خانه / بورس و سهام / صرفاً جهت اطلاع / یک علامت سوال اساسی بالای سر سهامداران و سرمایه گذاران

صرفاً جهت اطلاع / یک علامت سوال اساسی بالای سر سهامداران و سرمایه گذاران

تغییر نگاه فعالان بازار از روند معاملات در حالی از صبح روز جاری رخ داد که شاخص توانست سنگر خود را در محدوده 72 هزار واحد حفظ کند. اما این واکنش حمایتی بازار از این سطح قیمت ها در شرایطی مشاهده شد که باز هم حقوقی ها در تالار غیبت داشتند و در اکثر نمادها، این سرمایه گذاران حقیقی بودند که سکان معاملات را با خرید سهام به دست داشتند. بطوریکه با نگاهی به کارنامه روزانه سهام در تابلوی بورس و فرابورس آنچه دیده می شد، حجم پایین خرید سهام توسط حقوقی ها بود و غالب خریداران را معامله گران حقیقی تشکیل دادند.

به نظر می رسد جذاب شدن قیمت سهام بسیاری از شرکت ها و کاهش نسبت پی بر ای کل بازار طی هفته های اخیر و در نهایت رسیدن به سطوح حمایتی، عاملی برای ترغیب برخی حقیقی ها جهت خرید سهام بود.

اما همزمان نشست پیش روی ظریف و اشتون و خوش بینی پیرامون نگارش پیش نویس توافقنامه هسته ای، به روند معاملات پالس مثبت داد و هر سیگنال مثبتی در خصوص این جلسات می تواند محدوده فعلی را به عنوان کف قیمت سهام تثبیت کند.

هرچند با وجود تغییر جهت معاملات به سمت صعود، به دلیل آنکه بازار پشتوانه مطلوبی از سمت نقدینگی سرمایه گذاران نداشت، دوام این روند چندان محتمل نیست.

زیرا این روزها بازار سهام در روند نزولی حجم بالاتری را نسبت به روزهای مثبت به خود می بیند و این موضوع زیاد به نفع کلیت معاملات به نظر نمی رسد.

چند نکته صرفاً جهت اطلاع

خودرویی ها: دعوای بیهوده این گروه با شورای رقابت این روزها از مسائلی است که مطرح بوده و مبهم بودن بحث افزایش نرخ خودروهای داخلی موجب شده معاملات سهام خودرویی ها نیز نسبت به هفته های گذشته از تب و تاب بیفتد و سرمایه گذاران تصمیم گیری خود را به بعد از تعیین تکلیف موضوع مذکور موکول کنند. موضوعی که گاهی به نظر می رسد تنها دوری باطل را میان مجموعه های خودروساز کشور و شورای رقابت رقم زده است.

وزیر صنعت نیز در این رابطه گویا سیاست چماق و هویج را در پیش گرفته، بطوریکه از یک طرف اعتراض نسبت به مصوبه افزایش نرخ های شورای رقابت را حق خودروسازان می داند، اما در سوی دیگر میدان، عمل به این مصوبه را مطرح می کند.

سیمانی ها: صنعت خاکستری بورس نیز در حالی خبر اعمال افزایش نرخ های فروش از اول تیر ماه را به نقل از دبیر انجمن خود شنید که هم اکنون بحث اصلی نرخ فروش خارجی آنهاست. چراکه حجم عمده صادرات محصولات این گروه به کشور عراق بوده و بروز ناآرامی و تنش های مربوط به حملات تروریستی گروه داعش، روند فروش خارجی شرکت های سیمانی ها را به این مناطق دستخوش اثرات منفی کرده است.

از روند مثبت بازار و حجم اندک بازار که بگذریم، امروز خبر اثرگذاری بر روند معاملات در تالار شیشه ای به گوش نمی رسید و بیشتر نگاه ها به سمت نتایج مذاکرات، عملکرد حقوقی ها و نیز نحوه مدیریت اوضاع توسط مدیران بازار بود. گرچه پیرامون مدیریت شرایط کنونی توسط مدیران بایستی تأکید کرد که در شرایط مشابه و بروز بی ثباتی وعده های زیادی از سوی مسئولان برای حمایت از بازار مطرح شده، اما گویا تاکنون تمامی این وعده ها، تنها وعده سر خرمن بوده است.

اما آنچه که به روشنی می توان دید این است که در رابطه با هر صنعتی یک علامت سوال اساسی بالای سر سهامداران و سرمایه گذاران وجود دارد. ابهاماتی همچون نرخ های جدید فروش خودروهای داخلی، فروش صادراتی سیمانی ها، دعواهای همیشگی پالایشی ها با شرکت ملی پخش و پالایش و مواردی از این قبیل که علامت سوال های فراوانی را در تالار شیشه ای از خود برجای گذاشته است. اما دولت بایستی به این نکته توجه کند که خروج بازار سرمایه از رکود نیازمند رفع ابهامات از صنایع است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*