خانه / بورس و سهام / بازار سرمایه در اختیار سهامدار حقیقی

بازار سرمایه در اختیار سهامدار حقیقی

به گزارش ساتین : ورق بورس زودتر از آنچه انتظار می‌رفت دوباره برگشت و نوسان‌های منفی ادامه پیدا کرد. ظاهرا حقوقی‌ها و تصمیم‌های آنان و حمایت‌های سیاسی و پشت پرده نیز نتوانسته است معامله‌گران را قانع کند که باید حداقل برای چند روز متوالی هم که شده بازار را کنترل و متعادل کنند. جالب آنکه بیشتر از حقوقی‌ها این حقیقی‌ها هستند که معاملات را در دست گرفته‌اند و بورس را به هر کجا که دلشان بخواهد می‌کشانند.

از سویی دیگر آخرین آمار معاملات بورس تهران نشان می‌دهد 80 درصد ارزش معاملات بورس متعلق به اشخاص حقیقی و 20 درصد متعلق به حقوقی‌ها بوده است.

به گزارش سنا، ارزش فروش اشخاص حقیقی در روز یکشنبه معادل دو هزار و 253 میلیون ریال و ارزش معاملات اشخاص حقیقی در بازار معادل 553 میلیارد ریال بوده است که حاکی از سهم 80 درصد سهامداران حقیقی در ارزش معاملات روز گذشته بازار است. براساس این گزارش، خالص فروش سهام توسط اشخاص حقیقی به اشخاص حقوقی، 260 میلیارد ریال بوده است که این امر از تداوم روند حمایتی سرمایه‌گذاران حقوقی از بازار حکایت دارد. در عین حال عضو شورای عالی بورس اوراق بهادار با بیان اینکه بازار سرمایه کشورمان فراواکنشی است و بیش از آنچه باید به اخبار واکنش نشان می‌دهد، پنج دلیل اصلی افت شاخص بورس را اعلام کرد.
محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با مهر در مورد افت شاخص بورس طی هفته‌های اخیر گفت: فضای روانی خاصی در بازار سرمایه کشورمان از گذشته حاکم بوده است به‌طوری که بخش زیادی از سرمایه‌گذاران به صورت تکنیکال سهام خریداری می‌کنند و عملکرد آنها بنیادی نیست و نگاه بلندمدتی به بازار سرمایه ندارند و به محض اینکه خبر خوب یا بدی در بازار سرمایه منتشر می‌شود به سرعت به آن واکنش نشان می‌دهند. عضو شورای عالی بورس اوراق بهادار با بیان اینکه واکنش سرمایه‌گذاران بیش از واقعیت خبرهایی است که در بازار سرمایه منتشر می‌شود، تصریح کرد: در واقع بازار سرمایه کشورمان بازاری فراواکنشی است و بیش از آنچه که باید به اخبار واکنش نشان می‌دهد، یعنی با انتشار یک خبر خوب فورا خرید سهام را آغاز می‌کنند و با انتشار یک خبر بد نیز سریعا اقدام به فروش سهام می‌کنند.
بازارهایی از جنس بازار سرمایه کشورمان معمولا دچار چالش است بنابراین باید بازار را به سمت یک نگاه بلندمدت و بنیادی سوق دهیم. وی ابهامات لایحه بودجه، ابهام در نرخ خوراک پالایشگاه‌ها، سنگ‌آهنی‌ها و فولادی‌ها را از جمله عوامل موثر در ذات بازار دانست و گفت: اینکه چه اعداد و ارقامی برای بودجه‌های عمرانی به تصویب برسد در این زمینه موثر است، معمولا در زمان بررسی لایحه بودجه به دلیل ابهامات، بازار منتظر اخذ تصمیمات می‌ماند و پس از آن واکنش نشان می‌دهد. نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: امسال به ابهامات، موضوع دیگری هم افزوده شد و آن هدفمندی یارانه‌ها بود.
ابهامات در قیمت هدفمندی بر نرخ تک‌تک سهام شرکت‌ها، صنایع و شاخص‌ها اثر مستقیم می‌گذارد. از سوی دیگر چالش‌های خاص موضوع هسته‌ای نیز به نوبه خود تاثیرگذار بود و وضعیت آن‌گونه که انتظار می‌رفت، پیش نرفت. عضو شورای عالی بورس اوراق بهادار موضوع دیگر تاثیرگذار در وضعیت فعلی بازار سرمایه را شایعات تغییر مدیریت بازار سرمایه اعلام و بیان کرد: این موضوع با توجه به اینکه در بازار عدم اطمینان ایجاد می‌کند تاثیرگذار است. پورابراهیمی با اعلام اینکه چشم‌انداز آتی بورس وضعیت خوبی را ترسیم می‌کند، افزود: با این وجود نوسان و کاهش شاخص جزو ذات بازار است و بازاری که دایما روندی صعودی داشته باشد که بازار نیست و ممکن است در مقطعی هم روندی کاهشی داشته باشد. این چالش‌ها در ذات بازار است و هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد و مجلس و دولت نگاهی بلندمدت به بازار سرمایه دارند.
ریزش‌ها ادامه‌دار نیست
همچنین یک فعال بازار سرمایه با بیان اینکه روند نزولی بورس مقطعی است، عنوان کرد: بازار سرمایه به آموزش‌های جدی نیاز دارد تا سهامداران اسیر جو روانی نشده و در صف فروش اقدام به فروش سهام خود نکنند. میلاد رشیدی، فعال بازار سرمایه در گفت‌وگو با ایسنا به لزوم آموزش در بازار سرمایه تاکید کرد و گفت: بازار سرمایه در شرایط فعلی به آموزش‌های جدی نیاز دارد و باید بحث‌های آموزشی طوری مطرح شود تا سهامداران بیاموزند که در صف خرید خریداری نکرده و در صف فروش اقدام به فروش سهام خود نکنند.
وی افزود: بنابراین تنها راه‌حل فعلی بازار سرمایه این است که آموزش‌های لازم به سهامداران داده شود تا مردم براساس اطلاعات کامل اقدام به خرید و فروش سهم کنند. وی با بیان اینکه ابهامات موجود در بودجه همچنان باقی است، خاطرنشان کرد: باید زیرساخت‌های لازم در بورس کشور تقویت شود زیرا افزایش ارزش معاملات به آموزش نیاز دارد و سازمان و شرکت بورس به همراه تالارهای منطقه‌ای نقش مهمی در آموزش دارند و بازار سرمایه باید به شدت درخصوص مسایل آموزشی کار کند. وی با بیان اینکه روند فعلی بازار مقطعی است، عنوان کرد: روند نزولی بورس که چند هفته‌ای است در بازار سرمایه حاکم شده است مقطعی است و این روند در درازمدت پاسخ نمی‌دهد بنابراین سهامداران برای سرمایه‌گذاری باید سهم‌های بنیادی را در نظر گرفته و به پیش‌بینی سود شرکت‌ها توجه کنند.
این فعال بازار سرمایه با بیان اینکه سهامداران باید در شرایط فعلی سهام خود را نگهداری کنند، اظهار کرد: باید برنامه‌ریزی 30 ساله برای بازار سرمایه انجام دهیم و به دنبال برنامه بلندمدت در این خصوص باشیم تا سرمایه‌گذاران بدانند در چه بازاری و با چه بازدهی سرمایه‌گذاری می‌کنند. رشیدی یادآور شد: در حال حاضر و با توجه به محدودیت‌های بورس سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به بازار سرمایه اظهار تمایل کرده و قصد دارند تا سرمایه‌های خود را وارد این بازار کنند زیرا بازار سرمایه کشور بکر بوده و فرصت‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این بازار وجود دارد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*