خانه / بورس و سهام / طلا در آستانه بزرگ ترین سقوط 30 سال اخیر

طلا در آستانه بزرگ ترین سقوط 30 سال اخیر

ساتین به نقل از ایسنا: قیمت جهانی طلا روز جمعه به کمک تقاضای فیزیکی اندکی صعود کرد اما با قوی شدن دورنمای احیای اقتصادی و صعود بازارهای سهام، به سوی بزرگ‌ترین کاهش سالانه در 30 سال گذشته پیش می‌رود.
طلا برای تحویل در فوریه در بازار کامکس نیویورک 0.1 درصد صعود کرد و به 1214 دلار در هر اونس رسید. قیمت این فلز برای سومین روز متوالی صعود کرد که طولانی‌ترین صعود از 16 اوت به این سو بود.
افت ارزش دلار تقاضا برای فلزات ارزشمند را به عنوان سرمایه گذاری جایگزین تقویت کرد. ارزش یورو پس از اینکه ینس وایدمن از اعضای شورای مدیریت بانک مرکزی اروپا اظهار کرد نگه داشتن نرخهای بهره در رکورد اندک ممکن است اصلاحات سیاسی را به خطر بیاندازد، به بالاترین سطح در بیش از دو سال گذشته صعود کرد.
طلا از ابتدای سال 2013 تاکنون 28 درصد کاهش قیمت داشته و به سوی بزرگ‌ترین کاهش از سال 1981 و نخستین کاهش سالانه از سال 2000 به این سو پیش می‌رود.
طبق آمار گردآوری شده توسط بلومبرگ، ذخایر طلای صندوقهای سرمایه گذاری قابل معامله در بورس به پایین‌ترین میزان از نوامبر سال 2009 به این سو رسیده است.
نقره برای تحویل در مارس در کامکس، 0.7 درصد صعود کرد و به 20.049 دلار در هر اونس رسید. در بازار بورس کالای نیویورک، پلاتین برای تحویل در آوریل 1.1 درصد صعود کرد و 1378 دلار در هر اونس معامله شد. قیمت این فلز برای سومین روز پیاپی افزایش داشت که طولانی‌ترین صعود از 22 اکتبر محسوب می‌شود. حجم معاملات نیز 87 درصد بالاتر از متوسط 100 روز گذشته بود.
قیمت پالادیم نیز برای تحویل در مارس 1.6 درصد صعود کرد و 711.95 دلار در هر اونس معامله شد.
نقره در سال جاری میلادی 34 درصد و پلاتین 11 درصد کاهش قیمت داشته در حالیکه پالادیم 1.2 درصد صعود کرده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*