خانه / بورس و سهام / فاجعه‌ای در پرداخت سود برخی شرکت‌‌ها

فاجعه‌ای در پرداخت سود برخی شرکت‌‌ها

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مزایای تقسیم سود حداقلی شرکت‌ها در مجامع، گفت: شرکت‌ها علاوه بر استفاده از اندوخته برای سرمایه در گردش و عدم پرداخت هزینه تأمین مالی، از مشوق‌ مالیاتی دولت استفاده خواهند کرد وگرنه با فاجعه مواجه خواهند شد.

حسین خزلی خرازی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به مزایای تقسیم سود کمتر در مجامع در شرایط فعلی، اظهار داشت: تقسیم سود کمتر در مجامع طبق بسته تشویقی دولت مشمول معافیت مالی می‌شود. این امر موجب افزایش سرمایه در گردش شرکت‌ها و حذف هزینه تامین مالی آنها خواهد شد.

وی گفت: سهامداران خرد همواره در مجامع نسبت به سود تقسیمی اعتراض می‌کنند، در حالی که شرکت‌ها از کاهش سرمایه در گردش به نظام بانکی پناه می‌برند.

خرازی با تاکید بر اینکه کشورهای دارای بورس پیشرفته به تقسیم سود حداقلی تاکید می‌کنند، گفت:‌ در شرایط فعلی ایران که هزینه تامین مالی افزایش یافته است، کاهش میزان تقسیم سود به سرمایه در گردش شرکت‌ها و عدم تحمیل هزینه تحمیل مالی به آنان کمک زیادی می‌کند.

وی گفت: در صورت کاهش میزان تقسیم سود میان سهامداران، شرکت‌ها به لحاظ مالی ارزش ویژه هر سهم آن بالاتر می‌رود.

این کارشناس بازار سرمایه یکی دیگر از مزایای تقسیم سود حداقلی در مجامع را افزایش حقوق صاحبان سهام و بالا رفتن پی بر ای عنوان کرد و تصریح کرد: شرکت‌هایی که با تقسیم سود کمتر اندوخته بیشتری دارند، به نسبت سایر شرکت‌ها از نسبت P/E (پی ‌بر ای) بیشتری برخوردارند.

خرازی با اشاره به اینکه وجود سهام عدالت موجب افزایش انتظارات از تقسیم سود شرکت‌ها شده است، افزود: سهام عدالت به واسطه نمایندگانشان در مجامع بیشترین فشار را برای تقسیم سود بیشتر به شرکت‌ها وارد می‌کنند و سهام عدالت یکی از دلایل خالی شدن شرکت‌ها از نقدینگی است.

وی با اشاره به نقش بازار سرمایه در خروج غیر تورمی از رکود، گفت: در این بسته تاکید شده که بنگاه‌های بزرگ به جایی غیر از بانک‌ها برای تامین مالی اتکا کنند که تامین مالی این بنگاه‌ها قطعا از طریق بازار سرمایه امکان‌پذیر خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه معافیت مالیاتی با تقسیم سود کمتر در مجامع نیازمند مصوبه مجلس است، گفت: تقسیم سود کمتر موجب راه‌اندازی طرح‌های توسعه‌ای، افزایش تولید و در نهایت سودآوری بیشتر بنگاه‌ها خواهد شد.

خرازی درباره تقسیم سود و شکایاتی که به کانون کارگزاران و سازمان بورس می‌شود، نیز خاطرنشان کرد: عدم توزیع سوخت در مهلت قانونی یکی از بیشترین شکایات سهامداران است.

وی گفت: معمولا پس از تماس با شرکت ها متوجه می‌شویم که برای تقسیم سود سرمایه‌ای ندارند و حتی با فاجعه‌ای مبنی بر دریافت وام‌های سنگین با سودهای بالا برای تقسیم سود مواجه هستند.

خرازی با تاکید بر اینکه دریافت تسهیلات در شرکت‌ها باید منجر به افزایش تولید به جای تقسیم سود شود، گفت: اهرم مشوق مالیاتی دولت در شرایط کنونی بهترین راهکار برای خروج از رکود و مشکلات نقدینگی شرکت‌ها خواهد بود که در بلند مدت بسیار اثرگذار است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*