خانه / بورس و سهام / پتروشیمی‌ها رونق دوباره می‌گیرند

پتروشیمی‌ها رونق دوباره می‌گیرند

دبیر انجمن کارفرمایان صنعت پتروشیمی گفت: لغو تحریم‌های پتروشیمی رونق دوباره‌ای را برای این صنعت رقم می‌زند.مهدوی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» افزود: به دنبال توافق‌های صورت گرفته در ژنو نخستین روزنه‌ها برای شکستن تحریم‌ها در زمینه این صنعت ایجاد شده است.وی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی از مزیت‌های مورد توجه کشور ما است، افزود: رونق این صنعت در اقتصاد کشور تاثیرات بسزایی خواهد داشت.وی ورود قطعات، کاتالیست‌ها، صادرات محصولات پتروشیمی، امکان تبادل تکنولوژی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی را از مهم‌ترین تبعات رفع تحریم‌های صنعت پتروشیمی برشمرد.

به گفته مهدوی از این پس صادرات به اروپا در کنار صادرات به آسیای میانه، هند و چین در برنامه پتروشیمی‌ها قرار خواهد گرفت.مهدوی با تاکید بر اینکه صنعت پتروشیمی باید ابتدا نیاز داخلی را برای صنایع پایین دستی تامین کند افزود: به دنبال آزادی روابط‌تجاری، برخی از صنایع مزبور می‌توانند با واردات ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر به تامین نیازهای خود بپردازند.وی تصریح کرد: کاهش نرخ ارز اثری بر سود حاصل از صادرات در پتروشیمی‌ها نخواهد داشت، زیرا مواد اولیه نیز با ارز پایین‌تر وارد خواهند شد. دبیر انجمن کارفرمایان صنعت پتروشیمی اظهار امیدواری کرد که در داخل نیز قیمت خوراک به تعادل برسد.وی در پاسخ به این سوال که وضعیت قیمت گاز برای پتروشیمی‌ها به کجا خواهد رسید گفت: در حال حاضر کمیته‌ای متشکل از نمایندگان وزارت نفت و کمیسیون صنایع مجلس در حال پیگیری این موضوع است.
تسریع طرح‌های پتروشیمی با توافق اخیر هسته‌ای
در اين بين، قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با تاثیرگذار خواندن توافق ایران با گروه 1+5 در حوزه فاینانس گفت: آمریکا و اروپا بیشتر در توافق صورت گرفته به پتروشیمی توجه داشتند و براساس توافق، رفع تحریم‌ها شامل صادرات پتروشیمی و خدمات مرتبط با آن که فاینانس نیز هست می‌شود. حسن پیوندی در گفت‌وگو با «ایسنا»، با تاکید بر اینکه از این پس اجرای طرح‌های پتروشیمی با توجه به توافق صورت گرفته سرعت خواهد گرفت، گفت:‌ از این فرصت استفاده خواهیم کرد. وی تصریح کرد: در این فاصله که تحریم‌ها اعمال شد شرکت‌های اروپایی نیز متضرر شدند و حال پس از توافق آنها نیز به سمت صنعت پتروشیمی ایران خواهند آمد.قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره به تکیه ایران در صنعت پتروشیمی به خودکفایی در زمان اعمال تحریم‌ها گفت:‌ در حوزه تامین قطعات و مراودات بانکی، تحریم‌ها به خاطر توان داخل تاثیرگذار نبود اما تحریم‌های اعمال شده در ارتباط با فاینانس تاثیرگذار بوده است. پیوندی خاطرنشان کرد:‌ با توجه به موارد توافق و کاهش تحریم‌ها در بخش فاینانس؛ از این پس کارها بسیار روان‌تر خواهد شد. وی در مورد تاثیر توافق ایران با گروه 1+5 در افزایش حجم صادرات محصولات پتروشیمی گفت: میزان صادرات پتروشیمی به صورت مستقیم در تولید این صنعت اثر نمی‌گذارد، اما آن چه در توافق تاثیرگذار است مربوط به مسائل نفت می‌شود.قائم‌مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در پایان خاطرنشان کرد: افزایش صادرات نفت در نهایت روی تولید پتروشیمی و صادرات آن تاثیرگذار خواهد بود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*