خانه / بورس و سهام / قیمت سنگ آهن آزاد شد

قیمت سنگ آهن آزاد شد

هفته گذشته طی جلسه ای که با حضور مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، نمایندگانی از سازمان توسعه تجارت ایران و جمعی دیگر از مسئولان برگزار شد، مقرر گردید تا از این پس قیمت سنگ آهن در بورس کالا و براساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین گردد.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران عنوان کرد: با توجه به تصمیمات این جلسه، نرخ این محصول آزاد شده و از این پس قیمت سنگ آهن به واسطه نظام عرضه و تقاضا در بورس کالا تعیین می شود.

مهرداد اکبریان ادامه داد: بیش از یکسال و نیم بود که موضوع دریافت عوارض از شرکت های سنگ آهنی در مجلس شورای اسلامی مطرح می شد. حال آنکه با تصویب این طرح، شرکت های مذکور نیز درصدد آزادسازی قیمت فروش محصولات خود برآمدند. چراکه با شرایط فعلی، شرکت های سنگ آهنی کشور علاوه بر پرداخت هزینه های فزآینده، محصولات خود را نیز با قیمتی پایین از قیمت های جهانی به شرکت های فولادی می فروشند و این امر به هیچ وجه منطقی نیست.

این مقام مسئول پیرامون قطعی شدن طرح آزاد سازی قیمت سنگ آهن گفت: طرح مذکور در جلسه ای میان مسئولان این صنعت و دولتمردان نهایی شد و به قطعیت رسید. از همین رو برای اجرایی شدن آن نیازی به مصوبه مجلس شورای اسلامی نیست و از این پس قیمت های تعیین شده در بورس کالا به عنوان نرخ های فروش محصولات این صنعت مبنای محاسبه قرار می گیرد.

اکبریان پیرامون چشم انداز شرکت های سنگ آهنی در شرایط جدید اظهار داشت: با توجه به رشد هزینه های این صنعت، آزادسازی قیمت سنگ آهن بیش از هر چیز به جبران رشد بهای تمام شده محصولات کمک کرده و افزایش حاشیه سود آن چندان رخ نخواهد داد. هرچند که آزادسازی قیمت ها در این حوزه اولین گام برای گسترش و بهبود شرایط گروه سنگ آهن می باشد.

وی در خاتمه با اشاره به یکی از نگرانی های موجود در این صنعت عنوان کرد: یکی از نگرانی های موجود در خصوص شرکت های سنگ آهنی بحث مطالبات آنها از شرکت های فولادی است؛ چراکه وضعیت معادنی همچون گل گهر و چادرملو زمانی رشد چشم گیری خواهد داشت که شرکت های فولادی نیز به موقع بدهی های خود را تسویه نمایند.

یک نظر ثبت شده

  1. خوب بهره مالکانه راهم مثل بقیه کشورهای دنیا آزادکنیدیعنی ۷۰درصد

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*