خانه / بورس و سهام / بانک‌های لغو مجوز شده آرین و آریا وجهی نزد بانک مرکزی ندارند

بانک‌های لغو مجوز شده آرین و آریا وجهی نزد بانک مرکزی ندارند

مدیر اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی اعلام کرد: هیچ گونه وجهی از پذیره‌نویسان و موسسان شرکت بانک الکترونیکی آرین که پیش از این و با تصویب شورای پول و اعتبار مجوز آن لغو شده بود نزد بانک مرکزی نیست و وجود برخی شایعات در این زمینه بی پایه و اساس است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، عبدالمهدی ارجمندنژاد با بیان این موضوع،‌ اظهار کرد: پس از لغو مجوز شرکت بانک الکترونیکی آرین در یک‌هزار و یکصد و سی و هشتمین جلسه شورای پول و اعتبار در تاریخ 16 اسفند 90، تمامی وجوه تودیعی شرکت یاد شده که مبلغی در حدود 2 هزار میلیارد ریال بود، به بانک ملی ایران(شعبه زرگنده) و بانک گردشگری(شعبه مرکزی) عودت داده شد.

مدیر اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی در ادامه اعلام کرد: از آنجا که حدود 1300 میلیارد ریال از این مبلغ، وجوه مربوط به پذیره‌نویسانی بود که در مرحله دوم اقدام به پذیره نویسی کرده بودند و وجوه آن‌ها به طور رسمی به ثبت نرسیده بود،‌ به شعب مذکور ماموریت داده شد تا با هماهنگی هیات مدیره بانک لغو مجوز شده آرین و به قید تسریع، مبلغ مذکور را به صاحبانشان بازگردانند که بنا به استعلام به عمل آمده از دو شعبه یاد شده، تقریباً تمامی این مبلغ به صاحبان اصلی آن بازگردانده و تنها مبلغ اندکی از آن در شعبه زرگنده بانک ملی ایران موجود است، از این رو، اشخاصی که سهام خود را در این مرحله پذیره نویسی تهیه کرده‌اند، می‌توانند با رجوع به شعبه یاد شده و ارائه مدارک مثبته، وجوه خود را دریافت کنند.

وی درباره بخش دیگر وجوه بانک آرین شده گفت: اشخاصی که تاکنون موفق به دریافت وجوه خود نشده‌اند چنانچه جزو گروه پذیره‌نویسان گفته شده نباشند اشخاصی هستند که وجوه آن ها، جزو وجوه تودیعی موسسان بوده که به طور رسمی به ثبت رسیده است و از آنجا که این وجوه- که مبلغ آن 700 میلیارد ریال است- جزو وجوه در اختیار شرکت یاد شده به حساب می‌آید؛ تصمیم گیری در خصوص آن در حوزه اختیارات هیات مدیره و مدیر عامل شرکت یاد شده است و صاحبان این وجوه می‌توانند موضوع را از طریق شرکت یاد شده پیگیری کنند.

به گفته او البته حسب استعلام به عمل آمده، به موجب درخواست در تاریخ 13 مهر 91 شرکت یاد شده از بانک ملی ایران،‌ مبلغ مذکور از حساب آن شرکت نزد بانک ملی برداشت و صرف خرید اوراق مشارکت شده است.

وی در ادامه افزود: حسب اطلاع، آن شرکت طی اطلاعیه های منتشره در روزنامه‌های دنیای اقتصاد و اطلاعات (مورخ 1392/4/19) از سهامداران خود برای شرکت در جلسه مجمع عمومی در تاریخ 1392/4/29دعوت به عمل آورده است.

مدیر اداره مبارزه با پولشویی بانک مرکزی در خصوص وجوه مربوط به پذیره نویسان بانک آریا نیز تصریح کرد: با عنایت به تخلف موسسان بانک آریا در مرحله پذیره نویسی و طرح موضوع در مراجع قضایی، زمان و نحوه استرداد وجوه پذیره نویسان خرد، متعاقباً و با هماهنگی مراجع قضایی اعلام خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به مراتب فوق، مطالب مطرح شده در بعضی روزنامه‌ها که به نقل از برخی مسئولان سازمان بورس اوراق بهادار در خصوص وجوه سهامداران بانک‌های لغو مجوز شده آریا و آرین منتشر شده است، مقرون به صحت نیست.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*