خانه / بورس و سهام / گزارش عملکرد “بازار سهام” در روز دوشنبه + اخبار مهم

گزارش عملکرد “بازار سهام” در روز دوشنبه + اخبار مهم

امروز دوشنبه پنجم اسفند شاهد ادامه جو منفی حاکم بر معاملات در بسیاری از گروه ها بودیم و بدین ترتیب شاخص های اصلی بازار عقب نشینی نسبتا قابل توجهی را تجربه کردند.

به گزارش ساتین  : افت ارزش سهام در بیشتر گروه ها به ویژه نفتی، فلزی و معدنی، بانک و سرمایه گذاری در افت شاخص ها بسیار موثر بود و در مقابل شاهد رونق معاملات در گروه مخابرات و تعداد ملموسی از نمادهای دارویی بودیم.امروز شاخص کل با ثبت کاهشی 431 واحدی به 80849 واحد رسید.

دو نماد “کایگچ” و “سصوفی”بیشترین افزایش قیمت و “کرازی” و “فلوله” نیز بالاترین افت قیمت را تجربه کردند.همچنین “شبندر” بیشترین تاثیر منفی و “اخابر” بالاترین اثر مثبت را بر شاخص گذاشتند.

 با از سرگیری معاملات در روز میانی این هفته شاخص بورس تهران تحت تاثیر افول ارزش سهام در بسیاری از گروه ها به ویژه نفتی، بانک و سرمایه گذاری، فلزی، ساختمانی و بسیاری دیگر از گروه ها در مسیر سقوط قرار گرفت.در این میان شاهد رونق معاملات در گروه مخابراتی و تعدادی از نمادهای دارویی و برخی تک سهم ها در دیگر گروه ها بودیم.روند نزولی شاخص در اواسط معاملات منجر به سقوط این نماگر به زیر سطح 81 هزار واحد شد. اما این پایان کار نبود و با ادامه تاثیرگذاری نمادهای منفی بر عملکرد شاخص، نماگر مذکور تا آخر ساعت معاملات با شیبی نزولی به حرکت خود ادامه داد.

امروز مدیرعامل فرابورس اعلام کرد قرار است پنج درصد از سهام نیروگاه برق عسلویه مپنا در روز چهارشنبه پیش رو در فرابورس عرضه گردد. هامونی در این زمینه اظهار داشت که 45 درصد از عرضه مذکور برای مشتریان انلاین در نظر گرفته شده است.

همچنین معاون سازمان خصوصی سازی در گفتگو با یکی از خبرگزاری داخلی اظهار کرد که دولت در وضعیت کنونی در بورس سهام عرضه نمی‌کند و برخی عرضه‌های ناچیز هم بابت بدهکاران غیردولتی بوده است.

همچنین خبر رسید که در جلسه روز آینده کمیسیون اقتصادی مجلس، وزیر اقتصاد برای ارائه توضیحات پیرامون افزایش سود بانکی به 26 درصد حضور خواهد یافت.

سخنگوی دولت نیز از رشد منفی دو درصدی اقتصاد کشور در دو فصل ابتدایی سال بر اساس برآوردهای اولیه مرکز آمار ایران خبر داد.

امروز همچنین می توان به رشد قیمت طلا و افزایش ارزش دلار در بازار داخلی اشاره کرد.طلا هم اکنون به قیمت هر گرم 96 هزار و هفتصد تومان رسیده و دلار نیز در بازار آزاد در قیمت 2967 تومان در حال معامله است.

روز دوشنبه جو منفی بر بسیاری از صنایع بورسی حاکم بود.

درگروه معدنی تنها “کنور” در محدوده مثبت معامله شده که این سهم نیز در آخرین معاملات سقوط کرده است.در این گروه صف خرید و فروش قابل ذکری دیده نمی شود.

درگروه محصولات شیمیایی تنها 5 نماد با رشد ارزش سهام مواجه شده اند.در این گروه امروز نیز”شتولی” صف خرید سنگینی داشته و صف فروش در نماد”وپترو” محسوس بوده است.

درگروه فلزات اساسی تنها 3 نماد رشد کرده اند. در این گروه صف های خرید و فروش کم حجمی دیده می شود.

در بخش مخابرات هر دو نماد رشد کرده و معاملات متعادل است.

در بخش فنی مهندسی “رتکو” سقوط کرده است.

در بخش خودرو تنها 2 نماد نماد رشد کرده اند.در این بخش امروز “خزامیا” با بالاترین صف فروش روبروست و “خفنر” صف خرید محسوسی دارد.

در بخش شرکت های چند رشته ای”وامید” به عنوان تنها نماد معاملاتی گروه افت ارزش سهام را پشت سر گذاشته است.

در گروه بانکی 2 نماد رشد ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه “حکمت” صف فروش محسوسی دارد.

در گروه سرمایه گذاری 3 نماد رشد کرده اند. در این گروه “وملت” با صف فروش بالاتری نسبت به سایر نمادها روبروست.

در بخش محصولات نفتی تنها “شنفت“در آخرین معاملات پا به محدوده مثبت گذاشته است.در این گروه “ونفت” صف فروش محسوسی دارد.

در گروه دارویی 11 نماد رشد کرده اند. در این گروه”دجابر”صف خرید ملموسی تری را نسبت به سایر نمادهای مثبت تجربه می کند.

در معاملات بخش غذایی 3 نماد افزایش ارزش سهام را تجربه کرده اند. در این گروه صف های فروش محدودی شکل گرفته است.

در میان قندی ها 3 نماد رشد ارزش سهام را پشت سر گذاشته اند.

در معاملات صنعت لاستیک و پلاستیک همه نمادها منفی بوده اند.

در گروه ساختمانی 2 نماد رشد کرده اند. در این گروه “ثاخت” صف فروش نه چندان سنگینی دارد.

در این میان در گروه سیمانی تنها 5 نماد رشد ارزش سهام را پشت سرگذاشته اند. در این گروه صف های خرید و فروش کم حجمی در برخی نمادها دیده می شود.

در پایان گفتنی است امروز بیش از 193 میلیون سهم در بورس مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”اخابر” و”وبصادر” بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در فرابورس نیز بیش از 93 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که دو نماد”ثتران ” و”ثشرق” بیشترین حجم معاملاتی را تجربه کردند.

مرجع : نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*