خانه / بورس و سهام / قیمت “اوراق تسهیلات مسکن” به مرز تشنج رسید / کارشنکی بانک ها در توزیع برگه های اوراق

قیمت “اوراق تسهیلات مسکن” به مرز تشنج رسید / کارشنکی بانک ها در توزیع برگه های اوراق

تشنج در قیمت اوراق مسکن دستخوش بازار داغی خرید و فروش مسکن در تابستان است یا کارشکنی برخی بانک ها و شرکت ها در توزیع برگه های اوراق زمینه ساز ایجاد این تشنج شده است.
مدتی است که ورود دلالان به بازار اوراق مسکن زمینه ساز ایجاد تشنج در این بازار پر تلاطم شده است.
 
تشنج در قیمت اوراق مسکن دستخوش بازار داغی خرید و فروش مسکن در تابستان است یا کارشکنی برخی بانک ها و شرکت ها در توزیع برگه های ارواق زمینه ساز ایجاد این تشنج شده است.
 
براساس این گزارش قیمت اوراق مسکن یا همان امتیاز وام مسکن در حال حاضر نسبت به سال گذشته بیش ازدوبرابر شده و قیمت هر برگ به 90 هزار تومان رسیده است.
 
در حال حاضر برای دریافت تسهیلات 45 میلیون تومانی مسکن باید مبلغی بیش از 8 میلیون تومان پرداخت کرد که این میزان پول برای خریداران واقعی مسکن بسیار زیاد است.
 
براساس این گزارش بورسی ها در این خصوص معتقد هستند که افزایش معاملات بازار مسکن درتابستان زمینه ساز افزایش قیمت اوراق در این فصل شده است.
 
در همین راستا ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیر برنامه ریزی و ارزیابی عملکرد بانک مسکن با اشاره به اینکه عرضه اوراق در این چند ماه کاهش یافته است ،افزود: توزیع کمتراوراق مشارکت مسکن باعث ایجاد این منتج شده و افزایش قیمتاوراق را به دنبال داشت.
 
البته نباید فراموش کرد که تعداد زیادی از بانک ها وشرکت های شبه دولتی صاحب این اوراق هستند 
 
40 درصد ازاوراق مسکن متعلق به شرکت های شبه دولتی 
 
انارکی در این خصوص گفته است:‌ 40 درصد ازاوراق مسکن به طورمیانگین متعلق به اشخاص حقوقی و شرکت های شبه دولتی بوده است.
 
براساس این گزارش در صورتی که این موسسات بخشی از اوراقشان را عرضه نکند قیمت ها تا حد زیادی کاهش می یابد و خریداران واقعی مسکن مجبور نمی شوند 8میلیون تومان علاوه بر سود تهسیلات باید پرداخت کنند.
 
این حداقل کاری است که مسئولان بانک ها و بورسی ها می توانند برای رونق وکاهش قیمت بازار مسکن کنند.
باشگاه خیرنگاران

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*