خانه / بورس و سهام / گروه های ثروتمند و فقیر بورس را بشناسید

گروه های ثروتمند و فقیر بورس را بشناسید

پیش بینی درآمد هر سهم شرکت های فعال بورسی با نزدیک شدن به پایان سال مالی آنها منتشر می شود که شامل برآوردها و برنامه های شرکت برای سال مالی آینده و نیز سود برآوردی آنها می باشد.

در این گزارش در نظر داریم به بررسی پیش بینی سود (زیان) خالص به تفکیک صنایع بپردازیم و از میان ۳۳ صنعت فعال در بازار سهام به جز گروه سرمایه گذاری ها صنایعی که بیشترین و کمترین سود را برای سال مالی جاری برآورد کرده اند، معرفی شوند.

بیشترین سود برآوردی

براساس اطلاعات موجود، صنعت محصولات شیمیایی با برآورد سود خالص ۱۴۷ هزار و ۵۲۵ میلیارد ریالی از جمله صنایعی است که بیشترین سود را برای سال مالی جاری برآورد کرده که البته با توجه به ۳۱ شرکت فعال در این گروه و سرمایه ۹۱ هزار و ۶۰۳ میلیارد ریالی آن، متوسط سود هر سهم در این گروه یک هزار و ۶۱۰ ریال محاسبه می شود.

پس از آن شرکت های چند رشته ای صنعتی در ردیف دوم قرار می گیرد، این گروه به طور متوسط سود خالص ۷۹ هزار و ۳۳۶ میلیارد ریالی را برای امسال پیش بینی کرده که براساس فعالیت چهار مجموعه بورسی در آن و سرمایه ۵۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریالی آن، متوسط سود به ازای هر سهم در این گروه مبلغ یک هزار و ۳۴۷ ریال می باشد.

گروه بانک ها، مؤسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی نیز با برآورد سود خالص ۷۲ هزار و ۲۱۴ میلیارد ریالی رتبه سوم را به خود اختصاص می دهد، ۱۰ شرکت در این گروه فعالند که با توجه به سرمایه ۲۳۳ هزار و ۷۱۳ میلیارد ریالی این گروه، متوسط سود به ازای هر سهم ۳۰۹ ریال محاسبه می گردد.

سهام زیان ده سهام پر سود بدترین سهام اهترین سهام اخبار بورس

کمترین سود برآوردی

کمترین سود برآوردی نیز از سوی گروه محصولات چوبی با تک سهم فیبر ایران، با پیش بینی سود خالص ۱۰ میلیارد ریالی اعلام شده و در پی آن گروه ساخت رادیو، تلویزیون و دستگاه ها با برآورد سود ۱۳ میلیارد ریالی توسط تک نماد آن یعنی “لپارس” قرار می گیرد. در نهایت رتبه سوم نیز به گروه استخراج سایر معادن با پیش بینی سود هر سهم ۲۵ میلیارد ریالی تنها مجموعه فعال در آن یعنی شرکت تأمین ماسه ریخته گری اختصاص می یابد.

سهام زیان ده سهام پر سود بدترین سهام اهترین سهام اخبار بورس

براساس اطلاعات موجود، متوسط سود برآوردی صنایع استخراج ذغالسنگ، استخراج سایر معادن، استخراج نفت، گاز و خدمات جنبی به جز اکتشاف، حمل و نقل انبارداری، خدمات فنی و مهندسی، دباغی، پرداخت چرم، ساخت رادیو، تلویزیون و دستگاه ها، کشاورزی دامپروری و خدمات وابسته به آن، محصولات چوبی، مخابرات، منسوجات و نیز وسایل اندازه گیری، پزشکی و اپتیکی نسبت به آخرین سود برآوردی آنها تفاوتی نداشته و بدون تغییر اعلام شده است.

حال آنکه تفاضل سود خالص برآوردی در صنعت چند رشته ای صنعتی نسبت به آخرین پیش بینی آن سه هزار و ۵۰۵۰ میلیارد ریال محاسبه می شود، علاوه بر آن گروه های فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای در کنار انبوه سازی املاک و مستغلات به ترتیب با تفاضل ۲٫۴۹۸ میلیارد ریالی و ۲۷۸ میلیارد ریالی از جمله گروه هایی هستند که سود برآوردی سال مالی جاری خود را با افزایش نسبت به آخرین بودجه منتشر کرده اند.

اما در مقابل گروه های بانک ها، مؤسسات مالی و سایر نهادهای پولی، رایانه و فعالیت های وابسته به آن ساخت محصولات فلزی، سایر محصولات کانی غیر فلزی، سیمان، آهک و گچ، فلزات اساسی، قند و شکر، کاشی و سرامیک و محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر نسبت به آخرین بودجه اعلامی، با کاهش سود خالص سال مالی جاری خود را برآورد کرده اند که البته در میان آنها صنعت محصولات غذایی و آشامیدنی با کاهش ۶۵۴ میلیارد ریالی، ساخت محصولات فلزی با افت ۲۶۵ میلیارد ریالی و سیمان با کاهش ۱۵۲ میلیارد ریالی در ردیف های نخست قرار گرفتند.

سهام زیان ده سهام پر سود بدترین سهام اهترین سهام اخبار بورس

براساس این گزارش، تطبیق سود (زیان) پیش بینی شده شرکت ها در مرداد ماه امسال نسبت به آخرین بودجه اعلامی بیانگر این است که بودجه برآوردی ۳۳ شرکت با افزایش و ۴۱ شرکت با کاهش همراه بوده و مابقی شرکت ها یعنی ۲۳۰ مجموعه فعال بورسی بدون تغییر بودجه سال مالی جاری خود را منتشر کرده اند.

بیشترین درصد سود نقدی تقسیمی

علاوه بر این، از میان ۳۳ صنعتی که مجموعه های فعال در آن از ابتدای سال جاری تا مرداد ماه مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران را برگزار کرده اند، صنعت استخراج ذغالسنگ با تقسیم ۱۲۶ درصدی سود نقدی از جمله صنایعی است که از بیشترین درصد سود نقدی تقسیمی طی مدت مذکور برخوردار است.

پس از آن صنعت محصولات چوبی با تک نماد “چفیبر” با تقسیم سود نقدی ۱۰۰ درصدی در ردیف دوم قرار می گیرد و در نهایت دو گروه رایانه و فعالیت های وابسته به آن و نیز کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته به آن با تقسیم ۹۹ درصد از سود نقدی محقق شده در جایگاه سوم قرار می گیرند.

سهام زیان ده سهام پر سود بدترین سهام اهترین سهام اخبار بورس

کمترین سود نقدی

این در حالی است که صنایعی همچون بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تأمین، وسایل اندازه گیری، پزشکی و اپتیکی، سرمایه گذاری ها در کنار استخراج سایر معادن در ردیف های نخست جدول رتبه بندی صنایع از منظر کمترین میزان سود نقدی تقسیمی جای می گیرند.

سهام زیان ده سهام پر سود بدترین سهام اهترین سهام اخبار بورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*