خانه / بورس و سهام / افزایش 100 درصدی سرمایه برای یک طرح توسعه

افزایش 100 درصدی سرمایه برای یک طرح توسعه

شرکت داروسازی سینا طرح توسعه ای احداث ساختمان جدید در کنار کارخانه تولیدی به منظور راه اندازی و گسترش خطوط تولید محصولات خود را در نظر دارد.

مدیر مالی شرکت داروسازی سینا با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: با اجرای این طرح که مراحل واردات ماشین آلات و تجهیزات آن از کشورهای اروپایی و تجهیز دستگاه های قدیمی در حال پیگیری است، ظرفیت تولید محصولات افزایش می یابد و چند محصول جدید نیز به سبد داروهای تولیدی “دسینا” اضافه خواهد شد. البته باید خاطر نشان کرد که پروژه مذکور طی دو سال آینده به اجرا در خواهد آمد.

حاجی هاشم در خصوص نحوه تأمین منابع مالی لازم جهت اجرای طرح مذکور ابراز داشت: هزینه های مالی این پروژه حدود 40 میلیارد تا 50 میلیارد تومان برآورد شده که بخشی از آن از طریق افزایش 100 درصدی سرمایه شرکت و مابقی آن با انتشار اوراق مشارکت و نیز دریافت تسهیلات بانکی فراهم خواهد شد.

وی در ارزیابی عملکرد دوره سه ماهه نخست سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 92 تصریح کرد: این شرکت به مدد رشد نرخ فروش محصولات و استفاده از مواد اولیه مورد نیاز خریداری شده با قیمت های قبل، موفق به پوشش 31 درصدی سود برآوردی 128 تومانی طی عملکرد دوره مذکور شده است.

این مقام مسئول افزود: این در حالی است که پیش بینی ادامه این روند صعودی سودآوری تا پایان سال مالی جاری چندان مشخص نیست. چراکه تاکنون ارز مبادله ای جهت تأمین مواد اولیه مورد نیاز به “دسینا” اختصاص نیافته و مواد مصرفی با ارز آزاد فراهم می شود. از این رو به دلیل اینکه حدود 90 درصد از این مواد از کشورهای انگلیس، آلمان و هلند تهیه می شود، بهای تمام شده محصولات تولیدی طی ماه های آتی با افزایش همراه خواهد بود، حال آنکه این میزان رشد هزینه ها با افزایش اخیر نرخ فروش محصولات پوشش داده نمی شود.

مدیر مالی شرکت داروسازی سینا در ارتباط با مشکلات موجود در تأمین مواد اولیه مورد نیاز گفت: به طور طبیعی تأمین مواد اولیه مصرفی با ارز آزاد نیازمند نقدینگی بیشتر است، حال آنکه “دسینا” همچون سایر شرکت های هم گروه در دریافت تسهیلات بانکی به منظور تأمین منابع مالی مورد نیاز خود با موانع و مشکلات متعددی همچون افزایش نرخ بهره بانکی مواجه است.

حاجی هاشم پیرامون امکان صادرات محصولات اظهار داشت: اقدامات لازم جهت دریافت مجوز صادرات محصولات از سازمان غذا و دارو، در حال پیگیری است. همچنین “دسینا” در نظر دارد حدود دو درصد از حجم تولید محصولات خود را به کشورهای افغانستان و ترکمنستان صادر کند.

وی در خصوص روند تولید محصولات طی دوره عملکردی مذکور بیان کرد: با توجه به اینکه تعدادی از شرکت های هم گروه رقیب به دلیل عدم تأمین به موقع مواد اولیه مورد نیاز موفق به ادامه روند تولید خود طی سه ماهه اول امسال نشدند، “دسینا” جهت جبران کمبود عرضه محصولات بازار به تولید بیشتر محصولات پرداخته است. علاوه بر این، مراحل پایانی تولید مقداری از محصولات برآورد شده برای سال قبل به امسال منتقل شد. بدین ترتیب عوامل عنوان شده در مجموع موجب روند صعودی تولید طی دوره سه ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل شده است.

این مقام مسئول در خاتمه پیرامون ارزیابی وضعیت صنعت دارو گفت: شرکت های هم گروه در حالی به روند تولید محصولات خود ادامه می دهند که همراه با آن، هزینه های مالی آنها به دلیل تأمین نقدینگی لازم جهت تهیه مواد اولیه مورد نیاز با رشد همراه شده است. این امر خود اتفاق ناخوشایندی بوده و می توان گفت تهدیدی برای تداوم فعالیت شرکت های فعال این حوزه به شمار می آید.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*