خانه / بورس و سهام / خلاصه بازار بورس امروز از نگاه یک کارگزار / سه شنبه 21 مرداد

خلاصه بازار بورس امروز از نگاه یک کارگزار / سه شنبه 21 مرداد

گروه خودرویی با توجه به عرضه‌های پرحجم دیروز، شروعی متعادل که با گذشت زمان معاملات و افزابش فشار عرضه ها اکثراً منفی به کار خود پایان دادند. اما به نظر اکثر گروه ها و نمادها با اصلاح و ریزش قیمتی بالا و در نهایت کف سازی، از فروشنده تهی شده اند و در صورت برطرف شدن مشکل نقدینگی، با حداقل افزایش تقاضا میل به مثبت شدن دارد.

البته همچنان لیدر بودن گروه خودرویی، معاملات بازار را تحت الشاع قرار داده و تا زمانی که گروه خودرویی رشد نکنند و یا بازار با قدرت لیدر را عوض ننماید همچنان بازاری نوسانی و بی رمق را مشاهده خواهیم نمود. امری که با توجه به رکود سنگین بر اقتصاد کل کشور امری معقول می باشد. اما طی بررسی سیکل های زمانی12 ساله بازار سرمایه ایران به نظر در اواخر امسال و اوایل سال آینده ، بازار سرمایه، صعودی مناسب را تجربه نماید که با سیاست ها و استراتژی دولتمردان همخوانی دارد. البته وعده های مجدد رئیس جمهور و تیم افتصادی و رئیس بانک مرکزی مبنی بر کاهش سود بانکی در صورت اجرایی شدن، خود سیگنال بسیار مثبتی برای رشد بازار تلقی میگردد. در گروه پتروشیمی و روانکارها (به غیر از شسپا) اکثرا معاملات متعادل با گرایشی منفی را مشاهده نمودیم. گروه سیمانی و دارویی معاملاتی بهتر و البته مثبت تر از روز گذشته را تجربه نمودند که هر دو گروه مذکور بخصوص گروه دارویی از دید تکنیکالی و پس از اصلاح زمانی مناسب مستعد رشد قیمتی می باشند. گروه های برقی و بانکی اکثراً متعادل با گرایشی منفی و گروه سرمایه گذاری متعادل با گرایشی مثبت به کار خود پایان دادند. کلیت بازار منفی دنبال گردید و احتمالا فردا نیز همین گونه سپری گردد که خود دلیلی بر رکود بازار سرمایه حتی با اخبار مثبت این روزها می باشد.

خلاصه اطلاعیه:

مالی و اعتباری کوثر

طی دوره 3 ماهه منتهی به 31/3/93 ؛ شرکت با سرمایه ای معادل 3,000 میلیارد ریال مبلغ 51 ریال سود به ازای هر سهم ساخته است که درمقایسه با دوره مشابه سال گذشته 122 درصد رشد داشته است.مجموع درآمدهای مشاع طی این دوره بالغ بر 5,561 میلیارد ریال بوده که 52 درصد آن از محل سود تسهیلات اعطایی می باشد.مجموع تسهیلات اعطایی با 33 درصد کاهش نسبت به مشابه سال گذشته بالغ بر 37,016 میلیارد ریال بوده است.94 درصد سود تسهیلات از محل عقود مبادله ای (فروش اقساطی ) حاصل شده است.48 درصد درآمدهای مشاع را نیز سود حاصل از سرمایه گذاری ها و سپرده گذاری ها تشکیل داده است.گفتنی است که مجموع سپرده های دریافتی تا پایان دوره 3 ماهه بالغ بر 111,182 میلیارد ریال می باشد که نسبت به دوره مشابه سال قبل 18 درصد رشد داشته است.هم چنین سود علی الحساب سپرده ها به مبلغ 5,112 میلیارد ریال می باشد.

تحلیل تکنیکال رمپنا

سهم پس از بازگشت به کانال نوسانی  صعودی خود، طی معاملات چند روز اخیر، روند رشد نسبتا کندی را در پیش گرفته است. هم اکنون محدوده 7500-7400 به عنوان حمایت مناسب سهم و  تلاقی میانگین متحرک 100 روزه و سطح 50 درصد فیبو Ret. کوتاه مدت، در محدوده 7820 به عنوان مقاومت حائز اهمیت روند به شمار میرود.ادامه حرکت به صورت شارپ، مستلزم اخبار مثبت بنیادی(خبرقطعی وصول مطالبات) بوده و در غیر این صورت محدوده نوسانی 7400-7600، و تبعا اصلاح اندیکاتور Rsi، پیش روی سهم خواهد بود.در صورت ادامه روند مقاومت های 8000 ، 8200 و 8500 در انتظار سهم می باشند. تثبیت قیمت بالاتر از محدوده 7820 ، ورود به سهم را جذاب خواهد کرد.

شنیده های بازار

مطالب این بخش براساس شنیده‌های بازار جمع‌آوری شده است و بر مبنای اطلاعات رسمی منتشره از سوی مراجع معتبر نمی‌باشد. بنابراین  منبع مطمئنی جهت تصمیم‌گیری نمی‌باشد.

گروه بانکی:احتمال کاهش نرخ بهره بانکی وجود دارد، زمزمه ها حاکی از اعداد 18 یا 19 درصدی است، این اتفاق با توجه به کاهش نرخ تورم طبیعی می باشد.
شوینده ها:شنیده ها از موافقت قریب الوقوع دولت با افزایش نرخ محدود شوینده ها و روغن خوراکی از ابتدای مهر ماه حکایت دارد که در این صورت شاهد تعدیلات مثبت نماد های این دو گروه خواهیم بود.

اخبار:

 روحانی: تأمین مالی بنگاه های بزرگ برعهده بازار سرمایه باشد / نرخ سود بانکی باید تعدیل شود

رییس جمهوری دقایقی پیش در همایش تبیین سیاست های اقتصادی دولت برای خروج از رکود به جایگاه بازار سرمایه برای خروج از رکود اشاره کرد و گفت: باید تأمین مالی بنگاه های بزرگ بر عهده بازار سرمایه قرار بگیرد چون توان بانک ها فقط پاسخگوی بنگاه های کوچک و متوسط است.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر حسن روحانی با اشاره به ظرفیت های بازار سرمایه برای تأمین مالی بنگاه های اقتصادی افزود: توانمندی های بازار سرمایه برای تأمین مالی بنگاه ها باید افزایش یابد در حالی که ما راهی نداریم جز اینکه از این ظرفیت استفاده کنیم.وی با بیان اینکه همه بنگاه های کوچک، متوسط و بزرگ برای تأمین مالی نمی توانند به سراغ بانک ها بروند، خاطر نشان کرد: بازار سرمایه توانمندی ویژه ای برای تأمین مالی دارد به طوریکه در ستاد اقتصادی و در مصوبات خروج از رکود به این توانمندی ها توجه شده است.دکتر روحانی با تأکید به اینکه دولت و وزارت اقتصاد به جد به دنبال تامین مالی از طریق بازار سرمایه هستند، اظهار داشت: تأمین مالی بنگاههای بزرگ باید متکی به بازار سرمایه باشد و بانکها باید تأمین مالی بنگاه های کوچک و متوسط را انجام دهند.وی به ضرورت تقسیم بندی در این خصوص اشاره کرد و گفت: اگر این تقیسم بندی انجام شود، بخشی از بار از دوش بانک ها برداشته می شود چون توانمندی بانکها محدود است و بدین ترتیب بنگاههای کوچک و متوسط درکنار بنگاه های بزرگ فرصت رشد پیدا می کنند.رییس جمهور اولویت تأمین مالی را با بنگاه هایی دانست که در این سال های اخیر و در این شرایط سخت توانستند کار کنند و افزود: نمی شود به بنگاهایی که کارشان خوب نبوده جایزه اعطا کرد، آنهایی که خوب کار کردند و ترازشان این را نشان می دهد، باید در اولویت قرار بگیرند.دکتر روحانی در ادامه به بدهکاری های دولت به بانک ها و پیمانکاران اشاره کرد و گفت: دولت در لایحه خود که به مجلس تقدیم کرده، مواردی را پیش بینی کرده است که بتواند بخشی از بدهی های خود را از طریق انتشار صکوک اجاره پرداخت کند. وی افزود: دو سه ماده در این لایحه به این موضوع اشاره دارد تا بانک ها از این نظر یک نفس راحت بکشند البته فروش اموال مازاد بانک ها باید در دستور کار قرار گیرد. بانک ها حاضر به فروش اموال مازادشان از سهام گرفته تا ساختمان هایشان نیستند و فروش اموال مازاد برایشان سخت است.

ساختار نرخ سود بانکی بازنگری می‌شود

ولی‌الله سیف در حاشیه همایش تبیین سیاست‌های اقتصادی دولت برای خروج غیرتورمی از رکود در جمع خبرنگاران با اشاره به کاهش نرخ تورم اظهارداشت: متناسب با روند نزولی نرخ تورم ،در ساختار نرخ سود بانکی در زمینه سپرده‌ها و تسهیلات بازنگری خواهد شد.وی ادامه داد: گزارش‌هایی را بخش اقتصادی بانک مرکزی در دست تهیه دارد که پس از نهایی شدن در دستور کار قرار خواهد گرفت.رئیس کل بانک مرکزی در خصوص مسکن گفت: بانک مرکزی کاملاً موافق با سیاسته‌ای پیشنهادی بخش مسکن است و در همین زمینه هماهنگی بین وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی ایجاد شده و ضمن اینکه باید تدارک‌های لازم برای طراحی ابزارهای جدید مالی برای تجهیز منابع به سمت بخش مسکن انجام شود . وی در خصوص سپرده‌گذاری 22 میلیارد دلاری بانک مرکزی در چین گفت: برای استفاده از منابع این سپرده‌گذاری باید مکانیزم‌های شفافی تدوین کنیم تا امکان استفاده از این منابع از طریق فاینانس برای پروژه‌های عمرانی و نیازهای کشور استفاده کنیم

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*