارند.

و اما بشنویم از قرارداد جدید برای ساخت دو نیروگاه اتمی با مشارکت طرف روس، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان که در روسیه به سر می‌برد، گفت: در این سفر قراردادی برای ساخت دو نیروگاه اتمی با مشارکت طرف روس امضا می شود.علی‌اکبر صالحی با بیان اینکه تولید ۲۰ هزار مگاوات برق اتمی از تکالیفی است که مجلس شورای اسلامی برای دولت قرار داده است گفت: این دو نیروگاه به منظور تامین صرفه جویی در سرمایه‌گذاری در استان بوشهر احداث خواهد شد.

در حوزه داخلی ، رئیس‌جمهور در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی احمدی‌دانش‌آشتیانی” را به عنوان چهارمین وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری و جهت اخذ رأی اعتماد به مجلس معرفی کرد. ایشان معاون دکتر معین  در زمان وزاتشان در دولت اصلاحات می باشند.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه تجهیزاتی در خبری شنیدیم که برنامه ساخت ۵ نیروگاه اتمی در بوشهر آغاز شده است ، خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد: ایران و روسیه توافقنامه‎ای در زمینه ساخت دو نیروگاه اتمی جدید به امضا رسانده‎اند توافقنامه ساخت دو نیروگاه جدید اتمی در بوشهر امروز میان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس روس اتم در مسکو امضا شد.

همچنین ، حمید چیت چیان در بغداد در یک گفتگوی تلویزیونی با اشاره به همکاری های وسیع دوکشور در حوزه های مختلف از جمله صنعت برق گفت : درچارچوب تفاهم های صورت گرفته ظرفیت انتقال برق به عراق ۱۴۹۰ مگاوات تعریف شده است و در صورت تفاهم های لازم آمادگی داریم صادرات برق به این کشور را افزایش دهیم . میزان صادرات برق ایران به عراق روزانه ۱۳۰۰ مگاوات به ارزش سالانه حدود یک میلیارد دلار است که از چهار محور آبادان ، اهواز ، کرمانشاه و سر پل ذهاب صورت می گیرد . فاذر و فاراک از جمله نمادهایی بودند که امروز با اقبال خوبی از طرف سهامداران همراه شدند .

در گروه معدنی که  بسیار کم حجم بودند اکثر نمادها معاملات منفی را تجربه کردند ، به نظر می‌رسد با توجه به اینکه بازار سنگ‌آهن در دنیا به رکود کشیده شده دولت تشخیص داده است تا عوارض صادراتی سنگ‌آهن برداشته شود اما معتقدم یک سیاست ۵ تا ۱۰ ساله برای تشویق معدنکاران باید اتخاذ شود.دبیر انجمن فولاد ایران با اشاره به لغو عوارض صادراتی سنگ‌آهن افزود: ما به دنبال تعطیلی کسب و کار سنگ‌آهنی‌ها در کشور نیستیم اما این موضوع که در مقطعی عوارض سنگ‌آهن گذاشته و در زمان دیگر این عوارض لغو می‌شود درست نیست.رسول خلیفه‌سلطان تصریح کرد: تعیین عوارض صادراتی برای سنگ‌آهن منطقی است و در صورتی که سالی ۵ درصد به این عوارض اضافه شود، ظرف ۴ سال عوارض ۲۰ درصدی برای سنگ‌آهن معقول به نظر می‌رسد زیرا در این مدت هم تولیدکننده فرصت ارزیابی و برنامه‌ریزی برای تولید فرآوری خواهد داشت و هم از تولیدات داخل حمایت می‌شود.

در گروه خودرویی و قطعه ساز ، در ابتدای ساعات معاملات اکثر نمادها مثبت و سبز رنگ بودند ولی در ادامه و پایان بازار این عرضه بود که بر تقاضا غلبه کرد و شاهد قرمز رنگ شدن نمادهای این گروه شدیم . در خبری شنیدیم که رنو به دنبال خرید سهام مگاموتور می باشد ، در شرایطی که مسوولان سایپا، مذاکره با رنو برای فروش بخشی از سهام پارس‌خودرو به این شرکت را تایید کرده‌اند، خبر می‌رسد رنویی‌ها به‌دنبال خرید سهام مگاموتور نیز هستند.مگاموتور» شرکتی است که در سال ۱۳۷۲ تاسیس شد و از همان ابتدا، تولید موتور، اکسل و گیربکس گروه خودروسازی سایپا را بر عهده گرفت. این شرکت که هنوز هم به تامین موتور و اکسل و گیربکس برای سایپایی‌ها مشغول است، بیش از ۱۸ زیرمجموعه در شهرهای مختلف کشور دارد و در پروژه پلت‌فرم مشترک X90 نیز مشارکت دارد.

در مورد ورنا ، می گویند فروشنده امروز ورنا صندوق نفت بوده است که فروش های آن نیز به پایان رسیده است.

شرکت زامیاد اعلام کرده است با توجه به شفاف سازی و رفع ابهامات مطرح شده در خصوص برنامه افزایش سرمایه ناشی از تجدید ارزیابی دارائیهای شرکت که همواره مورد تاکید شرکت سایپا به عنوان سهامدار عمده می باشد اعلام کرده است  که شرکت برنامه ای جهت افزایش سرمایه در دستور کار ندارد درصورت هرگونه اتخاذ تصمیم جدید مراتب اطلاع رسانی خواهد شد.

شرکت فنرسازی زر در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲ ریال اعلام نموده است این در حالی است که در پیش بینی قبلی به ازای هر سهم ۲۲ ریال زیان پیش بینی نموده بود شرکت در دوره ۶ مااه خود به ازای هر سهم ۱۰۹ ریال زیان شناسایی نمود . سود عملیاتی شرکت با افزایش ۶۳ درصدی نسبت به گزارش قبل اعلام شده است .

در گروه لبنی و غذایی روند معاملات متعادل بود ، تعدادی مثبت و تعدادی منفی معامله شدند ، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، جزئیات جدیدی از جریمه میلیاردی شرکتهای لبنی در ماجرای واردات شیرخشک و کره را اعلام کرد. دکتر رسول دیناروند اظهارداشت: در مورد خبری مبنی بر جریمه میلیاردی شرکتهای لبنی، خیلی اطلاعات دقیق نداریم که مربوط به چه کاری بوده است. وی ادامه داد: پرونده جریمه شرکتهای لبنی متخلف، مربوط به واردات بوده که در سالهای گذشته رخ داد و به موضوع روغن پالم و قضایای اخیر هیچ ارتباطی نداشته است.

در مورد آزاد شدن  قیمت شیرخام و فرآورده‌های لبنی سال آینده شنیدیم که ، محمد فربد عضو هیأت مدیره صنایع لبنی کشور ، اظهار داشت: صنایع لبنی خواهان آزادسازی قیمت شیر و تمام فرآورده‌های لبنی است اما متأسفانه دامدارها خیلی راغب نیستند این طرح را عملیاتی کنند و این سبب شده این پروسه‌ آزادسازی انجام گیرد . فربد با بیان اینکه یارانه عددی تعیین‌کننده برای مصرف سرانه و افزایش تولید نیست تصریح کرد: باید درآمد بالا رود و گرنه قیمت لبنیات گران نشده و صنایع خواهان افزایش قیمت‌ها نیست زیرا بازار کشش افزایش قیمت‌ها را ندارد

در گروه فلزی ، شرکت ملی صنایع مس ایران تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ ۳۵۰۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۴۳۴۰۰ میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه ۸۴۰۰ میلیارد ریالی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی می باشد . شرکت اعلام نموده است که هدف از این افزایش سرمایه تامین بخشی از منابع مورد نیاز جهت تکمیل طرح های توسعه ای می باشد .

در گروه لیزینگی، تمام نمادها مثبت  بودیکی از دلایل مثبت شدن لیزینگی ها در بازار امروز، عرضه اولیه دیروز هم گروه آنها و بهبود اوضاع گروه خودرویی پس از توافق هسته ای عنوان می شود

در گروه قندی و غذایی امروز شاهد عرضه اولیه نماد قاسم در بازار فرابورس بودیم . ۵ درصد از سهام این شرکت امروز در قیمت ۱۰۰۰ توان عرضه شد . قرار است ۵ درصد باقی مانده در روزهای آینده توسط سهامدار عمده عرضه شود .

با توجه به پیگیری های انجمن صنفی قند و شکر تا دو روز آینده با صدور مجوزهای لازم میزان افزایش نرخ فروش محصولات گروه قندی مشخص خواهد شد . دبیر انجمن صنفی قند و شکر نیوز ضمن بیان مطالب فوق اظهار داشت: انجمن همچنان پیگیر اخذ مجوز افزایش ۳۰ درصدی نرخ فروش محصولات قندی از سوی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است و با توجه به جلسات برگزار شده، تعیین تکلیف میزان افزایش نرخ فروش محصولات قندی تا دو روز آینده مشخص می گردد .

 در گروه ساختمانی در ابتدای ساعات معاملات با افزایش تقاضا و صف خرید همراه بودند ولی در پایان بازار اکثر صف های خرید عرضه شد . وزیر راه‌وشهرسازی در بازدید از نمایشگاه مطبوعات، در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره مهم‌ترین موضوع روز بازار مسکن – آینده قیمت‌ها- اعلام کرد: در حوزه خرید و فروش آپارتمان رکود وجود دارد؛ اما در مقابل، ساخت‌وساز در جریان است و روند عرضه متوقف نشده است؛ بنابراین با احتساب وضعیت موجود، نشانه‌ای از افزایش قیمت مسکن در ماه‌های آتی مشاهده نمی‌شود. عباس آخوندی درباره تصحیح طرح تفصیلی پایتخت در آخرین نشست مشترک با شهردار تهران نیز گفت: مطبوعات با نظارت بر مدیریت‌شهری، بهترین بازو برای تضمین‌ اجرای اصلاحات هستند .

شرکت کرمان طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که در راستای دستورالعمل اجرائی افشای اطلاعات و به منظور حفظ حقوق سهامداران محترم و جلوگیری از انتشاراطلاعات غیر مستند و با توجه به روند افزایشی بهای سهام این شرکت طی روزهای اخیر که عمدتا بر اساس تحلیل بازار از سودآوری شرکت آرین ماهتاب گستر ( سهامی خاص ) یکی از شرکت های سرمایه پذیر است اعلام نموده که سود مورد انتظار از سرمایه گذاری برای سال مالی منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ آن شرکت ، معادل ۳۳,۳۰۰ میلیون ریال پیش بینی و در بودجه سال مالی منتهی به ۹۴/۰۳/۳۱ شرکت منظور شده است .به قرار اطلاع هیچگونه فعالیتی که منجر به تعدیل مثبت سود شرکت یاد شده شود تا این تاریخ محقق نشده است . همچنین هیئت مدیره شرکت هیچگونه برنامه ای برای واگذاری سهام شرکت را ندارد . ضمنا تاکنون درآمد فروش املاک شرکت های زیر مجموعه که بخشی از EPSعملکرد سال مالی منتهی به ۹۴/۰۳/۳۱ را تشکیل می دهد محقق نشده و در نتیجه عملکرد واقعی شرکت در گزارشات سه ماهه طبق اطلاعات منتشره منجر به ۲۸ ریال زیان شده است .

 پرشین تحلیل

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*