خانه / بورس و سهام / آینده روشن‌بازار سهام

آینده روشن‌بازار سهام

هاشم باروتی
پس از کسب رای اعتماد وزرای اقتصادی پیشنهادی آقای روحانی، بازار در واکنش به این رویداد رشد قابل توجهی داشت و حتی توانست از کانال 60‌هزارواحدی عبور کند. اما در سه روز گذشته شاهد یک روند اصلاحی در بازار سرمایه هستیم که نتیجه آن شاخص‌های منفی در روزهای اخیر است.
یکی از دلایل افت شاخص‌ها و قیمت‌ها در روزهای اخیر تامین نقدینگی برای خرید سهام عرضه اولیه پتروشیمی جم است که سبب تشکیل صف‌های فروش با حجم بالا شده است. از سوی دیگر یکی از دلایل ریزش نمادهای بانکی ذخیره 1/5 ‌درصدی درباره ضمانت صندوق‌های سپرده بانک‌هاست که روی بانک‌ها تاثیر قابل توجهی داشته و سبب افزایش عرضه در آن‌ها شده است.
بعضی از سهام هم در ماه‌های اخیر رشد خود را کرده‌اند و در حال حاضر به فاز استراحت رفته و دوران استراحت و اصلاح قیمت و تعدیل را پشت سر می‌گذارند که برای مثال می‌توان شرکت‌های سرمایه‌گذاری، سیمانی‌ها، کشت و صنعتی‌ها را ذکر کرد. بنابراین با توجه به این‌که بازی بین گروه‌ها تغییر می‌کند، این روزها گروه‌ها و نمادهایی که دوران رشد خود را پشت سر گذاشته‌اند، وارد دوران تعدیل شده‌اند و گروه‌های دیگر جای آن‌ها را می‌گیرند و وارد بازی می‌شوند که برای نمونه خودرویی‌ها را می‌توان از گروه‌های پیشروی این روزها عنوان کرد که پس از دوران رکود اکنون وارد گود شده‌اند و جزو بازیگران اصلی بازارند.
بنابراین این روند اصلاحی و دوران تعدیل استراحت بعضی گروه‌های پیشروی اخیر و در نتیجه ورود شاخص‌ها به فاز استراحت یک روند طبیعی است و به نظر می‌رسد با گذر زمان بازار روند طبیعی‌تری هم پیدا کند.
از سوی دیگر تحولات در مدیریت بعضی شرکت‌های سرمایه‌گذاری، حقوقی‌های بازار سرمایه، شرکت‌های دولتی، نیمه‌خصوصی و خصوصی در نتیجه تحولات و تغییرات در راس وزارتخانه‌های اقتصادی دولت یازدهم یکی دیگر از دلایل افت دو سه روز اخیر بورس است که به نظر می‌رسد تا مشخص شدن مدیران این بخش‌ها و دیگر بخش‌های اقتصادی کشور و مشخص شدن برنامه‌ها، استراتژی‌ها و اهداف مدیران جدید شاهد تاثیرگذاری این تحولات بر بازار سرمایه باشیم. بنابراین در حال حاضر باید به این شرکت‌ها و مدیران جدید فرصت داد تا با معلوم شدن تفکرات مدیران جدید، نگاه این شرکت‌ها هم مشخص شود و باید ریسک‌های درونی ناشی از این تغییرات مدیریتی را پذیرفت و به مدیران فرصت داد تا با گذر زمان وضع واقعی و طبیعی و عملکرد مشخص شود و مورد ارزیابی قرار گیرند.
عرضه پتروشیمی جم در هفته آینده و کشف قیمت مناسب آن هم به تعادل کنونی بازار بیشتر از پیش دامن زده و علاوه بر این‌ ممکن است شاهد فشار عرضه و فروش در بسیاری از نمادها و گروه‌ها برای تامین نقدینگی برای خرید جم و پس از عرضه پتروشیمی جم به دلیل حجم بالای این سهام مذکور شاهد روند اصلاحی و استراحت بیشتر شاخص و بازار باشیم، که این روند یک روند طبیعی است و به نظر می‌رسد یک تا دو ماه دیگر بازار و شاخص‌ها به دور صعودی بازگردند و با رونق و افزایش تقاضا در نمادهایی که اکنون در حال استراحت و اصلاح و تعدیل قیمت هستند، روند افزایشی را در این گروه‌ها ببینیم.
با توجه به موارد ذکرشده می‌توان گفت در حال حاضر شرایط بازار نگران‌کننده نیست و طبیعی است و با روی کار آمدن دولت یازدهم و افکار توسعه‌محور دولت جدید، انتظار می‌رود در روزهای پیش‌رو ریسک سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی پایین آمده و عملا فتح بابی درباره گفت‌وگو با جهان و قدرت‌های جهانی صورت گیرد و شاهد حضور و مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی و اروپایی در عرصه اقتصاد کشور باشیم که نتیجه آن رونق صنایع و تولید و اقتصاد کشور و بازار سرمایه است و با ورود سرمایه‌گذاران به کشور می‌توان به بازگشت رونق و تعدیل مثبت قابل توجه نمادهای بانکی امیدوار بود و حتی رشد 50‌درصدی را در مدت‌زمان کوتاه برای بانکی‌ها پیش‌بینی کرد.
در پایان با توجه به توسعه‌محور بودن تفکرات و دیدگا‌ه‌های تیم اقتصادی جدید کشور و دولت یازدهم، آینده مثبت و خوبی برای بازار سهام پیش‌بینی می‌شود و به نظر می‌رسد آینده بازار سهام، آینده بسیار روشن‌تر و بهتری نسبت به سایر بازارهای موازی بازار سرمایه، مانند مسکن، طلا، سکه و ارز باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*