خانه / بورس و سهام / خلاصه بازار سهام از نگاه یک کارگزار بورس / شنبه 25 مرداد

خلاصه بازار سهام از نگاه یک کارگزار بورس / شنبه 25 مرداد

تحلیل بازار

امروز به عنوان شروع هفته، بازاری سردرگم و منفی در اکثر گروه ها بخصوص گروه پتروشیمی و خودرویی و ساختمانی را مشاهده نمودیم که گروه ساختمانی در اواسط بازار با افزایش محسوس تقاضا متعادلتر و حتی مثبت نیز دنبال گردیدند. در برقی ها همچنان استمرار خبرهای مثبت و اما معاملات متعادل و کسالت آور را مشاهده نمودیم. احتمال آغاز صادرات برق ایران به امارات و عراق و اکثر کشورهای همسایه ایران به نقل از وزیر نیرو و عقد بزرگترین قرارداد برقی تاریخ ایران احتمالاً با شرکت های امریکایی از چشم انداز بسیار روشن این گروه در گزارشات اخیر حکایت دارد. طبق اخبار شنیده شده، یک کمپانی بزرگ آمریکایی قراردادی به ارزش 1.1 میلیارد دلار را در یک اقدام مشترک با ایران به امضاء رسانده است. از اخبار حائز اهمیت امروز می توان به وعده وزیر اقتصاد بر کاهش نرخ سود و تسهیلات بانک ها در آینده نزدیک اشاره نمود. گروه پتروشیمی نیز با اخبار مثبتی همچون احتمال اعمال تخفیف بیشتر به نرخ خوراک و افزایش سهمیه خوراک آنها با توجه به افزایش ظرفیت پارس جنوبی مواجه بودند. اما معاملات آنها متعادل با گرایشی منفی و البته کم حجم به کار خود پایان داد. همچنان حواشی مجلس و دولت بازاری منفی را در گروه خودرویی القا می نماید و ابهامات قیمت گذاری همچنان پا برجاست. در گروه بنیادی محور دارویی، اکثراً با معاملاتی متعادل مواجه گردیدند و اخبار مثبتی همچون افزایش نرخ محصولات در نیمه دوم سال می تواند روند روبه رشد آنها را سرعت ببخشد. در کل همچنان ساختار بازار سرمایه و مشکلات کمبود نقدینگی و ابهامات مختلف صنایع و رویکردهای حائز اهمیت مسائل سیاست داخلی و خارجی، بازاری شکننده و کم حجم با گرایشی منفی را پیش از پیش نمایان ساخته که تنها راه خروج از این وضیعت برطرف شدن موارد مذکور می باشد.برای فردا همین منوال دادوستدها با گرایشی منفی تر انتظار می‌رود.

خلاصه اطلاعیه: گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان

طبق پیش بینی سال مالی منتهی به 31/6/93 ؛ سود هر سهم شرکت با سرمایه ای معادل 20,000 میلیارد ریال به مبلغ 296 ریال اعلام شده است.هم چنین طی دوه 6 ماهه منتهی به 29/12/92 حدود 41 درصد این رقم پوشش داده شده است. سود عملیاتی و سود خالص پیش بینی شده ، حدودا دو برابر واقعی سال قبل در نظر گرفته شده است. هیئت مدیره در نظر دارد مبلغ 266 ریال از سود هر سهم سال مالی 93 را جهت تقسیم بین سهام داران به مجمع عمومی عادی سالیانه پیشنهاد نماید.

تحلیل تکنیکال: خودرو

سهم پس از عکس العمل به محدوده 2680مقاومتی در حوالی سطح 50 در صد فیبو (2600) متوقف شده است. اندیکاتور RSI در همین محدوده با سطح 50 درگیر بوده و نزدیک شدن میانگین های متحرک سهم نیز حاکی از حساسیت محدوده فعلی معاملات می باشد. در صورت گذر با حجم مناسب از محدوده 2680 الگوی کلاسیک مثلث صعودی با هدف قیمتی 3000 تایید خواهد شد که در این راه سطوح 2780، 2900 و 2950 مقاومتهای سهم می باشند. در صورت تثبیت قیمت پایین تر از 2500، سطوح 2400 و 2321 در انتظار نمودار خواهند بود.ریسک پذیر ها می توانند بعد از شکست محدوده مقاومتی مذکور با در نظر داشتن حد سود 10 درصد اقدام به ورود نمایند.

شنیده های بازار:

مطالب این بخش براساس شنیده‌های بازار جمع‌آوری شده است و بر مبنای اطلاعات رسمی منتشره از سوی مراجع معتبر نمی‌باشد. بنابراین منبع مطمئنی جهت تصمیم‌گیری نمی‌باشد.

وتجارت:بانک تجارت اعلام نموده است که در نظر دارد املاک و مستغلات خود را به فروش برساند.

بانک انصار:گفته می شود بانک انصار قصد افزایش سرمایه 33 درصدی از محل سود انباشته دارد.

اخبار:

رفع کامل ابهام در قیمت گذاری خودرو/دیگر پیگیری نکنید

با توجه به ابهامات موجود در خصوص قیمت گذاری خودرو و مخالفت های ایجاد شده در زمینه افزایش قیمت این محصول به پیگیری در این خصوص پرداختیم.در همین راستا، شیوا، رییس شورای رقابت در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار کرد: در حال حاضر هیچ کشمکشی در خصوص قیمت گذاری خودرو وجود ندارد. بطوریکه شورای رقابت که وظیفه نرخ گذاری خودرو را دارد، این نرخ را تعیین کرده است. بنابراین با توجه به نرخ های تعیین شده توسط شورای رقابت هیچگونه ابهامی در این خصوص وجود ندارد و من از اصحاب رسانه تقاضا دارم دیگر پیگیر قیمت خودرو نباشند و صنعت دیگری را برای خبرسازی انتخاب کنند.

پیشنهاد فروش نفت خام در بورس ۹۵ درصد فوب

وزیر نفت با بیان اینکه از قیمت‌های فعلی نفت راضی هستیم، گفت: دنبال نفت ارزان نیستیم و همه از قیمت‌های فعلی نفت راضی هستند.زنگنه ادامه داد: درباره بازار جهانی نفت هنوز هیچ پیش‌بینی خاصی ارائه نشده که حکایت از تغییر قابل ملاحظه‌ای در این بازار داشته باشد.وزیر نفت اظهارداشت: دلیل تعطیلی عرضه نفت خام در بورس انرژی قیمت است و خریداران می‌گویند گران است.وی اضافه کرد: اگر امکان قانونی وجود داشته باشد ما حاضریم در بورس مثل پالایشگاه‌ها با قیمت 95 درصد فوب نفت خام را عرضه کنیم به شرط آنکه نفت خام در پالایشگاه‌های ایرانی فرآورش شود و صادر نشود.زنگنه در ادامه گفت: زمان اجرای طرح‌هایی که براساس آن ما به صرفه‌جویی در مصرف انرژی منابع پرداخت می‌کنیم، متفاوت است و طرح‌ها به شورای اقتصاد می‌رود و پس از تصویب برای اجرا خواهد آمد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*