خانه / بورس و سهام / نکته ای مهم برای سرمایه گذاری در سهام دارویی

نکته ای مهم برای سرمایه گذاری در سهام دارویی

سه برابر شدن نرخ دلار طی دو سال گذشته در حالی افزایش 300 درصدی ارزش جایگزینی شرکت های دارویی را به همراه داشت که علیرغم انتظار به وجود آمده اما سهام شرکت های دارویی در بسیاری از مواقع نیز با افت قیمت همراه شده بودند.
روند معاملاتی شرکت های فعال در صنعت دارو از ابتدای سال جاری تاکنون در حالی بازدهی مثبت بیش از 154 درصدی را برای آنها رقم زده است که بنابر اعتقاد برخی از کارشناسان لازم است سرمایه گذاران در نیمه دوم سال با احتیاط و مطالعه بیشتری دست به انتخاب و سرمایه گذاری در سهام شرکت های دارویی بزنند.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری اعتلا البرز در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ضمن بیان مطلب فوق بازدهی مثبت چشمگیر صنعت دارو در شش ماهه ابتدای سال را ناشی از دو عامل دانست و توضیح داد: سه برابر شدن نرخ دلار طی دو سال گذشته در حالی افزایش 300 درصدی ارزش جایگزینی شرکت های دارویی را به همراه داشت که علیرغم انتظار به وجود آمده اما سهام شرکت های دارویی در بسیاری از مواقع نیز با افت قیمت همراه شده بودند.

شیرازی ادامه داد: روند صعودی ارزش جایگزینی و همچنین افزایش نرخ فروش محصولات دارویی و در نتیجه افزایش سودآوری در شش ماهه ابتدای سال سبب شد تا سهام شرکت های فعال در صنعت دارو با اقبال سرمایه گذاران مواجه شده و بازدهی مثبت چشمگیر را برای خود رقم زنند.

وی ادامه دار شدن افزایش قیمت سهام برخی از شرکت های فعال در صنعت دارو را بی منطق دانست و افزود: اگرچه سودآوری شرکت های داوریی در نیمه دوم سال بهتر از شش ماهه ابتدایی سال است اما به نظر می رسد که سهام برخی از شرکت های دارویی متأثر از رفتار عجولانه بازار از رشد بی منطقی مواجه شده است.

شیرازی با تقسیم شرکت های دارویی به دو گروه اظهار کرد: رشد قیمت در شرکت هایی که خود دارای شرکت های تابعه می باشند امری طبیعی است چراکه بسیاری از این شرکت ها هنوز اقدام به شناسایی سود از محل درآمد شرکت های تابعه خود ننموده اند و در نتیجه امکان افزایش سودآوری 100 درصدی برای آنها در نیمه دوم سال نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: اما برخی از شرکت های دیگر در حالی طی گزارش های شش ماهه خود پوشش حدود 50 درصدی سود هر سهم را رقم زده اند که بدون هیچ تغییری در روند عملکرد و یا ارایه محصول جدید رشد قیمت فزآینده ای را در معاملات سهام خود تجربه نموده اند تا جایی که نسبت قیمت به درآمد آنها از متوسط شش مرتبه به حدود هشت مرتبه رسیده است.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری اعتلا البرز با اشاره به نرمال شدن سودآوری شرکت های فعال در گروه دارویی طی سنوات آتی اظهار کرد: شرکت هایی که طی گزارش شش ماهه پوشش حدود 50 درصدی بودجه خود را رقم زده اند، طی شش ماهه دوم حداکثر توانایی تعدیل سود 20 درصدی را خواهند داشت این در شرایطی است که طی سال های آتی شاهد نرمال شدن سودآوری شرکت های دارویی به روند سابق خواهیم بود.

وی سهام برخی از شرکت های دارویی را دارای پتانسیل نهفته سرمایه گذاری دانست و گفت: لازم است که سرمایه گذاران با احتیاط بیشتری به مطالعه و سرمایه گذاری در سهام شرکت های دارویی اقدام نمایند و در این بین نکاتی همچون سبد محصولات شرکت و روند سودآوری گذشته هر محصول را مبنای سرمایه گذاری خود قرار دهند.

شیرازی در توضیح مطلب فوق گفت: استراتژیک بودن برخی از محصولات و ارایه محصولات جدید و عدم وجود رقیب از جمله مواردی است که روند آتی سهام شرکت ها را تضمین می کند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*