خانه / بورس و سهام / میزان ارزش روز دارایی “خگستر” + افزایش 100 درصدی سرمایه

میزان ارزش روز دارایی “خگستر” + افزایش 100 درصدی سرمایه

پرتفوی بورسی شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو براساس شرایط روز بازار سهام، نحوه عملکرد شرکت های بورسی و نیز مدیران آنها در کنار در نظر گرفتن وضعیت سیاسی و روابط بین المللی کشور بنا نهاده شده است. به گونه ای که می توان گفت استراتژی شرکت برمبنای عدم تمرکز آن بر صنعت یا سهام خاص طی بازه زمانی طولانی مدت قرار گرفته شده است.

معاونت مالی و اقتصادی شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: در حال حاضر پرتفوی بورسی شرکت از سرمایه گذاری در سهام شرکت های فعال در گروه پتروشیمی، معادن، سیمان و بانک تشکیل شده که صنعت پتروشیمی با سرمایه گذاری 40 درصدی در آن، بیشترین وزن پرتفوی را به خود اختصاص می دهد.

حیدری کردزنگنه افزود: در کنار صنایع عنوان شده، بخشی از ترکیب این پرتفوی به شرکت های هلدینگ و نیز سرمایه گذاری که در گروه های عنوان شده سرمایه گذاری کرده اند، اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه پرتفوی غیر بورسی نسبت به بورسی وزن بیشتری را به خود اختصاص می دهد بیان کرد: ارزش بازار پرتفوی بورسی “خگستر” مبلغ 20 میلیارد تومان محاسبه می شود و همواره تحلیل های بنیادی انجام شده توسط کارشناسان و شناسایی صنایع پربازده مبنای تزریق نقدینگی به صنایع مذکور است.

این مقام مسئول همچنین ارزش بازار پرتفوی غیر بورسی “خگستر” را مبلغی در حدود 450 تا 500 میلیارد تومان اعلام کرد و در خصوص وضعیت شرکت های موجود در آن ابراز داشت: پرتفوی غیر بورسی “خگستر” برخلاف پرتفوی بورسی آن، شامل سرمایه گذاری در شرکت های فعال در صنعت خودرو و دو شرکت بیمه است که وضعیت این پرتفوی با توجه به شرایط کلی حاکم بر صنعت خودرو مناسب ارزیابی می شود.

معاونت مالی و اقتصادی شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو در خصوص برنامه های شرکت جهت واگذاری شرکت های زیرمجموعه غیر بورسی آن به بورس یا فرابورس اظهار داشت: اقدامات لازم جهت واگذاری شرکت زیرمجموعه غیر بورسی، یعنی خدمات بیمه ایران خودرو به فرابورس طی سال گذشته انجام پذیرفت که این برنامه به دلیل مشکلات موجود در فرآیند انجام آن به نتیجه قطعی نرسید، از این رو طی سال جاری پیگیری های لازم جهت اجرایی شدن این برنامه در حال انجام است که امیدواریم تا پایان سال جاری به اجرا درآید.

حیدری کردزنگنه افزود: همچنین مراحل اجرای برنامه افزایش سرمایه شرکت های زیرمجموعه موجود در پرتفوی غیر بورسی به منظور اصلاح ساختار مالی آنها در حال پیگیری است، به گونه ای که این برنامه در برخی شرکت های مذکور به اجرا درآمده است.

وی آخرین رقم خالص ارزش روز دارایی های این شرکت سرمایه گذاری را مبلغی در حدود 500 تومان اعلام کرد و در خصوص برنامه افزایش 100 درصدی سرمایه “خگستر” گفت: اقدامات لازم جهت اجرای این برنامه در حال سپری شدن است و امیدواریم تا پایان امسال اجرایی شود.

این مقام مسئول در خاتمه پیرامون صنعت خودرو و شرکت های بزرگ خودروساز تصریح کرد: تا زمانیکه خودروسازان داخلی به شرکت های خودروساز خارجی به ویژه دو شرکت فرانسوی رنو و پژو وابسته هستند و بهبود وضعیت سودآوری آنها در گرو همکاری با آنهاست، به نظر می رسد شرکت های فعال در این گروه از پتانسیل رشد سودآوری و بهبود روند تولید و فروش تولیدات برخوردار نیستند. افزون بر آن، هنگامی می توان چشم انداز مثبتی برای این صنعت متصور بود که شرکت های مطرح فعال در آن نسبت به قطع وابستگی های خود به کشورهای خارجی موفق عمل کنند و بتوانند با استفاده از شرایط و امکانات موجود و در دسترس به فعالیت بپردازند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*