خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / دوشنبه ۶ بهمن ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / دوشنبه ۶ بهمن ۹۳

شاخص کل بورس ۹ واحد صعود کرد و به رقم ۶۵،۱۱۴ واحد رسید . نمادهای همراه با ۴۶ واحد ، اخابر با ۳۸ واحد و غگل با ۳۹ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۸۶٫۸ میلیارد تومان رسید که همراه با ۶٫۲ میلیارد تومان دارای بشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ۴ واحد نزول کرد و به رقم ۷۰۸ واحد رسید . نمادهای پترول ، جم و وگردش بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۵۷٫۴ میلیارد تومان رسید که وخاور با ۱٫۲ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار اقتصادی

وزیر امور اقتصادی و دارایی کاهش قیمت نفت را واقعیتی تلخ اعلام کرد و ادامه داد: اقتصادی که وابسته به نفت بود و طی ۸ سال گشته بیشتر به نفت وابسته شد به یک باره با این مشکل رو به رو شد؛ در شش ماهه اول سال نفت را بالای ۱۰۰ دلار فروخته بودیم اما الان به کمتر از ۴۰ دلار هم می رسد ولی از این تهدید و آسیب به عنوان یک امتیاز استفاده می کنیم و این عهد را با دوستان در دولت بسته ایم . وزیر اقتصاد با اعلام اینکه در آینده نزدیک شاهد حذف تحریم ها خواهیم بود، گفت: برای تحقق بانکداری اسلامی باید آزادسازی نظام بانکی از قیود تحمیلی و تسهیلات تکلیفی انجام شود .

در خبری دیگر، صندوق بین‌المللی پول در گزارشی تحلیلی، تاثیر نفت ارزان برجنبه‌های مختلف اقتصاد کشورها را بررسی و تغییرات اقتصاد کشورها را پس از ارزان شدن نفت ارائه کرده است. در این گزارش آمده است که کاهش قیمت نفت، ترازهای داخلی و خارجی کشورهای صادرکننده نفت از جمله اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس را تضعیف کرده است. البته ذخایر عظیم و منابع مالی در دسترس این امکان را برای اغلب صادرکنندگان نفت فراهم آورده است که بتوانند از کاهش شدید هزینه‌های دولت جلوگیری کنند و به این ترتیب، تاثیر کاهش شدید قیمت نفت بر رشد اقتصادی و ثبات مالی خود را در کوتاه‌مدت کاهش دهند، اما صندوق هشدار داده است که صادرکنندگان نفت باید در قبال افت قیمت نفت جانب احتیاط را بگیرند و آن را پدیده‌ای پایدار تصور کنند و برنامه‌های میان‌مدت خود را بر این اساس طرح‌ریزی کنند تا از فرسایش شدید منبع مالی خود پیشگیری کنند و از آینده نسل‌های بعدی خود مطمئن شوند.

 

مهم ترین اخبار سیاسی

 

رئیس جمهور با سفیر اردن دیدار کرد، روحانی در سخنان خود با اشاره به اینکه اردن دارای سابقه تمدنی بسیار کهنی است و همواره بین دو ملت روابط نزدیکی برقرار بوده است، ابراز امیدواری کرد که حضور سفیر جدید اردن در تهران آغازی برای تعمیق مناسبات فیمابین باشد . روحانی گفت: امروز افکارعمومی در سطح جهان ظلم و تجاوزهای رژیم‌صهیونیستی را نه تنها تحمل نمی‌کند، بلکه آن را محکوم می‌کند .

خودداری آمانو از اظهارنظر درباره چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای ایران ، یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفتگو با خبرنگاران از اظهار نظر درباره چشم انداز دستیابی به توافق بین قدرت های جهانی و ایران درباره برنامه هسته ای این کشور تا پایان ماه ژوئن خودداری کرد . آمانو اعلام کرد: «آژانس بین المللی انرژی اتمی همواره تاکید کرده است که راه حل باید از طریق گفتگو به دست بیاید . زمانی که توافق حاصل شود، ما از آن استقبال می کنیم ». وی افزود: «ما با آنها در تماس هستیم. ما در صورتی که لازم و مناسب باشد، کمک ارائه می کنیم ولی ما یکی از طرف های مذاکرات نیستیم ».

در خبری شنیدیم ، وزیر امور خارجه ایران با سرکیسیان رییس جمهور ارمنستان، هویک آبراهامیان نخست وزیر و گالوست ساهاکیان رییس مجلس ملی ارمنستان و همتای ارمنیش دیدار و گفت‌وگو می‌کند . به نقل از رادیو جمهوری ارمنستان محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز برای سفری دو روزه به دعوت ادوارد نعلبندیان، همتای ارمنی وی به ایروان می رود .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان کاهش یافت ، بر این اساس مس به قیمت ۵۵۸۱ دلار، آلومنیوم ۱۸۳۰ دلار ، روی ۲۱۰۶ دلار و سرب ۱۸۳۱ دلار برای هر تن معامله شدند .

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

 

در گروه ساختمانی، ثاباد و ثباغ بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص دادند . ثباغ با افزایش تقاضا همراه شد و به قیمت ۲۴۵ تومان رسید .

شرکت سخت آژند در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲۰۴ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۵ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۳ ماهه خود به ازای هر سهم ۷ ریال زیان شناسایی کرد . همچنین شرکت اعلام نموده است که  به استناد بیانیه عرضه سهام شرکت سرمایه گذاری اعتصام (سهامی عام) مورخ ۲۳/۰۹/۱۳۹۳ توسط بازار سوم فرابورس ، شرکت سخت آژند جهت ساماندهی سرمایه گذاری شرکتهای تابعه ، بر اساس تصمیم هیئت مدیره و با نظر گرفتن صرفه و صلاح شرکت در تاریخ  ۲۱/۱۰/۱۳۹۳ اقدام به خرید  ۱۸،۰۶۰،۰۰۰ سهم معادل ۹۰٫۳درصد از سهام عرضه شده به مبلغ  ۲۵،۴۰۳،۸۴۶،۱۶۰ ریال بصورت مدیریتی نموده ، تا پس از اصلاح ساختار نسبت به  فروش بخشی عمده از سهام با حداقل ۲۰% ارزش افزوده اقدام نماید . لذا افزایش درآمد حاصل از سرمایه گذاریها ناشی از پیش بینی فروش ۱۷،۰۰۰،۰۰۰ سهم مزبور به ارزش هر سهم ۱،۶۴۲ ریال می باشد.

ثاباددر نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال به مبلغ ۲۰۰ میلیاردریال برساند که این افزایش سرمایه ۵۰ میلیارد ریالی ( معادا ۳۳ درصد ) مبلغ ۳۱ میلیارد ریال آن از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی و مابقی آن به مبلغ ۱۹ میلیارد ریال از محل سود انباشته می باشد ضمنا شرکت موضوع این افزایش سرمایه را اصلاح ساختار مالی اعلام نموده است .

ثشاهد در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۰۳/۳۱ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۳۰۴ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تغییر همراه بوده است شرکت در ۶ ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم ۲۲ ریال سود کنار بگذارد و ۷ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

وآذر  طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که با توجه به بروز برخی شایعات در بازار سرمایه در خصوص فروش برخی زمین های تحت تملک شرکت و تعدیل حاصل از آن ضمن ، رد شایعات فوق به اطلاع می رساند در مقطع کنونی هیچگونه تغییری در آخرین EPS پیش بینی شده این شرکت برای سال مالی جاری وجود ندارد در صورت هر گونه تغییر مراتب اطلاع رسانی خواهد شد .

رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی درباره‌ی آخرین وضعیت بررسی وام ۸۰ میلیونی در شورای پول و اعتبار تاکید کرد: در مورد این موضوع هنوز گزارشی به شورای پول و اعتبار داده نشده و ممکن است در آینده نزدیک این اقدام انجام شود . رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر این‌که این بانک برای تامین مالی بازار سرمایه ورود نخواهد کرد، اعلام کرد که گزارش وام مسکن ۸۰ میلیونی هنوز به شورای پول و اعتبار ارائه نشده است .
در گروه فولادی و فلزی، شاهد معاملات کم حجم و قرمز رنگ در اکثر نمادها بودیم . فسپا سود هر سهم شرکت را بر اساس عملکرد  ۹ ماهه منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ ، مبلغ ۳۳۴ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۳۴ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود موفق شد به ازای هر سهم ۲۵۶ ریال سود کنار بگذارد و ۷۷ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . شرکت اعلام نموده است که کاهش مقدار فروش در کالاهای دارای سود مطلوب و افزایش قیمت تمام شده فروش به دلیل عدم تامین مواد اولیه از طرف تولید کنندگان داخلی و خرید از بازار آراد نهایتا” باعث کاهش ۳۲ درصد سود ناویژه  و ۳۵در صد سود ویژه گردیده است.

این روزها سیر کاهشی قیمت‌ها در بازار فولاد مسیر تازه‌ای را در پیش گرفته است . در حالی که با نزدیک شدن به پایان سال این انتظار وجود داشت که حجم معاملات اندکی بهبود یافته و از این طریق تا حدودی جلوی افت روزشمار قیمت محصولات فولادی گرفته شود، اما نه‌تنها تقاضای ورودی به بازار افزایش نیافته بلکه نیاز به تامین نقدینگی واحدهای تولیدی و رکود عمیق دادوستدها چاره‌ای جز تداوم و شدت یافتن این سیر نزولی در بازار آهن و بورس کالا باقی نگذاشته است روز گذشته قیمت میلگرد فولاد نیشابور با کاهش ۵۰ تومانی به کیلویی ۱۶۲۰ تومان درب کارخانه و ۱۶۸۰ تومان در بازار تهران رسید. نرخ پیشنهادی برخی تولیدکنندگان شمش هم با کاهش ۵ تا ۱۰ تومانی همراه شد و میلگرد نوردکاران بخش خصوصی نیز در بازه‌های گوناگونی با افت نرخ راهی بازار فروش شد

خبری شنیدیم در مورد ایجاد مرکز توانمندسازی صنعت فولاد، دستیابی به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در برنامه چشم‌انداز ۱۴۰۴ و وجود برنامه‌های توسعه​ای فولاد در سراسر کشور از یک طرف و بروز برخی مشکلات در سال​های اخیر از سوی دیگر، سبب ایجاد عزم جمعی به منظور تشکیل مرکز توانمندسازی صنعت فولاد کشور برای تامین، ساخت تجهیزات و ماشین​آلات صنعت فولاد کشور شده است. تاکنون فعالیت‌ها و تلاش‌های زیادی در جهت ساخت داخلی این تجهیزات و ماشین‌آلات صورت گرفته است که از آن جمله می​توان به برخی اقدامات واحدهای تحقیق و توسعه و خصوصا واحد بومی‌سازی (ساخت داخل) تجهیزات و قطعات توسط تولیدکنندگان اصلی فولاد در ایران نظیر شرکت فولاد خوزستان، فولاد مبارکه و ذوب‌آهن اصفهان و حتی شرکت‌های کوچک‌تر و بخش خصوصی اشاره کرد که دارای دستاوردهای زیادی بوده‌اند ولی به دلیل نبود یک مدیریت واحد در این حوزه، عمده این فعالیت‌ها به‌صورت جزیره‌ای انجام شده که در مجموع نتوانسته است پاسخگوی نیاز صنعت فولاد کشور باشد.

در گروه پتروشیمی، شاراک طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که با توجه به عملکرد ۹ ماهه منتهی به ۹۳/۰۹/۹۳ و بررسی های انجام شده ، پیش بینی درآمد هر سهم منتهی به ۲۹ اسفند ۹۳ شرکت حدود ۱۵ درصد کاهش می یاید که اطلاعات تکمیلی متعاقبا اطلاع رسانی می گردد .

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۳/۰۶/۲۹  افزایش سرمایۀ تاپیکو از مبلغ ۲۹,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۴۳,۵۰۰,۰۰۰ میلیون ریال ( از محل سود انباشته مبلغ ۱۴۵۰۰۰۰۰ میلیون ریال ، ) در تاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۰۴ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

طی روزهای اخیر نظاره‌گر وقوع برخی رویدادها در جامعه جهانی بودیم که از جمله مهم‌ترین‌ آنها می‌توان به مرگ پادشاه عربستان سعودی اشاره کرد که برخی از تحلیلگران در پی این رخداد اعلام کردند که شاید بتوان شاهد تحولات چشمگیری در روند قیمتی بهای نفت بود؛ اما آنچه در واقعیت اتفاق افتاد همراستا با این‌گونه پیش‌بینی‌ها نبود .در آخرین معاملات انجام شده در بازارهای جهانی بهای نفت خام آمریکا (WTI) با حدود ۵۵/۱ درصد کاهش به نسبت روز قبل به حدود ۴۵ دلار و ۵۹ سنت رسید؛ در حالی که بهای نفت خام برنت با ۵۶/۰ درصد افزایش به مرز ۴۸ دلار و ۷۹ سنت نزدیک شد.

در گروه خودرویی و قطعه ساز، خودرو در حدود ۱۵ میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت ۲۴۳ تومان رسید .

خپویش در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۳۰۹۶ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۶ درصدی گزارش شده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۳۰۲ ریال سود کنار بگذارد و ۷۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. ضمنا شرکت توضیحاتی را به شرح ذیل ارائه نموده است :

۱ افزایش ۳۱درصدی فروش ناشی ازتغییر در ترکیب و حجم فروش و قیمت محصولات تولیدی که به طبع افزایش حجم تولید خودروسازان بوده است .

۲ افزایش بهای تمام شده کالای فروش رفته به دلیل افزایش بهای مواد اولیه خارجی که عمدتا ناشی از افزایش نرخ دلار می باشد .

۳-افزایش هزینه های اداری و فروش ناشی از افزایش نیروی انسانی و سایر هزینه های مرتبط متناسب با افزایش حجم فروش می باشد.

واردکنندگان خودرو در حالی به ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت رفتند که طی آن، متعهد به مدیریت صحیح بازار چه از جنبه تامین نیاز مشتریان و چه از لحاظ تعیین قیمت‌های عادله، شدند. آن‌طور که مجتبی خسروتاج قائم‌مقام وزیر «صنعت، معدن و تجارت» اعلام کرده، موارد مورد بحث میان وزارت صنعت و واردکنندگان، حول چند محور اصلی از جمله «قیمت‌گذاری منطقی»، «ارائه خدمات پس از فروش مناسب» و «تامین نیاز بازار» بوده و آنها (واردکننده‌ها) بابت اجرای هر سه مورد مذکور، تعهدات لازم را به مسوولان داده‌اند. به گفته وی، اولین موضوع مورد مذاکره با واردکنندگان، تامین بازار و ارائه تضمین مناسب در این زمینه بود؛ به نحوی که واردکنندگان متعهد شدند با اجرای این مصوبه، نیاز بازار را تامین کنند .

در گروه حمل و نقلی، حتاید و حپترو سبز رنگ بودند ، سایر نمادها معاملات قرمز رنگ و کم حجمی را تجربه کردند .

در خبری مربوط به این گروه شنیدیم ، عملیات اجرایی بخش نخست فاز ۳ طرح توسعه بندر شهید رجایی همزمان با دهه فجر با حضور معاون اول رئیس‌جمهور آغاز می‌شود .به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، فاز سوم طرح توسعه بندر شهید رجایی که شامل احداث ۱۵۰۰ متر اسکله، ۵ میلیون مترمکعب لایروبی و احداث ۵۵ هکتار محوطه کانتینری است، نیازمند ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری است.  عملیات اجرایی بخش نخست فاز ۳ شامل ۴۴۲ متر ساخت اسکله به عمق ۱۶ متر و لایروبی یک میلیون و ۶۵۰ هزار مترمکعب لایروبی غرب حوضچه سوم این بندر است قرار است طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، این طرح با سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیون دلاری بخش خصوصی در مدت ۱۸ ماه اجرایی می‌شود.  با اجرای کامل فاز ۳ بندر شهید رجایی ظرفیت تخلیه و بارگیری این بندر به ۸ میلیون TEU افزایش می‌یابد .

سایر نمادها :

پکرمان در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ ۸۳۳ میلیارد ریال به مبلغ ۱۹۳۳ میلیاردریال برساند که این افزایش سرمایه ۱۱۰۰ میلیارد ریالی ( معادا ۱۳۲ درصد ) از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده می باشد .


غبهنوش در جدیدترین گزارش ۹۳ سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۰۸۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت ببدون تغییر همراه بوده است  شرکت در دوره ۹ ماهه خودتوانست به ازای هر سهم ۷۹۵ ریال سود محقق کند و ۷۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

کطبس شفاف سازی کرد شرکت طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که اخبار منتشره در خصوص ابطال اساسنامه شرکت زغالسنگ طبس توسط دیوان عدالت اداری ارتباط و مداخله ای با فعالیت و مدیریت شرکت زغالسنگ نگین طبس ندارد .

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*