خانه / بورس و سهام / اقدامات جدید برای کاهش قیمت وام مسکن

اقدامات جدید برای کاهش قیمت وام مسکن

راهکار جدیدی برای کاهش قیمت وام مسکن پیدا شد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری که نزدیک به ۲۵۰۰میلیارد تومان منابع مالی در اختیار دارند می‌توانند از طریق سپرده‌گذاری در حساب‌های ممتاز بانک مسکن تعداد اوراق منتشر شده وام مسکن را افزایش دهند این کار منجر به کاهش قیمت این اوراق ظرف روز‌های آینده خواهد شد.

به گزارش همشهری، قیمت اوراق تسهیلات مسکن ظرف چند‌ماه گذشته از 35هزار تومان به محدوده 90هزار تومان رسید، حتی قیمت این اوراق در چند هفته گذشته به مرز 100هزار تومان هم رسید. این موضوع باعث نگرانی گسترده مردم شده است، چرا که بخش زیادی از متقاضیان این وام‌ها طبقه‌ای از مردم هستند که برای خرید خانه به این وام‌ها نیاز دارند و افزایش قیمت این اوراق، هزینه تأمین مالی مسکن را برای آنها افزایش می‌دهد.

عمده‌ترین دلیل افزایش قیمت این اوراق افزایش حجم تقاضا برای خرید این اوراق بوده، دلیل افزایش متقاضیان وام مسکن نیز افزایش سقف اعتبار این اوراق به 35میلیون تومان است. بر همین اساس سازمان بورس به تازگی برای به تعادل رساندن و متوازن کردن قیمت این اوراق به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مجوز داد که بتوانند در حساب‌های ممتاز بانک مسکن سرمایه‌گذاری کنند این کار منجر به افزایش حجم عرضه این اوراق و طبیعتا کاهش یا توازن قیمت این اوراق خواهد شد.

منشا اوراق تسهیلات مسکن سپرده‌های ممتاز بانک مسکن است. هرچه میزان سپرده‌های ممتاز بانک مسکن افزایش یابد میزان اوراق تسهیلات مسکن هم افزایش می‌یابد. آخرین خبر‌ها حکایت از آن دارد که صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حال حاضر 2500میلیارد تومان منابع مالی در اختیار دارند که می‌توانند بخشی از این منابع را در حساب‌های ممتاز بانک مسکن سرمایه‌گذاری کنند.

ابلاغ مجوز سازمان بورس

در همین رابطه علیرضا توکلی رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس با اشاره به ابلاغ مجوز سازمان بورس به صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای سپرده‌‌گذاری در بانک مسکن گفت: یکی از دلایل بالا رفتن قیمت اوراق تسهیلات مسکن عدم‌تطابق عرضه و تقاضاست که با سپرده‌‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بانک مسکن، بخش عرضه اوراق تقویت می‌شود. وی با بیان اینکه تمام صندوق‌های سرمایه‌گذاری طبق اساسنامه و امیدنامه خود مجاز به هر نوع سپرده‌گذاری نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی هستند گفت: با ابلاغ مجوزسازمان بورس، برای این صندوق‌ها سپرده‌گذاری در بانک مسکن ازجمله سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز و دریافت سود و اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن و فروش اوراق حق تقدم در بازار فرابورس، بلامانع است.

صندوق‌ها در نقش بازارگردان وام مسکن

همچنین محمود رضا خواجه‌نصیری مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس در گفت‌وگو با همشهری درباره سازو کار مجوز صادر شده از سوی سازمان بورس برای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در این اوراق گفت:براساس این مجوز صندوق‌های سرمایه‌گذاری مجازند در حساب‌های سپرده اوراق تسهیلات مسکن سرمایه‌گذاری کنند. این کار 2مزیت ویژه دارد اول اینکه با سپرده‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این اوراق، سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه‌گذاری از سود مناسبی که سپرده‌های ویژه دارند برخوردار می‌شوند و از سوی دیگر حجم عرضه در سمت انتشار اوراق تسهیلات مسکن افزایش می‌یابد. او توضیح داد: این کار باعث ایجاد توازن در قیمت اوراق تسهیلات مسکن می‌شود. در واقع صندوق‌های سرمایه‌گذاری به نوعی بازارگردانی این اوراق را انجام خواهند داد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*