خانه / بورس و سهام / شاخص بورس مثبت شد حالا چه تدبیری برای افت قیمت سهام دارید ؟

شاخص بورس مثبت شد حالا چه تدبیری برای افت قیمت سهام دارید ؟

هیأت مدیره سازمان بورس با توجه به روند متوالی و البته نزولی شاخص کل طی یک ماه اخیر و نگرانی و بی اعتمادی سهامداران نسبت به بازار سرمایه، ضوابط معاملاتی جدیدی را از دیروز جهت حمایت از سهامداران خرد و همچنین جلب حمایت بیشتر سهامداران حقوقی به اجرا درآورد.

به گزارش ساتین : در همین راستا، مهرآور، مدیر عامل کارگزاری بانک سامان در گفتگو با  بورس نیوز اظهار داشت: به اعتقاد بنده، تصمیمات مقطعی و کوتاه مدت، تأثیری بر وضعیت کنونی بورس نخواهد گذاشت.

 همچنین مصوبه نرخ خوراک پتروشیمی ها باعث افزایش قیمت خوراک شده و سرمایه گذاری خارجی به شدت کاهش پیدا می کند. سرمایه گذاران داخلی نیز با مواجه شدن با افزایش قیمت تمام شده محصولات، سرمایه گذاری خود را در صنعت دیگر که با حاشیه سود بیشتر و ریسک کمتری همراه باشند، سوق می دهند.

 در نتیجه بطور کلی می توان گفت که با تصمیمات مقطعی، برای سرمایه گذار به جای جاذبه، دافعه ایجاد خواهند کرد و سرمایه گذاری کاهش خواهد یافت. زیرا به عنوان مثال برای سرمایه گذار خارجی، سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی در قطر با توجه به نرخ خوراک 7 سنتی مقرون به صرفه تر از ایران خواهد بود.

وی افزود: همچنین دستورالعمل معاملاتی جدید سازمان بورس که از دیروز به اجرا درآمد شاید کمک اندکی به وضعیت شاخص کل کند اما مسئله مهم در زمان کنونی افت قیمت سهام می باشد زیرا قیمت سهام بطور متوسط کاهش 25 الی 30 درصدی در این مدت داشته است و مهمترین موضوع در حال حاضر، بازگرداندن آرامش به سهامداران می باشد و در صورت عدم آرامش و اطمینان سهامداران به بازار سرمایه و ارایه این روند، نقدینگی از بازار سرمایه سراغ بازار موازی دیگری خواهد رفت.

مهرآور بیان کرد: حتی در زمان جنگ منطقه ای نیز، روند قیمت سهام مثبت بود و صف های خرید در بازار سرمایه وجود داشت. بنابراین اگر نرخ خوراک و بهره مالکانه منطقی تصویب شود، نقدینگی از بازار سرمایه خارج نخواهد شد.

تأثیری که نرخ خوراک 15 سنتی در بودجه کشور می گذارد تأثیر بسیار ناچیزی است اما همین نرخ 15 سنتی تأثیر بسیار زیادی بر روی سرمایه گذاری خواهد گذاشت که باعث عدم صرفه اقتصادی برای سرمایه گذار خواهد شد. بنابراین نیاز اصلی بازار سرمایه، نگاه همه جانبه نمایندگان محترم به آثار مصوبات می باشد.

مدیر عامل کارگزاری بانک سامان عنوان کرد: قیمت های کنونی سهام بسیار جذاب هستند و در زمان های دیگر باعث صف های طولانی خرید می شد اما هم اکنون به دلیل عدم نقدشوندگی سریع و همچنین مصوبات اخیر به دلیل حاشیه امنیت پایین با استقبال رو به رو نمی شوند.

مهرآور تصریح کرد: بطور کلی شرایط به نفع اقتصاد کشور می باشد زیرا با برداشته شدن تحریم ها، زمینه برای سرمایه گذاری در ایران با انگیزه و رغبت بالایی همراه است و شور و شوق جدیدی در سطح ملی و اقتصادی به وضوح مشخص است در نتیجه هیچ دلیلی برای کاهش شاخص وجود ندارد.

 بنابراین در صورتیکه تصمیمات منطقی اتخاذ شود قطعاً روند شاخص کل صعودی خواهد بود اما چنانچه تصمیمات سریع و احساساتی اتخاذ شود طبیعتاً شاهد افت شاخص کل خواهیم بود همچنین بازار سرمایه در سال 93 نیز، برترین بازار می باشد مقطع کنونی قطعاً مقطع گذرا است و بازدهی شاخص کل در سال 93 حدود 35 الی 40 درصد خواهد بود. همچنین توصیه بنده به عنوان فردی که 16 سال در بازار سرمایه تجربه و فعالیت دارم به سهامداران، صبر و دیدگاه بلندمدت نسبت به بازار سرمایه می باشد.

وی در خاتمه افزود: همچنین به اعتقاد بنده، مسئولین سازمان بورس و نمایندگان محترم مجلس و شورای نگهبان نیز به منظورحمایت از سهامداران و در جهت بازگرداندن اعتماد به بازار سرمایه تصمیمات مثبتی اتخاذ نمایند تا آرامش سلب شده از بازار سرمایه دوباره برگردد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*