گزارش امروز بازار بورس و فرابورس/ سخنی کوتاه با معاون جدید رییس

0
شاخص بورس در معاملات روز جاری با افتی ۲۰۶ واحدی اولین تجربه سقوط خود پس از حضور دوباره در بازار سرمایه را مشاهده کرد، مدار ۲۷ هزار واحدی جایگاهی بود که شاخص بورس در دومین حضور خود در بازار سرمایه به آن رسید.
با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه ۹۳٫۱۲٫۰۶ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۴۵۰ واحد افت به رقم ۴۷۴۳۹ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۶۶ واحد کاهش عدد ۱۲۴۲۹۵ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲۰۶ واحد افت به رقم ۲۷۸۹۷ واحد رسید.

همچنین در این روز “همراه” با ۲۲ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فولاد” با ۶۹ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۲۰ واحد افت به رقم ۷۱۶ واحد رسید.

در این شرایط امروز “جم” با ۱ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “بمپنا” با ۰٫۳۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۰۸۹ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۵۴۵ میلیارد ریال رسید.

شاخص بورس در معاملات روز جاری با افتی ۲۰۶ واحدی اولین تجربه سقوط خود پس از حضور دوباره در بازار سرمایه را مشاهده کرد، مدار ۲۷ هزار واحدی جایگاهی بود که شاخص بورس در دومین حضور خود در بازار سرمایه به آن رسید.

بنابر گزارش بورس نیوز، شاید مهمترین اتفاقات امروز بورس را مربوط به خود سازمان بورس بدانیم نه بازار چراکه در معاملات روز جاری سرانجام خانه تکانی فطانت آغاز شد و اولین معاون جدید فطانت برای بدرقه دکتر عربی وارد سازمان بورس شد، اما این بار فردی که سکان اداره معاونت نظارت بر ناشران بورسی را به دست گرفت برای اهالی بورس نام آشنا است. امیری معاونت مالی و اقتصادی سایپا وارد ملاصدرا شد تا از این پس او مسئولیت خطیر نظارت بر ناشران بورسی را بر عهده بگیرد. اداره ای که در دوران مدیریت گذشته سازمان بورس بیشترین انتقادات و نا رضایتی ها را از سوی بازار سرمایه از آن خود کرد که عمده آنها حول موضوع تصمیمات سلیقه ای می گشت. حال باید دید که با حضور امیری آیا تغییر رویه مشخصی را در نحوه برخورد یکسان با تمامی شرکت های بورسی شاهد خواهیم بود؟ آیا نظارت مجدداٌ جایگزین دخالت خواهد شد؟ امیدواریم که اینگونه شود.

اما سخنی کوتاه با معاون جدید نظارت بر ناشران بورس: در حال حاضر مهمترین و اصلی ترین اشکال وارده به اداره شما یک موضوع است و آن عقب ماندن کارشناسان آن اداره نسبت به کارشناسان و سرمایه گذاران بازار سهام است. آنگونه که طی این چند سال درک و سطح آگاهی اهالی بازار افزایش یافته اما متأسفانه این موضوع در آن اداره معظم رخ نداده است و این موضوع با بررسی گزارشات گذشته شرکت های بورسی و نتیجه عملکرد پایانی آنها کاملاٌ مشخص است. متأسفانه دور خوردن کارشناسان آن واحد از مدیران وکارشناسان مالی شرکت ها به ضرر سهامداران و خود بازار سرمایه تمام شده است.

لطفاً این مشکل را جدی بگیرد اما دیگر واحدی که هنوز از تغییر رسمی مدیر آن خبری منتشر نشده و تنها در حد شایعه و گمانه زنی است، تغییر مدیر کل روابط عمومی سازمان بورس است. ظاهراٌ سعید مستشار هم قرار است جای خود را به دیگری بسپارد. هنوز این خبر تأیید رسمی نشده و ما هم نمی توانیم فعلاً اظهار نظری در این خصوص داشته باشیم لذا تا مشخص شدن صحت و سقم خبر صبر می کنیم. هرچند که در خصوص فعالیت های این واحد نیز حرف ها و پیشنهاداتی داریم.

فعلاً آنگونه که مشخص است ظاهراً گروه معاونان و مشاوران جدید آقای رییس اغلب از بدنه صنعت خودروسازی هستند، صنعتی که قبل از رسیدن کار بورس به این شرایطی که شاهد آن هستیم به عنوان لیدر بازار سرمایه شناخته می شد، امیدواریم معاونان خودرویی آقای رییس با شناسایی اشکالات فنی موجود موتور محرک بازار سرمایه را با نیش استارت خود روشن نمایند.

بازار سرمایه امروز نیز همانند روز گذشته روند قابل قبول و دلچسبی نداشت هنوز اهالی تالار هیچ واکنشی به گزارشات منتشر شده شرکت ها نداده اند، گزارشاتی که اکثراً با رشد سودآوری همراه بوده اند. البته در خصوص آن در خبر روز گذشته مفصلاً صحبت کردیم اما جای امیدواری دارد که حداقل این گزارشات پتانسیل آتی بورس را تقویت می نماید و با کوچکترین جرقه ای تب خرید سهام و رشد قیمت می تواند داغ شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ