خانه / بورس و سهام / گزارش عملکرد بازار بورس در روز شنبه

گزارش عملکرد بازار بورس در روز شنبه

به گزارش ساتین : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد توقف گسترده نمادهاي پتروشيمي در ميانه بازار بود.

در حالي كه با مصوبه شوك آور مجلس شوراي اسلامي در تعيين نرخ پايه 15 سنت براي گاز ديروز نيز سهام گروه پتروشيمي و شركت‌هاي وابسته با صف فروش همراه بودند، در ساعت يازده تمامي نمادهاي پتروشيمي اعم از خوراك مايع و گاز متوقف شدند. اين توقف يكباره شوك شديدي به بازار و سرمايه‌گذاران به ويژه صندوق‌هاي مشترك وارد ساخت؛ به گونه‌اي كه درحال حاضر اكثر مديران سرمايه‌گذاري با نگراني شاهد كاهش شديد شانس نقد شوندگي صندوق‌هاي خود هستند. در بازار نماد معاملاتي شركت‌هاي هلدينگ صنايع پتروشيمي خليج‌فارس، سرمايه‌گذاري غدير، سرمايه‌گذاري نفت، گاز و پتروشيمي‌هاي تامين، كرمانشاه، شيراز، شازند، خارك، فناوران، پرديس، فارابي و آبادان با توجه به بررسي اثر افزايش نرخ خوراك طبق قانون بودجه سال 1393 و شفاف‌سازي و اطلاع‌رساني به بازار، متوقف شدند. همچنين نمادهاي معاملاتي شركت‌هاي پتروشيمي مارون، جم، زاگرس، خراسان و امير‌كبير، صندوق بازنشستگي كشوري و حق‌تقدم افزايش سرمايه آن، سرمايه‌گذاري غدير، نفت و گاز تامين اجتماعي و سرمايه‌گذاري گروه توسعه ملي نيز متوقف شدند.
با توجه به اين شرايط ديروز بورس همچنان با كاهش بيش از يك درصدي شاخص كل مواجه شد و شاخص با 4/1 درصد افت معادل هزار و 147واحد به 81هزار و 66 واحد رسيد.
با توجه به اين شرايط شاخص در آستانه افت به زير مرز 81 هزار واحد رسيده است. در شرايط كنوني اكثر كارشناسان در انتظار تزريق نقدينگي در بازار با هدف زمينه‌سازي براي به تعادل رسيدن بازار هستند.
در بازار ديروز در كنار توقف نمادهاي پتروشيمي و در شرايط نگراني از نقدشوندگي سهام، اكثر نمادها با افت همراه شدند. از سوي ديگر با توقف نمادهاي پتروشيمي، برخي از صف‌هاي فروش نظير بانك‌ها و مخابرات تا حدودي متعادل شدند.
در همين حال در گروه غذايي شركت مارگارين در حالي براي هر سهم در سال مالي 92 مبلغ 1681 ريال سود خالص پيش‌‌بيني كرد كه در مقايسه با گزارش قبلي كه با اعلام سود 1905 ريالي همراه بوده كاهش 12 درصدي را نشان مي‌دهد. اين شركت روغني عمده‌ترين دليل كاهش سود هر سهم را افزايش ميزان تخفيف فروش و كاهش مقداري فروش اعلام كرده است.
در گروه معدني، شركت سرمايه‌گذاري توسعه معادن و فلزات كه به موجب مصوبه مجمع عمومي فوق‌العاده مورخ 14 بهمن 92 سرمايه خود را از مبلغ 650 ميليارد تومان به مبلغ يك هزار و 600 ميليارد تومان افزايش داده است اصلاحيه پيش‌بيني درآمد هر سهم را در سال مالي منتهي به 29 اسفند 92 منتشر كرده است.
«ومعادن» در حالي با سرمايه جديد براي هر سهم مبلغ 575 ريال سود خالص پيش‌بيني كرده كه در گزارش قبلي با سرمايه 650 ميليارد توماني عايدي خالص هر سهم را مبلغ 1303 ريال (معادل 529 ريال) اعلام كرده بود.
در مجموع بازار ديروز بازاري به شدت منفي بود كه ارزش معاملات نيز با افتي خيره‌كننده در بورس و فرابورس به 166ميليارد تومان رسيد.
در پایان دادوستدهای امروز بازار سرمایه، شاخص بورس با افت 1147 واحدی به عدد 81066 هزار واحد عقبگرد کرد.

همچنین در این روز کاهش حجم معاملات بورس ادامه داشت، به طوری که تنها 303 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 116 میلیارد تومان در 33 هزار نوبت معاملاتی دادوستد شد.
شاخص های اصلی بازار سهام نیز امروز روند منفی خود را ادامه دادند، به طوری که شاخص های صنعت 832 واحد، 50 شرکت فعالتر 50 واحد، آزادشناور 1547 واحد، 30 شرک بزرگ 68 واحد، بازار اول 903 واحد و شاخص بازار دوم 1935 واحد افت را به خود دیدند.
بیشتر نمادهای بورسی هم روند کاهشی خود را دنبال کردند و فارس، فولاد، اخابر، شبندر، وپاسار و فملی بیشترین تاثیر را در روند کاهشی نماگر بورس به نام خود ثبت کردند.
بر اساس این گزارش؛ در جریان معاملات امروز بازار سرمایه نماد معاملاتی تمامی شرکت های فعال در گروه پتروشیمی با توجه به تعیین نرخ 15 سنتی برای خوراک پتروشیمی ها و نوسان قیمت سهام این شرکت ها متوقف شد تا پس از بررسی اثر افزایش نرخ خوراک طبق قانون بودجه سال 1393 و شفاف سازی و اطلاع رسانی به بازار، نماد معاملاتی شرکتهای هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری غدیر، سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین و پتروشیمی‌های کرمانشاه، شیراز، شازند، خارک، فناوران، پردیس، فارابی و آبادان بازگشایی شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*