خانه / بورس و سهام / سهامداران از بورس خارج نشوند

سهامداران از بورس خارج نشوند

بازار سرمایه همگام با بخش واقعی اقتصاد در رکود به سر می‌برد، تالارشیشه‌یی تهران تبدیل شده به بازاری بی‌سروصدا که نوسانات مدتی است در آن به حداقل رسیده و سهامداران دراین گرمای تابستان انگیزه چندانی برای حضور در بازار ندارند.

از سویی دیگر منتقدان وضعیت کنونی بازار معتقدند به دلیل عدم حمایت مسوولان و درنتیجه نااطمینانی سهامداران مدتی است با خروج نقدینگی مواجه شده به طوری که سرمایه‌گذار ترجیح می‌دهد که با توجه به نرخ سود سپرده‌های بانکی و عدم پذیرش ریسک جهت سرمایه‌گذاری در بازار پولی، ‌نقدینگی را در بازار رقیب یعنی بانک سرمایه‌گذاری کند.

به هر روی تمام این عوامل موجب شده که بورس نیز پس از افت‌وخیزهای تلخ جذابیتی برای سهامداران نداشته باشد به طوری که دکتر محمد جمالی، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه آرمان در?این باره به خبرنگار «اعتماد» گفت: اقتصاد دو بخش دارد؛ بخش واقعی و بخش مالی که اقتصاد واقعی نسبت به مالی مقدم‌تر است. بدیهی است در شرایطی که رکودی سنگین درکل اقتصاد کشور حاکم است و تولید دربنگاه‌ها به حداقل رسیده در نتیجه آثار این موضوع در شرکت‌های بورسی نیز دیده می‌شود. وی ادامه داد: ‌به عنوان مثال وقتی بازار مسکن در سکوت به سر می‌برد مسلما شرکت‌های فعال ساختمانی در بورس نیز دچار کاهش قیمت می‌شوند که این موضوع در بخش‌های دیگر نیز مصداق دارد.

وی وضعیت کنونی حاکم را ناشی از سیاست‌های نادرست چندسال قبل دانست و عنوان کرد در حال حاضر در بورس قیمت سهام اکثر صنایع افت کرده اما سیاست‌های اخیر دولت درباره رفع ابهام پالایشگاه‌ها، ‌حذف عوارض سنگ آهن یا لایحه خروج از رکود که روز سه‌شنبه رونمایی می‌شود می‌توانند باز هم بازار سهام را نسبت به بازارهای موازی ارجح‌تر کنند. جمالی به سهامداران حقیقی توصیه کرد: سهامدارانی که تا الان در بازار مانده‌اند، بمانند چرا که درحال حاضر پی بر‌ای اکثر شرکت‌های بورسی به عدد چهار رسیده و این یعنی 25 درصد سود سالانه ‌که بازهم این رقم از سود 22 درصدی سپرده‌های بانکی بیشتر است و به اعتقاد من این رقم با نمایان شدن آثار سیاست‌های گفته شده بیشتر هم می‌شود چرا که تعدادی از شرکت‌ها گزارش‌های مالی خوبی را ارائه داده‌اند. همچنین اکبر خواجویی، ‌یکی از کارشناسان ارشد بازار سرمایه اظهارداشت: به اعتقاد بنده وضعیت تولید در کشور و در نتیجه وضعیت شرکت‌ها، تعیین‌کننده روند اصلی بازار سرمایه است. به طور کلی پیش‌بینی می‌شود سهامدارانی که با تکیه بر تحلیل سهام خود را خریداری کنند بازدهی 30 الی 35 درصدی را طی سال 93 در بازار سرمایه کسب خواهند کرد. خواجویی در خصوص صحبت‌های وزیر اقتصاد پیرامون ثبات در بازارهای مالی از جمله بازار سرمایه تصریح کرد: به نظر می‌رسد هم اکنون بازار سرمایه به وضعیت ثبات رسیده و شایان ذکر است که در بازار سهام نباید انتظار رشد قیمت سهام و جهش قیمت را همانند سال گذشته داشت چراکه هر اوج قیمت توام با ریزش خواهد بود.

وی عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شود چنانچه دولت قوانین و مقررات خاصی وضع نکند و ثبات در بورس حفظ شود، احتمال ریزش قیمت سهام در بازار سرمایه وجود نخواهد داشت در این صورت اعتماد به بورس بازخواهد گشت در نتیجه بازار سرمایه با توجه به وضعیت رکود در سایر بازارهای موازی همچنان ارجح‌ترین بازار است که می‌تواند ضمن پوشش تورم، برای بلندمدت نیز سود مطلوبی را نصیب سهامداران کند. وی در خاتمه افزود: پیش‌بینی می‌شود در صورت تحقق نتیجه مثبت در مذاکرات هسته‌یی می‌توان به ثباتی پایدار در بازار سرمایه امیدوار شد. همچنین به نظر بنده بسته حمایتی دولت جهت خروج از رکود چنانچه بتواند منافع مالی مورد نیاز بنگاه‌ها را تامین کند، تسهیلاتی در خصوص صادرات محصولات شرکت‌ها انجام دهد و همچنین تامین مواد اولیه شرکت‌ها با سهولت بیشتری صورت گیرد، منجر به افزایش تولید شرکت‌ها خواهد شد. در نتیجه در این صورت بنگاه‌های تولیدی می‌توانند با حداکثر ظرفیت تولید کنند که این قضیه تاثیر مثبت بر تولید بنگاه‌ها خواهد گذاشت و در نهایت چشم‌انداز بازار سرمایه را با افق روشن همراه می‌سازد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*