خانه / بورس و سهام / سرمایه سهامداران بورس کجا رفته است؟

سرمایه سهامداران بورس کجا رفته است؟

با تداوم روند نزولی بورس تهران و افت قیمت‌ها و نیز افزایش میانگین زیان سهامداران به ۹ درصد، سرمایه گذاران بورس به سه دسته تقسیم شدند؛عده ای که ترجیح دادند در این بازار باقی مانده و با خرید و فروش تک سهم ها اندکی از زیان خود را جبران کنند، عده ای که به طور کلی از بازار خارج شدند و عده ای که نقدینگی خود را به سمت اوراق مشارکت سوق دادند.

به این ترتیب از بین رفتن جذابیت خرید در بورس تهران و زیان ۹ درصدی بازار سرمایه در مقابل تورم ۲۳ درصدی موجب شده است تا ۵۰ درصد سرمایه گذاران از بورس تهران خارج شده و احتمالا ترجیح دادند تا پول خود را در بانک، سرمایه گذاری کنند.اما حدود ۲۰ درصد سرمایه گذاران نیز در این شرایط ترجیح دادند تا در شرایط رکودی حاکم در سایر بازارها، پول خود را به سمت خرید اوراق مشارکت سوق دهند تا به محض آشکار شدن نشانه های بهبود در بورس تهران،سرمایه خود را به بازار سرمایه بازگردانند.
به طوری که آمارها نشان می دهد با تداوم رکود حاکم در بازار سرمایه، میزان جذب نقدینگی به سمت اوراق مشارکت افزایش پیدا کرده و حدود ۲۲درصد از کل معاملات بازارسرمایه در هفته گذشته به اوراق بدهی اختصاص یافته است.
این آمار نشان می دهد سرمایه‌گذارانی که محلی امن برای سرمایه‌گذاری پیدا نکرده‌اند ترجیح دادند تا دارایی های خود را از بورس خارج کرده و تبدیل به اوراق مشارکت کنند تا به محض بهتر شدن شرایط بار دیگر به بورس بازگردند.
به این ترتیب در حالی که از ابتدای شهریور ماه تاکنون ۳۵درصد معاملات بازار سهام به‌صورت عمده انجام شده و تنها ۱۷درصد از کل معاملات به اوراق مشارکت اختصاص داشته است که در هفته گذشته بازار این معاملات داغ تر شده و حجم معاملات اوراق مشارکت با افزایش چشمگیری مواجه شده است.
بر این اساس در هفته گذشته از کل معاملات بازار سهام ۲۲درصد معاملات به اوراق بدهی و ۱۸درصد به معاملات عمده اختصاص یافته است از مجموع هزار و ۱۳۳میلیارد تومان اوراقی که طی یک هفته گذشته در بازار سهام دادوستد شده است، ۲۴۹میلیارد تومان به اوراق بدهی اختصاص یافته است.
ایسنا

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*