خانه / بورس و سهام / بدهی “فنوال” با نرخ 1232 تومان تسعیر شد !

بدهی “فنوال” با نرخ 1232 تومان تسعیر شد !

به گزارش ساتین : گروه کارخانجات تولیدی نورد آلومینیوم ایران با نماد “فنوال” در بورس طی یک سال گذشته بازدهی 106درصدی را از خود نشان داده است گفتنی است میانگین بازدهی گروه فلزات اساسی نیز در مدت مذکور همین رقم گزارش شده است که در مقایسه با میانگین بازدهی کل بازار عملکرد قابل قبولی نیست اما انتظار می رود در مدت باقی مانده از سال وضعیت این گروه که در حال حاضر یکی از گزینه های اصلی رشد در بازار سرمایه محسوب می شوند، بهبود یابد.

 عوامل متعددی باعث شدند تا این گروه در یک سال گذشته نوانند آنچنان که انتظار می رفت رشد نمایند شرایط تحریمی، افت طرح های عمرانی در کشور و متعاقب آن کاهش تقاضا در محصولات فلزی و معدنی و حتی کاهش قیمت در بازارهای بین المللی از جمله این عوامل بودند. بحث ارز و نوسان ان نیز فشار شدیدی را به این شرکت ها مواجه می کرد.

هرچند شرایط در حال حاضر هنوز هم تا نقطه مطلوب فاصله دارد اما در بسیاری از پارامترها بهبود ملموسی رخ داده است و امیدها نیز به بهبود هرچه بیشتر شرایط افزایش یافته است.

یکی از مواردی که برای اغلب شرکت ها مشکل ساز قلمداد می شود نحوه تسویه بدهی های ارزی می باشد که در بیش از یک سال اخیر این موضوع نمود بیشتری پیدا کرد.

 آلومینیوم ایران نیز چندی درگیر این ماجرا بود که سرانجام در روز جاری اعلام داشته حسب موافقت بانک مرکزی قرار بر این شد که موضوع بدهی ارزی این شرکت با بانک عامل (بانک صادرات) بر مبنای نرخ ارز مرجع یا همان نرخ تسعیر 12321ریال به ازائ هر دلار تسویه گردد.

مجمع کارخانجات تولیدی نورد آلومینیوم مجمع فنوال گزارش کارخانجات تولیدی نورد آلومینیوم کارخانجات تولیدی نورد آلومینیوم فنوال سودفنوال سود کارخانجات تولیدی نورد آلومینیوم تحلیل کارخانجات تولیدی نورد آلومینیوم تحلیل سهام اخبار سهام اخبار بورس

بنابر این این شرکت از محل مذکور هیچ زیانی را متحمل نخواهد شد.  نکته ای که در این خصوص باید بیشتر مد نظر مسئولین بازار سرمایه قرار گیرد اینکه اینگونه مسائل ارزی تا کنون موجب زیان بسیاری از سرمایه گذاران بازار سرمایه شده  در حالی که پس از مدتی بسیاری از این نوع بدهی ها در شرایطی مشابه شرایط شرکت مذکور مرتفع شده و تنها در یک دوره زمانی باعث زیان دور از انصاف سرمایه گذار بورسی شده است.

 لذا بنظر می رسد نهادهای ناظر با حساسیت بیشتری نسبت به نمادهایی که با این شرایط مواجه اند اقدام نمایند و شرکت ها را برای روشن شدن هرچه سریع تر تکلیف اینگونه بدهی ها و یا حتی مطالبات تحت فشار قرار دهند. چراکه تجربه نشان داده در موارد متعدد اینگونه بدهی ها یا مطالبات بخصوص درباره شرکت ها مطرح که به نوعی دولت بصورت مستقیم یا شبه دولتی ها زمامدار آنها هستند با سلام و صلوات حل می شود اما در این مدت سرمایه گذاران بورسی به دلیل شرایط بوجود آمده عمدتاً متضرر می شوند.

مرجع : بورس نیوز

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*