خانه / بورس و سهام / دلیل افزایش قیمت لبنیات در بازار

دلیل افزایش قیمت لبنیات در بازار

به گزارش ساتین : نایب رییس هیات مدیره انجمن صنفی صنایع لبنی ایران با منطقی خواندن افزایش قیمت خامه گفت: با توجه به افزایش قیمت انواع چربی در کشور، بالا رفتن قیمت خامه منطقی است.

محمد فربد اظهار داشت: سال گذشته پس از اینکه ارز ۱۲۲۶ تومان در واردات به ارز مرجع تغییر یافت، قیمت کره وارداتی نیز در بازار داخل دو برابر شد و در نتیجه این مساله بر روی افزایش قیمت چربی نیز تاثیر گذاشت.

وی تصریح کرد: شرکت های تولید خامه از چربی موجود در شیر استفاده می‌کنند که کفاف نیاز آنها را نمی‌دهد، بنابراین مجبورند خامه را از بازار آزاد خریداری کنند که اکنون قیمت یک درصد چربی ۵۰ درصد از هزار ریال به ۱۵۰۰ ریال رسیده است. به عبارت دیگر، خامه ۴۰درصد قبلا کیلویی ۴هزار تومان بود که اکنون به قیمت ۶هزار تومان عرضه می‌شود.

وی بیان کرد: اگر برخی از واحدهای صنفی نسبت به تغییر قیمت‌ها اقدام کرده‌اند، در واقع حداقل قیمت ممکن یعنی ۱۰درصد را افزایش داده‌اند که با توجه به شرایط فعلی منطقی است. فربد در مورد تاثیر افزایش قیمت صنایع بسته‌بندی در بالا رفتن قیمت محصولات لبنی گفت: تغییر نرخ ارز سبب شده تا صنایع پتروشیمی قیمت مواداولیه و… را براساس قیمت فوب خیلج‌فارس تعیین کنند که این مساله در افزایش قیمت بسته‌بندی انواع محصولات لبنی بسیار موثر است. وی خاطر نشان کرد: شرکت‌های لبنی اکنون وضعیت خوبی در مقایسه با سایر صنایع کشور ندارند.

صنایع بسته بندی، مقصر افزایش قیمت محصولات لبنی
دبیر انجمن صنایع لبنی همچنین تایید کرد: قیمت شیر و خامه در بازار ۱۰۰ تومان گران شده است. رضا باکری با بیان این مطلب اظهار داشت: دلیل افزایش قیمت شیر بالا رفتن قیمت ظروف بسته‌بندی این محصول است. وی تصریح کرد: قیمت هر کیلوگرم از ظروف بسته بندی یک هزار تا ۱۵۰۰ تومان افزایش یافته است.
وی تایید کرد: قبلا ظروف بسته‌بندی شیر (تتراپک) با ارز ۱۲۲۶ تومان وارد می‌شد و به همین دلیل قیمت تمام شده آن پایین‌تر بود، اما اکنون با قیمت آزاد وارد می‌شود. باکری خاطرنشان کرد: اتفاقات اخیر نرخ ارز و نیز بالا رفتن قیمت شیر خام، باعث بالا رفتن قیمت تمام شده خامه شده است. وی درمورد قیمت شیرخام توضیح داد: اکنون قیمت شیر خام از دامداری‌های کشور ۱۱۶۰ تا ۱۲۰۰ تومان خریداری می‌شود.

 اقتصادپرس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*