خانه / بورس و سهام / بمباران هسته‌ای بورس را قرمز کرد

بمباران هسته‌ای بورس را قرمز کرد

روز گذشته اولین واکنش سهامداران در بورس به نتایج تازه‌ترین مذاکرات ایران و 1+5 را باید به مانند بمباران هسته‌ای به مواضع خودی عنوان کرد که باعث شد این بازار در یک شوک تازه فرو رود. خبرهای وین خیلی زود به حافظ رسید تا بورس بازان با تحلیل سریع فرآیند مذاکرات نسخه معاملاتی خود را بپیچند. واکنش گذشته معامله‌گران در این‌گونه وضعیت‌ها که پیش از این هم آن را شاهد بودیم تفاوت چندانی با رفتار معاملاتی اولین روز هفته نداشت.

 همه آن صف‌های خرید به یکباره به صف‌های فروش تبدیل شد، همه امیدهای در حال رشد به یاس گرایید تا شاخص هم با 708 واحد ریزش به کانال 76 هزار واحد بازگردد. این در حالی بود که حتی گروه‌های پیش رو همانند خودرویی، بانکی، پتروشیمی و حتی مخابرات که در هفته گذشته بازار را در اختیار گرفته بودند نیز روز گذشته تحت تاثیر مذاکرات وین با اقبال منفی سهامداران مواجه شدند.
واقعیت این است که هیجان‌زدگی سهامداران حقیقی در روزهایی که از حقوقی‌های بازار همچنان خبری نیست مدت‌هاست که به یک عامل بازدارنده بازار تبدیل شده است. شاید اگر حمایت لیدرهای بازار در این برهه زمان وجود داشت کمترین تحول جلوگیری از ریزش‌های شدید همانند آن‌چه روز گذشته آن را شاهد بودیم در تالار شیشه‌ای به وجود می‌آمد. با وجود این شرایط و با در نظر گرفتن اینکه دور بعدی مذاکرات در خردادماه برگزار خواهد شد لزوم حمایت‌های بیشتر از بورس و معاملات با استفاده از ظرفیت‌های بازار، ابزارهایی همانند صندوق توسعه بازار سرمایه و هر راهکاری که بتواند جو را تلطیف کند در بورس احساس می‌شود و امید آن می‌رود که این احساس به حمایت‌های واقعی تبدیل شود تا امید به سهامداران در حافظ بازگردد.
بورس 93 مدل 90
بازار سهام این روزها روندی منطقی را در پیش گرفته و انتظار می‌روند که بازدهی معقولی هم تا پایان سال داشته باشد.
به گزارش سنا، نیما آزادی، مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه به وضعیت بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: مدلی که برای امسال بورس پیش‌بینی می‌شود، مدل سال 90 است به طوری که بورس تهران در سال‌های 88 و 89 رشد‌های سنگین را تجربه کرد و در سال 90 روندی متعادل را پشت سر گذاشت. وی ابراز داشت: علاوه بر این بازار در سال 91 و 92 با رشد ملایم و پرنوسان مواجه شد و یک جهش بزرگ را در صنایع تجربه کرد، بنابراین پیش‌بینی می‌شود که در سال 93 بازار روند منطقی و معقولی را طی کرده و نوسان 30 درصدی در برخی صنایع اتفاق افتد. وی با اشاره به اینکه بازدهی سال گذشته تکرار نمی‌شود، تاکید کرد: در سال‌جاری انتظار نداریم که سهم‌ها رشد آنچنانی را تجربه کنند ولی بازدهی 30 تا 40 درصدی برای امسال پیش‌بینی می‌شود. آزادی خاطرنشان کرد: استراحت برای بازارهای سرمایه لازم است تا انرژی برای یک و دو سال آینده ذخیره شده و بازار قیمت‌های فعلی را هضم کند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*