خانه / بورس و سهام / توزیع آش “شپنا” در بورس

توزیع آش “شپنا” در بورس

به گزارش ساتین : تمامی شرکت هایی که مایلند سهام آنها در بازارهای بورس و فرابورس عرضه شود و در این بازارها مورد معامله قرار گیرد، بایستی مراحل پذیرش و درج نماد را با رعایت قوانین مربوط به آن پشت سر گذارند. به گونه ای که به نظر می رسد اغلب شرکت هایی که در حال حاضر سهام آنها در بورس مورد داد و ستد قرار می گیرد تمامی مراحل مذکور را با موفقیت سپری کرده اند و هیچ گونه ابهامی در پارامترهای اساسی و اثرگذار بر وضعیت سودآوری آنها وجود ندارد یا به حداقل میزان ممکن باشد. بر همین اساس فعالان بازار سرمایه با اتکا و اطمینان نسبت به شفافیت اطلاعاتی موجود در شرکت ها اقدام به خرید سهام آنها می کنند.

 همزمان با قرار داشتن در فصل انتشار صورت های مالی 9 ماهه سال جاری شرکت های بورسی، در این گزارش در نظر داریم به نحوه گزارش ارسالی از سوی شرکت پالایش نفت اصفهان روی سامانه کدال بپردازیم، چراکه به نظر می رسد میان این گزارش و سایر گزارشات منتشر شده تفاوت های اساسی وجود داشته باشد.

براساس این گزارش، پنج درصد از سهام شرکت پالایش نفت اصفهان در حالی طی تیر ماه سال 87 از سوی سازمان خصوصی سازی در بازار اول بورس عرضه شد و روند معاملاتی آن تاکنون نیز ادامه دارد که انتظار می رفت این شرکت فعال در گروه فرآورده های نفتی قبل از پا گذاشتن به بورس مراحل پذیرش و درج نماد را طبق قوانین موجود در این خصوص به درستی سپری کرده باشد، به گونه ای قبل از عرضه اولیه سهام “شپنا” و مشارکت فعالان بازار سرمایه در این امر، ابهامات موجود در امیدنامه شرکت پیرامون عوامل اثرگذار بر وضعیت سودآوری آن همچون تعیین نرخ خوراک مصرفی، مشخص کردن نحوه فروش محصولات به صورت دولتی یا آزاد و سایر موارد به طور کامل مرتفع گردیده باشد و هنگام ورود این سهم به بازار هیچ ابهامی در خصوص موارد مذکور در وضعیت سودآوری این شرکت وجود نداشته باشد.

چراکه همانطور که عنوان شد، سهامداران با اتکا به درستی اطلاعات ارایه شده اقدام به انجام تحلیل در خصوص وضعیت شرکت و در نهایت تصمیم گیری جهت خرید یا فروش آن می کنند.

این در حالی است که پس از گذشت چند سال از حضور “شپنا” در بورس و انجام معامله سهام آن در این بازار و در نهایت تشکیل جامعه بزرگ سهامداران آن، اوضاع حاکم بر این شرکت آنقدر آشفته و نامعلوم بوده که “شپنا” طی نامه ارسالی به سازمان بورس و خطاب به مدیر اداره نظارت بر ناشران بورسی اظهار داشت که به دلیل وجود برخی ابهامات در خصوص نرخ فروش فرآورده های تولیدی، نرخ خرید نفت خام مصرفی، نحوه اعمال شاخص های کیفی و میزان تأثیر آن بر نرخ فروش محصولات و نرخ خوراک مصرفی در کنار عدم ابلاغ دستورالعمل اجرایی مرتبط با نحوه ثبت تغییرات نرخ ارز ناشی از فروش فرآورده ها طی سال 91، امکان تهیه اطلاعات قابل اتکا و انتشار آن جهت اطلاع فعالان بازار سرمایه وجود ندارد.

به نظر می رسدبرای این شرکت در رعایت قوانین مربوط به مراحل پذیرش شرکت در بورس اغماض شده و مدیران مربوطه نیز چندان نظارت کارآمد و دقیقی بر آن نداشته اند و در نهایت کار به جایی رسیده که شرکت در ارایه گزارش 9 ماهه خود این چنین بی تفاوت عمل کرده است. این اقدام شرکت به مصابه این جمله است که آش آنقدر شور شده که حتی خود آشپز هم نمی تواند آن را بخورد.

با این اوصاف، در صورتی که شرکت نتواند اطلاعات درست و دقیقی را در خصوص نحوه عملکرد میان دوره ای خود به سهامداران ارایه دهد، سهامداران “شپنا” و معامله گران چگونه و برچه اساسی بایستی نسبت به خرید و فروش این سهام تصمیم گیری کنند.

در پایان این گزارش می افزاید، لزوم حضور مدیران سازمان بورس جهت پیگیری مشکلات و ابهامات موجود بر سر راه سودآوری شرکت ها احساس می شود، به گونه ای که اقدامات و تعاملات مؤثر مدیران ذیربط با دولت جهت تعیین تکلیف این پارامترها لازم به نظر می رسد.

حال آنکه در صورتی که پیگیری این موضوعات در حیطه وظایف و اختیارات مدیران مسئول سازمان بورس نباشد، لزوم حضور و انجام معامله روی چنین سهم هایی همچون “شپنا” و با وضعیت شفافیت اطلاعات این چنینی زیر سوال می رود و به نظر می رسد سازمان بایستی نسبت به انتقال نمادهایی همچون “شپنا” اقدام می کرد، نه سهم هایی که از وضعیت قابل قبول عملیاتی برخوردارند و ابهامات با اهمیتی نیز در روند فعالیت آنها مشاهده نمی شود.

مرجع :  بورس نیوز

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*